Bulaşık makinesi, mutfak araç gereçlerin ve kirli bulaşıkların temizlenmesinde oldukça etkili bir beyaz eşyadır. Nacak bardak gibi hassas olan cam bulaşıklarımız, bulaşık makinelerinde çizilebiliyor. Çizilen bardaklar da kötü gözüküyor. Ancak anlatacağımız yöntemler sayesinde bulaşık makinenizde yıkadığınız bulaşıkların çizilmediğini göreceksiniz. Son zamanlar hepsi bir arada tabletlerin kullanması, bulaşık tuzu ve parlatıcılarının kullanılmasını azalttı. Bu tür temizlik ürünlerinin kullanılmaması da bulaşık makinesinde yıkadığımız bardak gibi hassas ürünlerin çizilmesine neden oluyor. Bu yazımızda sizlere, makine çiziklerine karşı alabileceğiniz önlemlerden bahsettik.

Neden makine çizikleri oluyor?

Bulaşık makinelerinin bardakları çizmesinin nedeni bulaşık makinesinin kendisi değil. Bulaşık makinesindeki şebeke suyunun sertliği ve kullanılan temizlik ürünleri, bulaşık makinesinden çıkan bardakların çizik bir şekilde çıkmasına neden olabiliyor. Ayrıca bulaşık makinelerinde toz deterjan kullanan kişiler, genellikle deterjan bölümünü ağzına kadar doldurmakta. Bu yüzden de makinelerden çıkan bardakların çizilmesi ile karşı karşıya kalmaktayız.

Bardakların çizilmesi nasıl önlenir?

Bulaşık makinesini kullanırken “Acaba bardaklarım çizilir mi?”  korkusu ile bulaşık makinesini çalıştırmaktayız. Fakat alacağımız bazı önlemler sayesinde, bulaşık makinesine koymuş olduğumuz bulaşıkların çizilmesini engelleyebiliriz. Gelin hep birlikte bulaşık makinesinde alacağınız önlemler ile brilikte nasıl bardakların çizilmesini engelleyebileceğinizi inceleyelim.

Sirke kullanın

Sirke, her evde bulunan ve joker malzeme diyebileceğimiz bir üründür. Sağlık açısından oldukça faydalı olan sirke, aynı zamanda temizlik konusunda da oldukça etkili bir üründür. Bulaşık makinenizin parlatıcı kısmına bir miktar sirke dökerseniz, bardaklarınızın çizilmesini engellemiş olursunuz. Aynı zamanda sirke, oldukça iyi bir parlatıcı görevi görmektedir. Bu önlem hem ekonomik hem de oldukça etkili bir yöntemdir.

Fazla deterjan koymayın

Bulaşık makinesinde yer alan bardakların çizilmesinin en büyük nedenlerinden biri, bulaşık makinesine çok fazla deterjan koymamızdır. Bulaşık makineleri, eklenilen çok fazla deterjanı kolay bir şekilde eritemiyor. Bu yüzden de bardak gibi hassas bulaşıklar, bulaşık makinesinden çizik bir şekilde çıkıyor. Bulaşık makinelerinin deterjan bölümünün yarısı dolacak şekilde deterjan koymanız, bulaşık makinesinden çıkacak olan bardakların çizilmemesini sağlayacaktır.

Çok fazla bulaşık koymayın

Bulaşık makinelerinde kirli bulaşıkları biriktiyoruz ve sonrasında çok kalabalık bir şekilde bulaşıkları yıkıyoruz. Ancak bu şekilde bulaşık yıkamak, bulaşıkların bazılarının çizilmesine neden olabilir. Hatta bazı bulaşıkların belirli yerlerinin kırılmış olduğunu görebiliriz. Bu yüzden bulaşık makinesine koyacağınız ürün sayısını yeterli miktarlarda tutmanız gerekiyor. Bulaşık makinesinin içerisinde tazyikli sayılabilecek bir su fışkırtılır. Bu da bulaşıkların birbirine değmesine neden olur. Ancak yeterli miktarda bulaşık koyarsak, bu tür sorunlar yaşamazsanız.

İLGİLİ MAKALE  Bulaşık makinesine limon koyarsak... Bulaşık temizliğinin sır gibi saklanan püf noktası (Kaynak: soru.com.tr)

Doğru yerleşim

Bulaşık makinelerinin genellikle iki katı oluyor. Bu iki kata da koymamız gereken bulaşık türleri farklı oluyor. Ancak yanlış yerleşim nedeni ile de bulaşıkların çizilmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden bardakları bardak bölümüne, tabakları tabak bölümüne ve kaşıkları da kaşık bölümüne koyarak bulaşık makinesini çalıştırmanız gerekmektedir. Bu şekilde doğru ve yeterli miktarda bulaşık yerleştirmek, makinede yer alan bardakların çizilmesini önleyecektir.