Sağlıklı yaşam hakkında önemli bilgiler paylaşan Prof, Dr. Canan Karatay, beyin sağlığını korumanın en önemli faktörlerinden biri olarak yağ asitlerini işaret etti. Canan Karatay’a göre doğal beslenmek ve yeterli uyku, beyin sağlığını korumak için yeterli. Ancak beyin sağlığını korumak için 3 önemli gıdaya dikkat çeken Canan Karatay, Omega – 3 yağ asitleri içeren her türlü besinin günlük olarak yeteri miktarlarda tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Bu yazımızda sizlere Prof. Dr. Canan Karatay’ın beyni koruması için söylediği 3 gıdadan bahsedeceğiz.

Canan Karatay hangi gıdaları işaret etti?

Prof. Dr. Canan Karatay, beyin sağlığını korumanın uzun bir ömre işaret ettiğini söyledi. Bununla birlikte beyin sağlığını korumak için doğal beslenme ve yeterli uykunun önemini vurgulayan Prof. Dr. Canan Karatay, Omega – 3 yağ asitleri içeren besinlerin tüketilmesini gerektiğini söyledi. Gelin hep birlikte Canan Karatay’a göre Omega – 3 yağ asiti içeren besinleri inceleyelim.

Kabak çekirdeği

Dünyadaki en faydalı 8 mucize besinden biri olan kabak çekirdeği, insan için birçok fayda sağlamaktadır. İçerisinde Omega – 3 gibi birçok farklı yağ asitleri içeren kabak çekirdeği, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Bununla birlikte kabak çekirdeği tüketmek, vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardım etmektedir. Belirli kanser türlerine ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olan kabak çekirdeği, aynı zamanda lifli bir gıdadır. Bu yüzden de kabak çekirdeği tüketmek, kişinin bağırsaklarının çalışmasını sağlayacaktır. Bu sayede de kabızlık gibi belirli rahtasızlıkların önüne geçeceksiniz. kabak çekirdeği, kilo verme dönemindeki kişiler için de oldukça önemli bir besindir. Çünkü kabak çekirdeğinde bulunan besin maddeleri, kişinin vücuttaki ödemi atmasında yardım etmektedir. Aynı zamanda kabak çekirdeği lifli bir yapıda olduğu için de metabolizmayı hızlandırmaktadır. Fakat kabak çekirdeğini kilo verme döneminde olan kişilerin günde 1 porsiyondan fazla tüketmesi, kilo verme döneminde olan kişi için iyi değildir. Çünkü kabak çekirdeği, kalorisi yüksek bir besindir. Bu yüzden de kabak çekirdeğini çok fazla tüketen kişiler, kilo verme döneminde kendilerinde kalori açığı oluşturamaz.

Keten tohumu

Bitkisel protein ve Omega – 3 kaynağı olan keten tohumu, lifli yapısı ile birlikte insan sağlığı için oldukça faydalı bir besindir. Özellikle metabolizmayı hızlandıran keten tohumu, aynı zamanda sindirim sorunlarının da önüne geçecektir. Keten tohumu içeriğinde yüksek miktarda polifenol bulunur. Polifenol, güçlü bir antioksidandır. Bu sayede keten tohumu tüketmek, kişilerin vücutlarındaki toksin maddelerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Keten tohumu içerisinde bulunan sağlıklı yağ asitleri, kişilerin kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir. Kalp ve damar sağlığına iyi gelen keten tohumu, ani kalp krizi ve felç gibi rahatsızlıklara yakalanma oranınızı düşürmektedir. Bütün bunlar ile birlikte keten tohumu, kan basıncını dengeleyerek tansiyonun düşmesinde rol oynamaktadır.

İLGİLİ MAKALE  1 ayda 10 kilo verdiren Karatay diyeti: Bu 'diyet listesi' ile sonuç inanılmaz

Semiz otu

Her yeşil yapraklı bitkide olduğu gibi semiz otunda da yüksek miktarda lif bulunur. Bu sayede semiz otu tüketmek, kişinin bağırsaklarının çok daha verimli çalışmasını sağlayarak, kabızlık gibi sorunların önüne geçmesini sağlayacaktır. Ayrıca semiz otu, güçlü antioksidan maddeler içeriri. Bununla beraber Omega – 3 yağ asiti barındıran semiz otu, C ve B grubu vitaminlerini de barındırmaktadır. bağışıklık sistemini güçlendirmek için semiz otu tüketmemiz gerekir. Ayrıca kalp ve damar sağlığı için önemli bir gıda olan semiz otu, tansiyon seviyesini dengeleyecektir. Cildi gençleştirme özelliği ile bilinen semizotu, kişinin yaşlılık belirtilerine yakalanmasını engeller. Ayrıca kemik ve kas gelişimi için kesinlikle semiz otunun faydalarından yararlanılması gerekiyor.