Siyah kimyon bitkisinin çekirdeği çörek otu, hem yemeklere kattığı lezzet hem de eski dönemlerden beri kullanılan bir ilaç. 2000 yıldan uzun süredir insan hayatındaki yerini koruyan çörek otu insan vücuduna faydaları saymakla bitmeyen, adeta şifası ve boyu ters orantılı bir gıda. Alzheimer hastalığından anne sütünü arttırmaya birçok faydası bulunan çörek otunun yağı hem astımı tedavi etmekte kullanılıyor hem de kilo vermeye yardım ediyor. Peki yağı gibi çörek otunun kendisi de zayıflatıyor mu?

Çörek otunun faydaları

Kansere karşı çörek otu

Araştırmalarda çörek otunun içerdiği timokinon bileşeninin, akciğer, meme, karaciğer, cilt, böbrek ve prostat kanseri gibi kanser çeşitlerine karşı etkili olduğu görülmektedir. Bazı çalışmalar timokinon bileşeninin antioksidan özelliği barındırdığını ve programlı hücre ölümü sağlayarak hücreleri yenilediğini gözler önüne sermiştir. Aynı zamanda çörek otunun yağında bulunan tiyokinon bileşeni ise kemoterapi gören hastalarda kullanımı sonrasında ilaçların toksik etkisini azaltmaktadır.

Alerji tedavisinde kullanılır

Çörek otu, alerjik rinit hastalığı tedavisinde fayda sağlamaktadır. Çörek otu üzerine yapılan araştırmalar, en çlok görülen alerjik reaksiyonlardan olan burun alerjisinin semptomlarını hafiflettiğini göstermektedir. Çörek otu, burun tıkanıklığı, hapşırma, burun akıntısı ve burun kanallarının şişmesi gibi alerjik reaksiyonların geçirilmesinde etkili rol oynar.

Unutmamak için çörek otu yiyin

Çörek otu zihin belleğini tazeler. Dikkat ve konsantrasyonu arttırır. Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşüren ve beyni genç tutan yapısıyla çörek otu aynı zamanda zeka gelişimini olumlu yönde etkiler.

Astım, bronşit ve epilepsi tedavisinde kullanılır

Ağız yoluyla direkt olarak çörek otu tüketimi, akciğer fonksiyonlarını düzenler ve astım hastalarında hırıltılı solunum ve öksürük ataklarının azalmasını sağlar. İfrazatı boşaltan ve solunum borusunu genişleten çörek otu bronşit hastalığını tedavi eder. Günde 2 gram çörek otu 12 hafta boyunca kullanıldığı takdirde epilepsi krizlerini azalttığı görülmektedir.

Çörek otu yüksek kolesterole iyi geliyor

Günde 2 kez olmak üzere her seferde 1 gram kadar çörek otu tüketmek, yüksek kolesterol sahibi kişilerde kötü kolesterolün düşürülmesine ve kan yağları düzeylerini dengeliyor.

Hipertansiyonun düşürülmesinde yardımcı olur

Çörek otunu 12 hafta boyunca düzenli tüketen hipertansiyon hastalarında kan basıncı kontrolü sağlar ve yükselen tansiyonun düşmesinde yardımcıdır.

İLGİLİ MAKALE  Faydaları saymakla bitmiyor! Çörek otu resmen kansere kafa tutuyor (Kaynak: soru.com.tr)

Diyabetin tedavisi çörek otu

Çörek otu hem tip 1 diyabet hem de tip 2 diyabet için aynı anda kullanılabilen birkaç gıdadan biridir. İki diyabet tipinin tedavisinde de kullanılabilen bu şifalı bitki, neredeyse hiç yan etki göstermeden glukoz toleransını ciddi düzeyde geliştirir. Yan etkileri ciddi olabilen diyabet ilaçlarına önemli bir alternatiftir.

Eklem ağrılarına iyi gelir

Yapısındaki mineral ve vitaminler sayesinde çörek otu eklem ve kemiklerin yapısını güçlendirerek romatizma ağrılarının azaltılmasında yardımcı olur.

Hücre yenilenmesi ve yara iyileştirme

Hücre yenilenmesi hızını arttıran yapısı ile çörek otu yaraların daha hızlı kapanmasına ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda grip gibi dönemsel hastalıkların tedavisinde etkilidir.

Baş ağrısını hafifletir

Dönemsel rahatsızlıklar sebebiyle ya da migren ve sinüzit gibi kalıtsal hastalıkların semptomu olarak ortaya çıkan baş ağrısını hafifletici etkisi vardır. Çörek otu doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir.

Çörek otunun zayıflatıcı etkisi

İnsan sağlığı açısından oldukça yararlı olan çörek otu aynı zamanda sağlıklı kilo verme yöntemi olarak da kullanılabilir. Çörek otu ile kilo vermek isteyenlerin en çok dikkat etmesi gereken nokta ise azimli ve sabırlı olmaktır. Sağlıklı şekilde kilo vermenin yolu şok diyetler uygulamakla değil, çörek otu gibi sağlıklı bitkilere başvurmakla elde edilebilir. Yemeklerden önce alınması halinde iştahı kapatan ve tokluk hissi uyandıran çörek otunu öğün aralarında 1 kase yoğurt ile birlikte tüketebilirsiniz.

Kilo vermek için çörek otu ve yoğurt kürü

Sabah, öğle ya da akşam yemeklerinden yaklaşık 30 dakika kadar önce 1 yemek kaşığı yoğurdun içerisine 1 çay kaşığı çörek otu ve 1 çay kaşığı zencefil ilave ederek elde edebileceğiniz kür ile hem sağlıklı bir öğün geçirmiş hem de kilo verme hızınızı arttırmış olursunuz.

Çörek otu doğru şekilde nasıl tüketilir?

Çörek otunun doğru ve etkili tüketimi günde 2 çay kaşığı şeklinde aç karnına olacaktır. Çörek otu ya da çörek otu ekstresi tercih edebileceğiniz gibi bu faydalardan yararlanmak adına çörek otu yağı da tüketebilirsiniz.