Hayatın her alanında bazı insanlar çekici özellikleriyle ön plana gelirken, bazı insanlar hayatın içerisinde çok fazla iz sahibi olamıyor. Bu durum kişinin özgüveninde ciddi problemlerin oluşmasına neden olurken, bu durumun önüne geçmek için yapılması gereken belli başlı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamaların farkına varmak ve karakterin derinlerine işlemek kişinin toplum içerisinde özgüvenin yerine gelmesine yardımcı olurken aynı zamanda kişiye büyük ölçüde özgüven aşılıyor. İşte çekici olmak insanların uygulaması gereken o yöntemler…

Çekici olmak isteyenler dikkat!

Her insan hayatın içerisinde farklı kimliklere sahip olurken bazı insanlar çok daha baskın, bazıları ise çok daha pasif bir konum içerisinde bulunmaktadır. Bu durum esasında tamamıyla kişinin kendinin ve özelliklerinin farkında olmasıyla doğru orantılıdır. Kişi kendi yapabildiklerinin ya da yapabileceklerinin farkında olursa o kadar kendinden emin ve özgüvenli bir durum içerisinde olabilir. Bizim ise bugün ele aldığımız konuda kendi karakterinin farkında olmayıp, insanlara karşı pasif duruma düşen kişiler üzerine. Aşağıda yer alan bu etmenlerin farkına vardığınızda ve kendi karakterinizin oluşumunda kullandığınızda çok daha mutlu ve özgüvenli olacaksınız. İşte o etmenler;

1- Yeterli donanıma sahip olun

Yeterlilik esasında ilk olarak kişinin kendi sorunlarıyla baş edebilme ve hayatını sağlıklı bir süreç içerisinde yaşayabilmektir. Yeterli donanıma sahip kişiler, hayatlarında meydana gelen çeşitli problemleri kendi başlarına halledebilme potansiyeli içerisinde olurlarken, çevrelerinde bulunan insanlara karşı bağımlı olma durumunu gözetmezler. Bu durum kişilerin hayatta çok daha sağlam kalmasını ve kendi güçlerinin farkında olmasına yardımcı olmaktadır. Sorunlarla birebir de mücadele etmek aynı zamanda kişinin zeka gelişimini ve sabrını da büyük ölçüde etkilemektedir. Elbette her insanın çevresinde arkadaşları ve dostları bulunmaktadır. Dostlarla olan iletişiminizde kendi hayatınızdan büyük ölçüde bahsetmek ya da sorunlarınızı sürekli olarak bir başkasına danışmak, insanların gözünde sizi güçsüz bir konuma düşürebilir. İnsanların ne düşündüğünden ziyade siz kendiniz için, kendi sınırlarınızı çizmeyi bilmeli ve insanların size nasıl yaklaşabileceğini çizmelisiniz.

2- Olaylara karşı soğukkanlı davranın

Soğukkanlılık esasında kişinin sağlıklı bir iletişim kurabilmesi için en gerekli olan durumların başında gelmektedir. Örneğin yeni tanıştığınız insanlara karşı soğukkanlı olmanız, o kişiyi tam manasıyla tanıyıp hayatınıza alabilme seçeneği içerisinde olmanıza katkı sağlarken aksi bir durum da hayatınızda istemediğiniz kişiliklere de yer vermek zorunda kalabilirsiniz. Mesafeli olmaktan ziyade, her düşünceyi iyice sentezleyerek bir konuşma içerisinde bulunmak hayatta her zaman çekici ve merak edici bir yanınızın olmasına katkı sağlayacaktır.

İLGİLİ MAKALE  Sessiz kalarak nasıl özgüvenli olabileceğinizi gösterin. İşte Beyhan Budak'tan dikkat çeken açıklamalar

3- Kendi tarzınızı belirleyin

Çekici olma noktasında elbette giyilen kıyafetlerin de büyük ölçüde etkisi bulunmaktadır. Kişi ilk önce konuşmaları ve düşünce tarzıyla akabinde de kıyafetlerinde kullandığı ince nüanslarla saygınlık kazanabilecektir. Dolayısıyla kendinize en yakın kıyafeti giymeyi ve kendi benliğinizi oluşturmayı ihmal etmeyin.

4- Davranışlarınızın farkında olun

Kendi davranışlarınızın farkında olmak esasında karşınızdaki insanın size nasıl davranabileceğine de işaret etmektedir. Düşünerek ve bilinçli davranan insanların ilişkilerinin temeli sağlıklı olurken, kaliteli bir diyalog içerisinde olduklarını gözlemekteyiz. Bu durum itibarıyla ilk olarak kendi cümlelerinizi kullanırken dikkatli olmayı kesinlikle ihmal etmeyin.

5- Kendi ütopyanızı oluşturun

İnsanı mutlak ölçüde çekici kılan durumların başında, kendi dünyasını kurmuş ve kendinden emin olma hali gelmektedir. Kendi dünyasına hakim olan insanlar aynı zamanda kendi başlarına bir şeyler yapmayı seven, kendileriyle özgürce vakit geçirebilen ve bu durumdan son derece mutluluk duyan insanlardır. Kişi kendi hayatında kendine yetebiliyor ve diğer insanlara bağımlı yaşamıyorsa bu noktada, çevresindeki insanlar tarafından her zaman çekici bir görünüm içerisinde olacaktır.