Vücudumuzun birçok kısmında yaralar meydana gelmektedir. Ancak bazı yerlerde oluşan yaraalar oldukça sinir bozucu olabilmekle birlikte, geçmesi de çok zor oluyor. Bu yaralaradan en çok zorlayıcıları ise burun içinde oluşan yaralar. Burun içinde oluşan yaralar, kişinin gününü mahvedecek seviyede olabiliyor. Bu yazımızda sizlere burun içi yaraların oluşma nedenlerinden ve burun içi yaraların nasıl geçeceğinden bahsettik.

Burun içinde yara neden olur?

Burun içinde yara oluşmasının belli nedenleri var. Bu nedenleri de önemsemeniz gerekiyor. Çünkü burun içinde oluşan yaraların enfeksiyona bağlı nedenler ile gelişme ihtimali ve burun içinde oluşan yaraların direkt olarak enfeksiyon kapması gibi olasılıklar mevcut. Burun içi yaraların oluşma nedenleri şu şekildedir:

Burun kılları koparılması

Burun kılları, burun sağlığı açısından oldukça önemlidir. Çünkü burun kılları, havadaki tozun akciğerimize gitmesini engelleyen bir filtre görevi görüyor. Bu yüzden uzmanlar, burun kıllarının gereksiz yere koparılmasının zararlı olduğunu belirtiyor. Sebepsiz yere burun kıllarının koparılması, burun içinde kanama ve yaralara sebep olabiliyor. Ayrıca burun kılların koparılması, birçok hastalığa yol açabilir.

Burun kanaması

Burun kanaması, alınan darbeler veya kılcal damarlardaki genişlemelerden meydana gelebilir. Bunlar ile beraber uzun süre boyunca süren burun kanamaları, burun içerisinde yaraların oluşmasına neden olabiliyor. Bu yüzden burun kanamalarına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Burun tıkanıklığı

Burun tıkanıklığı yüzünden burun içinde yaralar meydana gelebilir. Burun sıvısının burun içerisinde kuruması sizin de bu kuruyan mukusu temizlemeniz, burun içi yaralara neden olabilir. Bu yüzden burnunuzu temizlerken dikkat etmenizi öneriyoruz. Burun tıkanıklığı yüzünden oluşabilecek burun içi yaralar için de burun spreyi kullanmanızı öneriyoruz.

Alerjiler

Alerjik reaksiyonlar sebebi ile de burun içi yaralara neden olabilir. Özellikle mevsim geçişleri ve polenlere alerjisi olan kişilerde burun içi yaralar sıklıkla gözükebilmektedir. Eğer bu türde alerjileriniz varsa, burun içi yaralara çok daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Burun içi yaralar ne iyi gelir?

Tuzlu su

Burun spreyleri ya da tuzlu su, burun içi yaraların tedavisinde oldukça etkilidir. Özellikle burnunuza tuzlu su çekmeniz, burun içerisindeki mukusun atılmasını ve yaraların temizlenmesini sağlayacaktır. Bu yüzden burun içi yaranız varsa tuzlu su veya tuzlu burun spreyi kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

İLGİLİ MAKALE  Burun kaşıntısı neden olur? (Kaynak: soru.com.tr)

Zencefil

Zencefil, iltihap engelleyici özellikler taşımaktadır. Bu özelliği sayesinde burun içi yaralar iyi gelen zencefil. ayrıca burun içinde yara oluşmasını da engelleyebilir. Bu yüzden anlatacağımız tekniği, gün içinde her zaman kullanabilirsiniz. Zencefili toz haline getirdikten sonra, bir bardak ılık su ile karıştırın. Sonrasında ise bir kısmını burnunuza çekerek bu tedavi yöntemini kullanabilirsiniz.

Vazelin

vazelinin aromasız olan versiyonlarını, burun içi yaralar için kullanabilirsiniz. Çünkü vazelinin her türlü yarayı iyileştirebilme özelliği bulunmaktadır. Ayrıca vazelin, burun içindeki yaraların yumuşamasını sağlayarak, çektiğiniz acının belirli bir miktar azalmasını sağlayacaktır. Bu sayede de hem iyileşme süreciniz hızlanacak, aynı zamanda iyileşme sürecindeki sancılar da azalıcak.

Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı, burun içi yaralar için birebir olarak kullanılan yöntemdir. Hindistan cevizi yağı içerisindeki maddeler, burun içerisindeki enfeksiyonu temizler ve burun içerisindeki bakteri oluşumunu en az seviyeye düşürür. Günde 1 ya da 2 kez burnunuza hindistan cevizi yağı sürerseniz, çok kısa bir süre içerisinde burun içi yaraların temizlenmesini sağlayabilirisiniz.