Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan ve ilginin epey arttığı doğal ürünlerin kullanımını bir bilene sorduk. Grun Organik Ürünler’in işletmecisi ve proje sorumlusu Gönül Yıldız Bozkurt doğal ürünler hakkında merak edilenleri, yürüttükleri projenin detaylarını ve sağlıklı yaşamın formüllerini bizlere anlattı.

Katkı maddelerinden uzak, doğal ürünler tüketerek sağlıklı yaşamak istiyorsanız bu içerik tam da size göre. Özellikle aileler için çocuklarının sağlığı göz önüne alınınca bu ürünlere ilgi oldukça artıyor. Grun Organik Ürünler de bu amaçla yola çıkan ve kadınlara istihdam sağlayan bir proje. Gönül Yıldız Bozkurt bu güzel projeyi, “Burası bir vakıf projesi, vakıfta kadınlar için ne yapabiliriz para kazanmalarını sağlamak için neler yapılabilir diye konuştuğumuz bir toplantıda bu proje ortaya çıktı. KOSGEB desteğiyle yola çıktık, kadınlar üretsin biz de satalım dedik ve bir zincir kurmuş olduk. Çocuklara zaten burs veriyorduk anneler için de böyle bir zincir kurulmasından mutluyuz. Altı senedir devam ediyoruz. Yaklaşık 52 kadın bu proje için üretim yapıyor tabi çalışan erkekler de var ancak kadın ağırlıklı bir proje diyebilirim. Reçeller ve ballar erkeklere ait.” sözleriyle ifade etti.

İzleyin: Doğal ürün nasıl anlaşılır, saklama koşulları nelerdir?

Doğal ürünü anlamanın yolları

Doğal ürünler tüketmeyi günümüzde birçok insan tercih ediyor ancak ürünlerin gerçekten doğal olup olmadığını anlamanın yollarını bilmek gerekiyor. Bu konuda Gönül Yıldız Bozkurt, “Herkes anlar, her burun fark eder. Her ürünün kendine ait bir kokusu var. Aynı şekilde tadına baktığınız zaman da anlaşılır tadı farklıdır. Bunu açıklayabilecek en güzel örnek bizim ürettiğimiz probiyotik yoğurtlardır. Günlük süt satıyoruz, bu sütler hastalıklara karşı koruma özelliğine sahip. Bu sütü ve eczaneden aldığım probiyotik tozu karıştırarak çocuklar için yoğurt hazırlıyorum. Emin olun aradaki farkı çocuklar bile rahatlıkla anlayabiliyor. Müşterilerim genellikle çalışan insanlar, işten geldikleri zaman hemen hemen hepsi çocuklarının sevdiği ürünleri buradan temin ediyor.” şeklinde konuştu.

Ürünlerin koruması olmayıp katkı maddesi kullanılmadığı için iyi muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayan Bozkurt, “ Ürün skalamız oldukça geniş iki çeşit süt var. İnek ve manda olmak üzere iki çeşit tereyağımız mevcut. Çiğ süzme pekmez çeşitlerimiz özellikle hastalıkların devası sayılır. Hatay’dan gelen zeytinyağımızı tek bir üreticiden alırız, zeytinlerimiz de yine ordan geliyor. Ancak başta da belirttiğim gibi ürünlerde katkı maddesi kullanılmıyor tamamen doğal bu yüzden saklama koşullarına dikkat etmek gerekir. Soğuk yerlerde saklanmalı özellikle dolapta ya da dondurucuda. İstanbul özellikle fazlasıyla nemli çok nemli olmayan yerlerde ürünlerin saklanması önem taşıyor.” ifadelerini kullandı.