Soğuk kış mevsiminin ardından, sıcaklıkların ve ılık ilkbahar günlerinin cemrenin düşmesinden sonra gerçekleştiğine inanlara müjde, ilk cemre düştü. Baharın, sıcak havaların gelişini adeta temsil eden cemre Şubat ayında birer hafta arayla ilk havaya, suya ve toprağa düşer. 19 – 20 şubat itibarıyla ilk cemre hava düştü. Peki ya sıcaklıkların arttığını simgeleyen cemre havaya ve suya ne zaman düşecek, cemre düşmesi nedir? Tüm bu soruların cevabına haberimizden ulaşabilirsiniz…

İlk cemre düştü mü?

19 ile 20 şubat aralığında ilk olarak havaya düştüğü/ düşeceği tahmin edilen cemre, sıcak havaların gelişini simgeler. Havaya düşen ilk cemrenin hemen ardından 26-27 şubatta ise suya düşüşü gerçekleşecek cemrenin, sonuncusu da 5-6 mart itibarıyla toprağa düşeceği tahmin ediliyor. Bu üç evre birer birer gerçekleşirken, havaların iyiden iyiye sıcaklayacağı yıllardan beri beklenen ve inanılan bir durumdur. Türk ve Altay kültünün inanışına göre cemre, İmre adı verilen bir cindir. Bu cin, ilkbaharda ortaya çıkarak, etrafa ışıklar saçıp göğe yükseldiği ve buzların üzerine düşüp buzları ettiğine inanılır. Sonrasında da ısınan topraktan buhar yükselir ve havanın ısınması başlamış olur.

Cemre düşmesi ne demektir?

Cemre, kasım ayının 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşme tarihleri başlıyor. İlkbaharın gelişini simgeleyen cemre; şubat ayında birer hafta arayla ilk olarak havaya, ardından suya ve son olarak da toprağa düştüğü bilinmektedir. Halk inanışına göre bu üç cemre düştükten sonra hava sıcaklıkları artmaya ve soğuk günlerin geride kaldığına inanılmaktadır. Cemre, Arapça’da sözcük anlamı olarak kor durumundaki ateş anlamına gelmektedir. Tasavvuf da cemre düşmesinin ayrı bir anlamı vardır. Kor ve ateş anlamının mecazi olarak düşünülür ve temizlenmeyi, yeniden doğuluşun simgesi olduğuna inanılır. İlk cemre 19-20 şubatta havaya, ardından 26-27 şubatta suya ve son olarak da 5-6 martta toprağa düştüğüne inanılır. Cemrelerin düşmesinin ardından ilkbaharın huzurla gelişi, tüm insanlığa ilaç olarak gelir. Mutlu ve huzurlu günlerin başlayacağına inanılır. İlkbaharın gelişiyle birlikte, soğuk günleri geride kalması tatil hislerinin revaçta olmasına işarettir. Soğuk ve kasvetli havalardan sıkılan insanlar soluğu denizin durgun dalgalarında, ılık esen rüzgarda hissetmek ister. İlkbaharın gelişiyle birlikte, gezilecek en güzel 5 yeri sizler için derledik…

İLGİLİ MAKALE  Cemre ne zaman düşecek. İşte 2023'ün cemreleri

İlkbahar gezintileri için 5 muhteşem tatil yeri

  1. İğneada/ Kırklareli: Yaz aylarının en beğenilen yerlerinden olan iğneada’ya ilkbaharın gelişini kutlamak için gidebilirsiniz. Mayıs ayı itibarıyla, tüm güzelliklerini adeta bir tablo gizi gözler önüne seren İğneada, 2007 yılından beri milli park statüsünde bulunuyor. Kırklareli sınırları içerisinde yer alan İğneada, İstanbul’a takribi 5 saatlik mesafede yer alıyor. Sadece 5 saat sonrasında böyle bir güzellikle baş başa kalmak insanı oldukça rahatlatıyor. Longoz ormanları ile ünlü İğneada, sevenleri için güzelliklerini sunmayı merakla bekliyor.
  2. Kapadokya: Ilık esen rüzgarıyla, rengarenk sıcak balonların birleşiminden oluşan Kapadokya; Güvercinlik Vadisi, Kızıl Vadi, Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağı gibi tüm güzellikleri ilkbaharda sevdiklerinizle güzel anılar biriktirerek yaşayabileceğiniz harika bir yer.
  3. Cunda Adası/ Balıkesir: Yaz aylarında Balıkesir’in o popüler Cunda adasında, tatilin zevkini kalabalıktan çıkaramıyor olabilirsiniz. Bu yüzden Cunda adasını ilkbahar da gezmeniz çok daha keyifli olacaktır.  Sokak aralarında bulunan yel değirmenlerinin önünde hatıra fotoğrafları çektirebilir, o güzel anılarınızı ölümsüzleştirebilirsiniz.
  4. Yedigöller/Bolu: İstanbul’a sadece 4-5 saat uzaklıkta, şehrin gürültülü ve pis havasından uzakta harika bir milli park. Tarçın rengi yaprakların o büyüleyici görüntüsü ile, milli göl etrafında yapılan yürüyüşler tüm sinir ve stresinizi alacaktır.
  5. Assos/Çanakkale: Tarihi ve mitolojisiyle en dolu olan şehrimiz Çanakkale’yi ılık esen rüzgarla keşfedebilir, tarihin doruklarına ulaşabilirsiniz. Dört mevsim birbirinden farklı hisler oluşturan Assos’da keşfedilmeyi bekleyen birçok yer bulunmaktadır.