Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmek için kişinin dengeli ve düzenli beslenmesinin yanı sıra aynı zamanda sağlıklı gıda seçimi yapması da son derece önemli olan durumların içerisindedir. İçeriği temiz gıdaların tüketilmesi çeşitli hastalıkların oluşmasını engellerken aynı zamanda mevcut olan hastalıkların iyileşme süreci içerisinde olmasına yardımcı olmaktadır. İçeriği kötü ve sağlıksız gıdaların tüketilmesi kişide pek çok farklı hastalığın oluşmasına neden olurken aynı zamanda çeşitli hastalıkların tetiklenmesine de neden olmaktadır. Haberimizin bu bölümünde tam olarak böyle bir gıdayı ele alacağız. Bu gıdanın tüketilmesi kişiyi alzheimer hastalığına yakalanmasına neden oluyor. Aman dikkat!

Bu gıdayı hayatınızdan çıkarın!

Vücut sağlığının düşünülmesi kadar aynı zamanda beyin sağlığının düşünülmesi, kişinin hayatı çok daha kaliteli bir şekilde yaşayabilmesi açısından son derece önemlidir. Hemen hemen her evde bulunan bazı gıdalar kişinin beyin sağlığında ciddi ölçüde kötü hastalıkların oluşmasına neden olurken şekerin düzenli olarak tüketilmesi büyük ölçüde alzheimer hastalığının oluşmasına ve beyinsel aktivitelerin yavaşlamasına neden olmaktadır. Şekerin hemen hemen her gün tüketilmesi kişide büyük ölçüde sağlık problemlerinin oluşmasına neden olurken, yapılan araştırmalar sonucunda beyni yaşlandırdığı belirlenmiştir. Beyni yaşlandırmaya ve beyin sağlığını büyük ölçüde tehdit unsur altına alan şekeri hayatınızdan çıkarmak sağlığınız açısından kendinize yapacağınız en büyük yatırımlardan bir tanesi olacaktır. Vücudun çeşitli bölmelerinde de pek çok farklı sağlık problemlerinin açığa çıkmasına neden olan şekerin diğer zararlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Şekerin her gün olarak tüketilmesi kişinin cildinde çeşitli sağlık problemlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Vücutta fazla miktarda bulunan şeker protein moleküllerine bağlanarak protein yapısının değişmesine neden olurken cildin en önemli yapı taşlarından bir tanesi olan kolajen seviyesinin düşmesine neden olmaktadır. Kolajen seviyesinin cilt yüzeyinden düşmesi de kişinin cildin çeşitli sağlıksız görüntünün oluşmasını tetikleyen en büyük nedenlerden bir tanesidir.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda şekerin düzenli olarak tüketilmesi hafıza içerisinde ciddi kayıpların oluşmasına neden olduğu belirlenmiştir. Beynin büyük ölçüde küçülmesine neden olan şeker, kişinin beyinsel aktivitelerini zamanla yerine getiremeyecek durumda olmasını tetiklerken bu gıdayı hayatınızdan büyük ölçüde çıkarmanız son derece önemlidir.
İLGİLİ MAKALE  Hem işe hem komşunuza götürebileceğiniz nefis bir atıştırmalık! Ekonomik granola barı mutlaka deneyin (Kaynak: soru.com.tr)

  • Şekerin düzenli olarak tüketilmesi kanser riskinin kişide çok daha yüksek seviyelerde olmasına neden olmaktadır. Bilhassa kolesterol seviyesinin yükselmesine aynı zamanda çeşitli kanser türevlerinin kişinin vücudunda oluşmasına neden olan şekeri hayatınızdan çıkarmanız, hayatınızı çok daha sağlıklı bir şekilde yaşamanızı sağlayacaktır.
  • Bağışıklık sisteminin büyük ölçüde yıpranmasına ve kişinin düşük bağışıklık sistemi içerisinde kalmasına neden olan şeker bu özelliği sayesinde hastalıklara oldukça kolay bir şekilde yakalanılmasına ve kişinin sağlıksız bir yaşam sürmesine neden olmaktadır.
  • Ağız içerisinde büyük ölçüde bakterilerin oluşmasına neden olan şeker, dişlerin çürümesine ve çeşitli enfeksiyonların ağız içerisinde oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla şekerin sürekli olarak tüketilmesi kişinin dişlerinin çürümesini tetikleyen bir numaralı etkendir.
  • Son dönemlerin en popüler hastalıklarından bir tanesi olan şekerin sürekli olarak tüketilmesi kişinin obezite gibi kilo problemiyle baş başa kalmaısna ve kişinin kısa süre içerisinde büyük kilo almasına neden olmaktadır.
  • Şekerin içerisind eyer alan bileşenler kişinin karaciğerinin yağlanmasına neden olurken karaciğerinde çeşitli sağlık problemlerinin oluşmasına da neden olmaktadır. Bu durum itibarıyla şekeri hayatınızda çıkarmanız çok daha sağlıklı bir seçim olacaktır.
  • Kişinin kolesterol seviyesinin fazlasıyla yükselmesine neden olan şeker tam olarak kalp düşmanıdır. İçeriğindeki bileşenler sayesinde vücutta bulunan kötü kolesterol seviyesinin yükselmesine neden olurken, kişinin kalp ve kalp hastalıklarıyla baş etmesine neden olmaktadır.

Besin değerleri şu şekildedir;

Besin Değeri100 gramda1 Porsiyon (50 g)100 gram için günlük % değer*
Kalori403 kcal201.5 kcal% 20.1
Karbonhidrat88.8 g44.4 g% 29.6
Lif0.0 g0.0 g% 0.0
Protein0.0 g0.0 g% 0.0
Yağ0.0 g0.0 g% 0.0
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini0.0 IU0.0 IU% 0.0
C Vitamini0.0 mg0.0 mg% 0.0
Potasyum2.0 mg1.0 mg% 0.1
Kalsiyum1.0 mg0.5 mg% 0.1
Demir0.3 mg0.1 mg% 1.6