Gün içerisinde enerjimiz istemediğimiz halde düşebilir ve gün sonuna kadar düşük bir enerji ile kalmak zorunda kalabiliriz. Bu gibi durumlara karşı da enerji verici gıdaları tüketim zincirimize katarak düşen enerjimizi yükseltmeyi hedefliyoruz. Fakat bu gibi enerji verici gıdaların yapay kaynaklardan tüketilmesi ise aslında alacağımız enerjiyi uzun vadede yalnızca düşürecek, anlık olarak yükselen enerjimiz ilerleyen süreçte çok daha düşük seviyelerde kalacak. Bu nedenle enerjimizi korumak ve halsizlik, yorgunluk gibi şikayetlerden kurtulmak için doğal yollara başvurmak en sağlıklısı olacaktır.

Neden yorgun ve halsiz hissederiz?

Gün içerisinde birçok neden halsiz ve yorgun hissetmemize neden olmaktadır. En yaygın olarak bilinen uyku düzeni bozukluğudur ve bunun yanında birçok yan neden de gün içerisinde kendimizi daha halsiz ve yorgun hissetmemize yol açar. Daha çok anlık olarak gelen bu his bazı hastalık ve besin eksikliklerinden dolayı sürekli olarak da hissedilebilir. Aynı zamanda yeme içme alışkanlıklarımız da daha yorgun hissetmemize neden olan faktörler arasındadır. İşte yorgunluk ve halsizliğe neden olduğu bilinen durum ve gıdalar:

Egzersiz eksikliği

Egzersiz yapmak vücut kaslarının daha aktif çalışmasını ve buna bağlı olarak da daha dinç hissetmemizi sağlar. Sürekli olarak kasların düzenli çalışmasını sağlamak kaslar üzerindeki yorgunluğu atar ve kendimizi daha inde hissetmemize yardım eder. Ayrıca hareketsiz bir yaşama kötü beslenme alışkanlıkları da eklendiğinde ise yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler kaçınılmaz olacaktır. Bu nedenle daha sağlıklı bir beslenme listesi ve düzenli egzersiz halsizlik ve yorgunluktan kurtulmak için önemlidir.

Sigara ve alkol tüketimi

Sigara ve alkol tüketimi yorgunluk ve halsizlik gibi nedenlerin başında gelir. Sigara ve alkolün sürekli olarak tüketimi vücutta bulunan organların çalışma hızını düşürür ve buna bağlı olarak da metabolizma yavaşlar. Yavaşlayan metabolizma ise daha az gıda yakımına yani daha az enerji sağlanmasına neden olur. Aynı zamanda hem akciğer hem da karaciğer sağlığı için bu alışkanlıkların terkedilmesi en sağlıklısı olacaktır.

Laktik asit bazlı gıdalar

Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktik asit kendimizi daha yorgun hissetmemize yol açan bir yararlı asittir. Aslında yaydığı bu yorgunluk yalnızca sinir hücrelerinin gevşemesini ve vücudun uyku moduna girmesini sağlar. Bu nedenle tüketimi sağlıksız gıdalar arasına konulamayacak olan süt ve süt ürünlerini dozunda tüketmek ise oldukça önemlidir. Aşırı şekilde tüketimleri sonucunda vücutta birikecek olan laktik asit sürekli olarak yorgun hissetmeye neden olabilir.

İLGİLİ MAKALE  Hangi bitki çayları zayıflatır? Karaciğer yağlanmasına kesin çözüm için müthiş tarif

Bir kez tüketmek halsizliğe çare oluyor

Tüm halsizlik ve yorgunluk sorunlarından kaçmak ise oldukça kolay bir durum. Aslında dışarıdan alınacak enerji hapları ve enerji verici gıdaları yerine kullanılabilecek olan doğal gıdalar her zaman mevcut. Bu gıdaların faydalarından yararlanmak için ise tek yapmanız gereken onları beslenme alışkanlıklarınız içerisinde dahil etmek. enerji verici özelliğinin yanı sıra vücudu koruması ve birçok sorunun çözümünde yardımcı olması ile bilinen gıda ise çörek otu.

Çörek otu ile halsizliğe son

Çörek otu gün içerisinde daha zinde hissetmemizi sağlayan besinler arasında en önemlisi olarak da bilinir. aynı zamanda astım gibi hastalıkların dahi çözümüne yardımcı olan çörek otu, metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi de kolaylaştırır. Metabolizma hızlandırıcı etkisi ile gıdaların yakılmasını hızlandırır ve bu şekilde de alacağınız enerjiyi arttırır. Çörek otu le halsizlik ve yorgunluk sorunlarından kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Çörek otu içerdiği yağ asitleri ile aynı zamanda laktik asidin yol açtığı uyku hissinin de geçirilmesine yardımcı olur. Kullanımında aşırıya kaçılmadığı takdirde ise çörek otu hem sağlık sorunlarından, hem şikayetlerinizden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Çörek otunu dilerseniz günde 1 çay kaşığı şeklinde kuru hali ile tüketebilir, dilerseniz bu 1 çay kaşığı çörek otunu 2 bardak su içerisinde kaynatarak suyunu içebilir ve dilerseniz de yağından günde 1 tatlı kaşığı içerek tüketebilirsiniz. Birçok farklı tüketimi ile çörek otu yağını sabahları aç karnına tüketip halsizlik ve yorgunluk şikayetlerinizi geçirebilirsiniz.