İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde bağışıklık sisteminin koruma altına almasına yardımcı olan bu bitkinin düzenli olarak tüketilmesi kişinin zayıflamasını sağlarken aynı zamanda ruhun iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kişinin sağlığı açısından birçok önemli faktörleri içerisinde barındıran bu bitkinin çayını düzenli olarak tükettiğinizde kısa süre içerisinde fazla kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacak. İşte bu mucizevi çay ve birbirinden farklı faydaları…

Hem zayıflatıyor hem de psikolojiyi düzenliyor

Sıcak ya da soğuk fark etmeksizin bu bitkinin çayının tüketilmesinin kişiler üzerinde pek çok fayda sağladığı yapılan araştırmalar sonucunda onaylandı. Zayıflatma etkisiyle de düzenli olarak tüketildiğinde kişiye büyük ölçüde gayda sağlayan safran bitkisinin çayı vücut içerisinde oluşan tüm problemlerin de kısa süre içerisinde tedavi edilmesine yardımcı oluyor. Bilhassa bel çevresinde bulunan yağlanma probleminin tedavi edilmesine yardımcı olan safran bitkisi, göbek yağlarının erimesine ve kişinin çok daha sağlıklı fit bir görünümde olmasına katkı sağlıyor. Herhangi bir diyet programı uygulamadan kişide olumlu değişimlerin oluşmasını sağlayan bu çayı düzenli olarak tüketmeniz büyük ölçüde fayda sağlıyor.

Safranın faydaları nelerdir?

 • İçeriğinde afrodizyak etkisi bulunan safran sinir hücrelerinin çok daha verimli çalışmasına ve afrodizyak etkisi dolayısıyla cinsel istekliliğin artmasına da katkı sağlamaktadır.
 • Menstrual döngünün ağrısız ve sancısız geçmesine yardımcı olmaktadır.

 • Vücudun mutluluk hormonun salgılanmasına yardımcı olan safran, seratonin düzeyinin dengelenmesine ve kişiyi depresyona karşı koruma altına almaya yardımcı olmaktadır. Bilhassa psikolojik problemlerin tedavi edilmesine yardımcı olan safran bitkisi kişinin huzurlu olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Uyumadan evvel tüketilen safran tüketilen safran bitkisinin çayı, uyku kalitesinin artmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişinin çok daha zinde uyanmasına yardımcı olmaktadır.
 • İştahın düzenlenmesine yardımcı olan safran aynı zamanda obezite problemlerine karşı kişiyi koruma altına almayı sağlar.
 • Omega- 3 açısından zengin olan safran bitkisi, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olurken, vücut içerisinde B6 vitaminin oluşmasına da katkı sağlamaktadır.
 • Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen safran içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde, kişinin tansiyon seviyesinin dengede olmasına yardımcı olurken kötü kolesterol seviyesinin de düşmesine katkı sağlamaktadır.
 • Bilhassa demir açısından önemli bir yeri bulunan safranın magnezyum ve potasyum açısından da zengin olması kişinin sağlığı açısından önemli bileşenlerin tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Yeterli ve düzenli miktarda tüketilen safran bitki çayı kişinin sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına da katkı sağlamaktadır.
 • Safranın içeriğinde bulunan bileşenler cilt sağlığı açısından da önemli etkileri bulundurmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Bu hataları sakın cildinize yapmayın! Cilt lekeleriniz asıl sebebi olabilir

Safran çayı nasıl hazırlanır?

Malzemeler;

 • Bir tutam safran (6-7 iplik)
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Limon

Yapılışı;

Bir bardak sıcak suyun içerisine yaklaşık olarak 6 – 7 adet kadar safran bitkisini atın ve safranın sıcak suyun içerisinde renk vererek demlenmesini bekleyin. 5 dakika içerisinde demlenen safran bitkisini, bitkilerinden ayırarak güzelce süzün. Süzme işlemini tamamladıktan sonra içerisine 1 çay kaşığı tarçın ve bir miktar da limon ilavesinde bulunun. Hazırladığınız bu çayı her gün kahvaltıdan yaklaşık olarak 1 saat önce tüketin. Düzenli olarak tükettiğiniz safran çayı kısa süre içerisinde kilo vermenize katkı sağlarken aynı zamanda tüm ruhsal problemlerinizin de tedavi olmasına katkı sağlayacaktır.

Safranın besin değerleri nelerdir?

Kalori310 kcal6.2 kcal% 15.5
Karbonhidrat65.37 g1.0 g% 21.8
Lif3.9 g0.1 g% 15.6
Protein11.4 g0.2 g% 22.9
Yağ5.8 g0.1 g% 9.0
Kolesterol0.0 mg0.0 mg% 0.0
A Vitamini530.0 IU10.6 IU% 10.6
C Vitamini80.8 mg1.6 mg% 134.7
Potasyum1724.0 mg34.5 mg% 49.3
Kalsiyum111.0 mg2.2 mg% 11.1
Demir11.1 mg0.2 mg% 61.7