Her yıl biraz daha yaşlanıyoruz ve bu durumda da yaşlılığın en sevilmeyen kısmı olan kırışıklıklar ile karşı karşıya kalma riski de artmaya başlıyor. Sağlıklı bir yaşam sürseniz de kaçınılmaz olan kırışıklıklar eninde sonunda herkesin ortak sorunu haline geliyor. Fakat kaçınılmaz olsa da kırışıklık sorunu biraz daha önlenebilir bir sorun. Cildin erken yaşlarda yaşlanmasını önlemek ve kolajen üretimi sağlamak için kullanabileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor. Bu yöntemlerin içerdiği doğal ürünler cildin kolajen seviyelerini yükseltiyor ve çok daha uzun süre genç bir görünüme sahip olmanıza yardımcı oluyor.

Cildin erken yaşlanma sebepleri nelerdir?

İnsan doğduğu andan itibaren kolajen seviyesi zirvededir. İlerleyen yaşlar ile birlikte cildimizin kolajen seviyesi de düşmeye başlar. bu da yaşlılık evresine geldiğimizde cildimizde kolajen miktarının en alt seviyede olduğu anlamına gelir. Cilde elastik yapısını kazandıran ve cildimizin daha genç görünmesini sağlayan sağlıklı kolajen yapısı kaybolmaya başladığında da kırışıklıklar ortaya çıkar. Kolajen seviyesi insan doğduğunda yavaş yavaş azalmaya başlayan bir yapı olsa da, bazı yöntemler ve gıdalar ile bu kolajen azalmasını yavaşlatabiliriz. Bu da bizlere daha genç görüneceğimiz yıllar kazandırır. Kolajen seviyelerinin artmasını saplamak için doğal gıdalardan yardım alınabilir. Cildin yenilenmesini sağlamak için gerekli olan kolajenlerin üretiminin sağlanması ile aynı zamanda cilt sorunlarından da kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Cildin erken yaşlanmasını durduran gıdalar

Cildin erken yaşlanma sebebi olan kolajen azalmasına karşı bazı gıdaların yardımından faydalanabilirsiniz. Bu mucize gıdaların tüketilmesi ile birlikte cildin kolajen artışı yaşaması sayesinde birçok cilt sorununu da ortadan kaldırabilirsiniz. Cilde elastik yapısını geri kazandıran gıdalar şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Yaban mersini

Yaban mersini içerdiği flavonoidler sayesinde cilt sağlığı için en önemli besinler arasında yer alır. Kolajen liflerinin birbirine bağlanmasına yardımcı olan yaban mersini sayesinde cildiniz her zamankinden çok daha sağlıklı olur. Vücudun kolajen seviyelerini arttıran yaban mersini aynı zamanda antioksidan özelliği sayesinde yenilenme sağlayarak zararlı serbest radikallerin vücuttan atılmasına da yardımcı olur.

Koyu yeşil yapraklı sebzeler

Ispanak, lahana ve pazı gibi koyu yeşil renge sahip sebzeler içerdikleri yüksek A ve C vitamini değerleri sayesinde ciltte kolajen üretimini destekler. İçerdikleri lutein isimli antioksidan sayesinde cildin yenilenmesine de yardımcı olan bu sebzeler aynı zamanda vücudun yenilenmesine de yardımcı olur. Koyu yeşil yapraklı sebzelerin haşlanması ve suyu ile birlikte tüketilmesi en doğru tüketim şeklidir.

İLGİLİ MAKALE  Yıllara meydan okumak için düzenli olarak tüketin!

Sarımsak

Yapılan araştırmalar, sarımsağın içerisinde yüksek miktarda kükürt olduğunu otaya koyuyor. İçerdiği kükürt seviyesi sayesinde sarımsak yalnızca ciltte değil aynı zamanda eklemlerde de kolajen seviyelerinin arttırılmasına yardımcı olur. Bunların yanı sıra sarımsak içerdiği taurin lipit asitleri sayesinde hasarlı kolajen liflerinin iyileştirilmesini sağlar. Sarımsak ile birlikte soğan, lahana ve balık da bu etkiyi alabileceğiniz besinlerdir.

Fasulye

Fasulye içerisinde hyaluronik asit adı verilen bir yaşlanma karşıtı madde üretmeye teşvik eden besin değerleri barındırır. hyaluronik asit cildinizi dolduran suyu tutar ve bu şekilde kırışıklıkların daha az görünür hale gelmesini sağlar. Kolajen sentezini de arttırana etkisi ile fasulye tüketimi cildin nemli ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda fasulye tüketimi ile birlikte cilt yenilenmesi de gerçekleşir.

Avokado yağı

Avokado meyvesinin yağı pek çok yaşlanma karşıtı kremde etken madde olarak kullanılmaktadır. bu gibi kremlerin ve ürünlerin kullanılması yerine avokado yağının kendisi kullanıldığı zaman ise kolajen seviyelerinde artış görülür. İçerdiği bitki stereoidleri sayesinde avokado yağı yaşlanma karşıtı etki gösterir. Aynı zamanda cildin nemlenmesini sağlayan avokado yağı içerdiği sağlıklı yağ asitleri sayesinde cildin fazlalık yağdan kurtulmasına da yardımcı olur.