Kişi fark etmeksizin istenmeyen tüyler hepimiz için bir sorundur. Daha çok kadınlar tarafından karşılaşılan bu sorun ise günlük hayatı zora sokar ve sosyalliğimize zarar verir. Adından da belli olan istenmeyen tüyleri gidermek için yapılan çalışmalar ise çoğu zaman sonuç vermiyor. Özellikle medikal ürünlerin kullanımından istediği verimi alamayanlar ise çareyi doğal çözümlerde arıyor. Son yılların en yaygın cilt maskeleri arasında ise çoğunlukla doğal malzemeler ile hazırlanan maskeler yer alıyor.

İstenmeyen tüylere veda

İstenmeyen tüyler her yaştan ve her cinsiyete mensup insanın karşılaşabileceği bir sorun ve vücudun belirli bölgelerinde çıkan bu tüyler yüzünden estetik bir görünüm elde etmek zorlaşabiliyor. Medikal ürünler ile bu sorunlardan kurtulmak mümkün gibi görünse de yapılan maskelerden 1 ay sonra tekrar ortaya çıkan istenmeyen tüyler oldukça can sıkıcı bir hale geliyor. Özellikle her seferinde bir öncekinden daha güçlü halde çıkan bu tüyler, gittikçe uğraşması zor ve vakit alan bir işleme dönüşüyor. Fakat her durumda olduğu gibi istenmeyen tüylere karşı da doğal çözümler uygulanabiliyor. İşte bu noktada devreye giren ve istemeyen tüyleriniz sizden ayırarak bir daha bu sorunla karşılaşmamanızı sağlayan maskeler arasında da papaya ve zerdeçal ile hazırlanan maske sayılıyor.

Papaya ve zerdeçal maskesi

Papaya ve zerdeçal kendi başlarına birer tüy dökücü olarak işlev gören iki ürün. Farklı maskelerin içerisinde yer alan bu güçlü bileşenleri kullanmak ise hem sağlıklı hem de oldukça etkili. Papaya içerisinde yer alan papain bileşeni kıl köklerini kurutuyor ve bu bölgede tekrar kıllanmayı sonsuza dek engelliyor. Aynı şekilde işlev gören zerdeçal ise yine kılların kökleri ile birlikte alınmasına yardım ediyor ve tekrar oluşacak tüylenmenin önüne geçiyor. Ancak her durumda olduğu gibi kullandığınız ürünlerin miktarına dikkat etmenizde fayda var. İşte papaya ve zerdeçal maskesi malzemeleri ile uygulanışı:

Malzemeler

  • 2 çorba kaşığı ham papaya içi
  • 1 çay kaşığı zerdeçal tozu

Hazırlanışı

Ham papayanın kabuğunu soyun ve iç kısmından 2 çorba kaşığı kadar alarak iyice ezin. Hamur haline getireceğiniz papayanın üzerine zerdeçal tozunuzdan 1 çay kaşığı ekleyin. Tamamen macun yapısına gelene dek bu ikiliyi karıştırın. Ardından macun yapısındaki maskeyi yüzünüze masaj yaparak uygulayın. Bu işlemi 15 dakika kadar sürdürün. 15 dakikanın ardından yüzünüzü soğuğa yakın ılık su ile yıkayarak maskeyi çıkarın. Bu maskeyi haftada 2 kez uygulayabilirsiniz. Bilinen bir zararı olmamak ile birlikte hassas ciltlerde kullanmadan önce doktor onayı alınması önemlidir.

İLGİLİ MAKALE  Yüzdeki istenmeyen tüy ve kıllardan garantili kurtulma yöntemleri (Kaynak: soru.com.tr)

Zerdeçal nasıl kullanılır?

Kullanırken dikkat edin

Papaya ve zerdeçal maskesi kullanımı zararsız olsa da yanlış şekilde kullanılması sonucunda istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Öncelikle dikkat edilmesi gereken nokta bu iki maddeden birinin alerjen etki gösterme ihtimali. Ayrıca hassas cilt yapılarında tahrişe yol açmamak adına öncelikle doktor onayı alınması gereklidir. Ayrıca papaya ve zerdeçal maskesi tüy köklerini kurutacağı için yüzünüzde henüz tüy varken bu maskeyi uygulamak da yanlış sonuçlara yol açabilir.

Papaya ve zerdeçal maskesini uygulamadan önce yüzdeki tüylerin alınmış olması gerekmektedir. Yeni alınmış tüylerin ardından yüze peeling uygulayarak yüzde bulunan gözenekleri açabilir bu sayede de maskenin daha hızlı ve etkili nüfus etmesini sağlayabilirsiniz. Peeling sonrasında tamamen temizlenen cilde maskeyi uygulayabilir ve bu sayede istenmeyen tüylerden kurtulabilirsiniz. Cilde uygulayacağınız peeling işlemi için ise pirinç suyu ya da salatalık suyu kullanarak hem cildi besleyip hem de papaya ve zerdeçal gibi malzemelerin etkisini güçlendirebilirsiniz. Ayrıca tonik suyu olarak karbonatlı su da kullanabilirsiniz ancak hassas ciltler için bu yöntem tavsiye edilmez.