Kış aylarının yaklaşması ile birlikte dönemsel hastalıklar da bizlere yavaş yavaş göz kırpmaya başladı. Daha hassas bünyelere sahip bireylerin diğerlerinde daha çok maruz kaldığı bu hastalıklar bazı belirtiler ile karşımıza çıkıyor. Ancak kış aylarında soğukların etkisi ile hastalanan  bireylerde dönemsel hastalıkların ortak bazı belirtileri bulunuyor. Bu gibi ortak belirtilerden biri olan boğaz ağrısına karşı önlem almadığınızda çok can yakıcı bir arı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Kış gelmeden boğaz ağrısına karşı önlem aldığınızda ise hem daha kolay iyileşebilir hem de boğaz ağrısı semptomundan kurtulabilirsiniz.

Boğaz ağrısına iyi gelen yöntemler

Dönemsel hastalıkların bir belirtisi olarak karşımıza çıkan ya da enfeksiyonlar nedeni ile boğaz iltihaplanması sonucu karşı karşıya kaldığımız boğaz ağrısına karşı bazı önlemler alabilirsiniz. Evlerde bulunan doğal malzemelerin kullanılması ile alınan önlemeler sayesinde boğaz ağrısından ilaç kullanımına gerek kalmadan kurtulabilirsiniz. Kolay ve doğal bir şekilde boğaz ağrısını geçirmek isteyenler için işte boğaz ağrısına iyi gelen yöntemler:

Bal

Doğal bir antibiyotik olan bal, iltihap söktürücü etkisi ile boğaz kısmında ortaya çıkan ağrı ve acılara neden olan iltihaplanmaların ortadan kalkmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda doğal yapısındaki zengin bileşenler sayesinde bal hem boğazı temizliyor hem üst solunum yolu enfeksiyonları nedeni ile ortaya çıkan dönemsel hastalıkları tedavi ediyor hem de kuru öksürük semptomundan kolaylıkla kurtulmanızı sağlıyor. Özellikle geceleri ortaya çıkan ve uykudan taviz vermenize neden olan kuru öksürüğe karşı bal doğal bir ilaç gibi kullanılabilir.

Tuzlu su

Tuz da tıpkı bal gibi hem boğaz ağrısına hem de kuru öksürüğe karşı kullanılabilen doğal tedavi yöntemlerinden biridir. Bir bardak ılık su içerisine eklenen 1 tatlı kaşığı kadar tuzun su içerisinde iyice karışmasını bekledikten sonra bu su ile gargara yapabilir, boğazınızda yer etmiş ve ağrıya sebep olan iltihaplanmaları bu şekilde tedavi edebilirsiniz. Boğazda ağrı ve acı hissine neden olan iltihaplanmaları temizleyen tuzlu su boğazı mikroplardan da arındırarak üst solunum yolu hastalıklarından kolaylıkla kurtulmanıza yardımcı olur.

Elma sirkesi

Anti bakteriyel özellik göstermesi ile elma sirkesi boğazda yer alan mukusun parçalanmasını sağlayarak burada iltihaplanma oluşumunu önler. Aynı zamanda oluşmuş olan iltihaplanmaya neden olan mikrop ve bakterilerin de asidik yapısı sayesinde parçalanarak atılmasını sağlayan elam sirkesi ile gargar yapmak boğaz ağrısını dindiren yöntemler arasında yer almaktadır. Elma sirkesi yüksek asit değeri nedeni ile tek başına kullanılmaması gereken bir gıdadır. Bir su bardağı su içerisine 2 kaşık elma sirkesi ekleyerek bu karışım ile gargara yapabilirsiniz.

İLGİLİ MAKALE  Vücutta bulunan çatlakları '7 mucize yöntem' ile yok edin

Sarımsak

doğal antibiyotikler içerisinde en etkilisi olarak görülen sarımsak vücutta herhangi bir yerde oluşan iltihaplanmalara karşı etkilidir. Diş ağrılarında daha kullanılabilen sarımsağın boğaz ağrısına karşı kullanılması ile boğazda yer eden iltihaplanmalar ve bu şekilde oluşan enfeksiyona bağlı üst solunum hastalıkları tedavi edilebilir. Taze sarımsağı yemeklerde kullanarak bu faydasından yararlanabilir ya da bir diş sarımsağı yutarak ve ısırarak yiyerek sarımsağın antibiyotik etkisini kullanabilirsiniz.

Acı biber

Acı biber aynı zamanda hem ağrı kesici özelliği olan he de vücudu temizleyen gıdalar arasında yer almaktadır. Acı biberi tek başına yiyerek ya da su, bal gibi gıdalar ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Ancak bacı biberi tüketecek olan kişilerin ağız ve boğaz kısımlarında açık yara ve reflü gibi oluşumları bulunması halinde bu yöntemin kullanılmaması tavsiye edilir.

Editör notu: Doğal yöntemlerin kullanılması ile ağır ilaç kullanımı hafifletilebilir ancak bu gibi yöntemler başvurmadan önce kesinlikle doktor onayı alınmalıdır. Ayrıca listede yer alan herhangi bir gıdaya alerjisi olan bireylerin de farklı yöntemler tercih etmesinde fayda olacaktır.