İnsanlar tarafından çok kullanılmasa da defne yaprağı, aslında oldukça faydalı ve kullanım alanı çok geniş olan bir bitki. Latince adı “Laurus Nobilis” olan defne yaprağı, içerisinde barındırdıkları ile beraber nerdeyse her derde deva bir bitki çeşidi. Defne yapraklarını topladığımız defne ağaçları, Akdeniz bölgesine özgü olan bir ağaçtır. Muğla, Antalya ve Mersin gibi şehirlerin her yerine yetişebilen bu ağaç, güzelliği ile de baş döndürmektedir. Bu yazımızda sizlere, defne yaprağını mucizevi faydalarından bahsedeceğiz.

Defne yaprağının faydaları nedir?

Defne yaprağının sayısız faydaları bulunmaktadır. Özellikle defne yaprağı, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. İçerisinde bulundurmuş olduğu antioksidan maddeler sayesinde defne yaprağı, virüslere bağlı gelişen hastalıkları söküp atmakta oldukça etkili. Solunum yolu hastalıklarının tedavilerinde de kullanılabilen defne yaprağı, balgam söktürücü özelliği ile boğazları rahatlatmaktadır.

Defne yaprağı içerisinde bol miktarlarda C vitamini bulunmaktadır. Bu yüzden de defne yaprağını bir şekilde tüketmek, kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli bir rol oynayacaktır. Aynı zamanda defne yaprağını belirli malzemeler ile karıştırarak cilt bakım maskelerinde kullanabilirsiniz. Bu sayede içerisinde yer alan C vitamini, cildin elastikiyetini arttıracak ve yaşlılık belirtilerini ortadan kaldıracak.

Defne yaprağı, kötü kolesterol seviyesini düşürmede oldukça etkili. Özellikle bol yağlı et ürünleri tükettiğinizde, kolesterol seviyeleri yükseliyor. Ancak bu yemekleri defne yaprağı ile tatlandırırasınız, yükselecek olan bu kötü kolesterol seviyesini tekrardan düşürebilirsiniz. Aynı zamanda defne yaprağı, kan şekerini de dengeleyecektir. Bu yüzden de diyabet hastalarının sürekli olarak defne yaprağı tüketmesi önerilmektedir.

Defne yaprağı, sinir sistemini yatıştırmaktadır. Bu yüzden de yoğun bir günün ardından tüketeceğiniz defne yaprağı, gün içerisindeki artan stres seviyesini düşürecek ve sakin kalmanızı sağlayacak. Aynı zamanda gece yatmadan önce tüketilirse, çok rahata bir uyku çekmenizi sağlayacaktır. Hatta bu etkisi nedeni ile defne yaprağı, belirli antidepresan ilaçlarında etken madde olarak kullanılmaktadır.

Defne yaprağı, sindirim sistemi rahatsızlıkları için de kullanılabilir. Defne yaprağı tüketmek, midediki şişkinliği bastıracaktır. Aynı zamanda mide ve bağırsağın sindirimini kolaylaştıracak olan defne yaprağı, dolaylı olarak metabolizmanın da hızlanmasında etkilidir. Metabolizmanın hızlanması ile beraber de defne yaprağı, vücudun yağ yakmasında oldukça etkili olacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Stres ve kaybı bozukluğu için evinizde mutlaka bulundurun!

Defne yaprağı, antioksidan maddeler içermektedir. Bu yüzden de doğal bir antibiyotik olarak kullanılabilir. Ezerek merhem halinde kullanırsanız, iltihap kapmış yaralarda kullanabilir ya da çayını yaparak içerseniz, vücuttaki iltihabın kolaylıkla atılmasını sağlayacaksınız. Ayrıca defne yaprağında bulunan bu antioksidan maddeler, vücudun ödem atmasını da kolaylaştıracak ve idrar yolu enfeksiyonunun da temizlenmesini sağlayacaktır.

Defne yaprağının kullanım alanları nelerdir?

Defne yaprağı, birçok farklı alanda kullanılabilir. Ancak insanlar, en çok kurutulmuş defne yaprağını kullanıyor. Bu şekilde kullanıldığında, yemeklerinizde de defne yaprağına yer verebiliyorsunuz. Defne yaprağı, özellikle et yemeklerini süslemek için kullanılabilir. Aynı şekilde kurutulmuş defne yapraklarını demlikte 10 dakika kadar demleyebilir ve sağlıklı bir bitki çay elde etmiş olursunuz.

Defne yaprağını cilt bakım kremlerinde d-ya da doğal merhemlerde de kullanabilirsiniz. Bunun için defne yaprağını bir sarımsak ezici ile ezmeniz ve macun kıvana kadar getirmeniz gerekiyor. Bu şekilde defne yaprağının cilde olan etikileri en az 3 kat daha artacaktır. Daha sonra ise istediğiniz cilt bakım ürününe bu ezilmiş defne yaprağı macununu karıştırabilirsiniz.