Sağlıklı ve dengeli beslenme hayatımın en kaliteli şekilde devam ettirebilmemiz için gerekli olan yapı taşlarından bir tanesidir. Zinde kalmak, günlük yaşamımızı en etkili bir şekilde devam ettirebilmemiz için vücudun gerekli olan vitamin ve minerallerini almak gerekir. Protein, karbonhidrat ve yağlardan oluşan makro besinler kadar, meyvelerden alacağımız mikro vitaminlere de bir o kadar ihtiyacımız vardır. D vitamini gibi ülke genelinde en çok eksikliği olan vitaminlerden bir tanesi C vitaminidir. C vitamini eksikliği bağışıklık sisteminin düşmesine neden olarak, gribal sağlık problemlerine karşı dirençsiz olunmayı ve direkt olarak hasta olma potansiyeline sahip olmayı sağlamaktadır. Peki takviye almadan, hangi besinlerden C vitamini ihtiyacımızı karşılayabiliriz? C vitamini en fazla olan yiyecekler…

C Vitamini nedir?

C vitamini, insan vücudunun maksimum seviyede çalışmasını sağlayan en önemli besin gruplarından bir tanesidir. Suda çözünebilen vitaminler arasında yer alan C vitamini, vücudun karşılayamadığı noktalarda dışarıdan vücudumuza alacağımız besinlerle karşılamamız gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde günlük faaliyetlerimizi yorulmadan karşılayabilmemiz için gerekli olan C vitamini miktarı kadınlar; 75 mg, erkekler de ise 90 mg’dır. Bu miktar hamile kadınlarda 85 mg, olması gerekirken emziren annelerde 120 mg olması gerekmektedir. C vitamini, vücutta depolamayan vitamin grupları arasında yer alır. C vitamini depolanmadığı için, günlük olarak vücudun C vitamini ihtiyacını karşılamak gerekmektedir. C vitaminin günlük olarak alınmasına dikkat edilmediğinden kaynaklı olarak da, yaşantımızda C vitamini eksikliği pek çok insanda bulunmaktadır. C vitamini eksikliği aynı zamanda kansızlığı etkilerken, diş eti kanamalarının da yaşanmasına sebep olmaktadır. Ciltte lekelerin oluşmasına neden olurken, hastalıkların geç iyileşmesini etkilemektedir. C vitaminin ciddi manada eksikliğinin olması ileride ciddi hastalıkların habercisi de olabilmektedir.

C vitaminin sağlığımıza faydaları nelerdir?

 • C vitaminin vücutta yeteri kadar olması durumunda kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltarak bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamaktadır. Antioksidan açısından zengin C vitamini, vücut içerisinde savunma mekanizması oluşturmasını sağlamaktadır. Kalp ve damar hastalıkları en başta olmak üzere, kronik hastalıklara karşı büyük bir koruma faktörü oluşturmaktadır. Aynı zamanda C vitaminin tansiyonu düşürücü etkisi olduğu da yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda C vitaminin yüksek kolesterolü dengelemeye yardımcı olduğu belirlenmiştir. Kan lipidlerini dengelemeye yarayan C vitamini, kalp hastalıklarının önüne geçilmesini sağlamaktadır.
 • C vitaminin vücutta yeterli kadar olması, yenilen besinlerden kazanılan demirin bağırsaklarda daha hızlı emilmesini sağlayarak demirin vücuda bağlanmasını kolaylaştırmaktadır. C vitaminin bu özelliğinden yararlanabilmek için demir içeriği yüksek besinleri tüketirken yanında C vitamini grupları içeren besinleri tüketmek gerekir.
 • C vitamini, bilhassa yaşlanmaya bağlı olarak yaşanan unutkanlık problemlerinin önüne geçmektedir. Merkezi sinir sistemini etkileyen durumlardan olan C vitamini, hafızayı güçlendirerek kişinin bilişsel fonksiyonlarının farkında olmasını sağlamaktadır.
 • Vücudu enfeksiyonlara karşı koruyan C vitamini, beyaz kan hücrelerinin üretilmesini teşvik etmektedir. Beyaz kan hücrelerinin artmasıyla beraber vücut kendini koruma altına alarak, oluşabilecek hastalıklara karşı kendini koruyabilmektedir.
 • C vitamini, kandaki ürik asit seviyesini azaltarak gut hastalığına yakalanma riskine karşı önlem almaya yaramaktadır. Gut hastalığını önleyen C vitamini aynı zamanda, gut hastası olan kimselerde hastalığın seyri için de etkili olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Temel Reis ıspanak yerine bunları tüketebilirdi! İşte ıspanaktan daha fazla demir içeren besinler (Kaynak: soru.com.tr)

C vitaminin hangi besinlerden karşılayabiliriz?

C vitaminini takviye almadan en güzel ve en sağlıklı şekilde meyve ve sebzelerden karşılayabilmekteyiz. Fakat bu noktada, pişirme tekniğinden kesme işlemine kadar birçok etmen maksimum vitamini almamızı etkileyen nedenler arasında yer almaktadır. Dolayısıyla C vitamini en yüksek seviyede taze sebze ve meyvelerden alabilmekteyiz. C vitaminin en çok meyvelerden alabileceğimizi düşünürsek meyvelerin kabuğuyla tüketmemiz gerekmektedir. C vitamini açısından en çok zengin olan besinleri şu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür;

 • Portakal, mandalina, greyfurt, kivi, ananas, çilek ve daha birçok taze meyve,
 • Limon,
 • Kırmızı ve yeşil biber,
 • Domates,
 • Roka, maydanoz, marul gibi yeşillikler,
 • Taze kuşburnu,
 • Brokoli, lahana, ıspanak gibi sebzeler C vitamini noktasında en yüksek besin grupları arasında yer almaktadır.