İnsanın doğasında var olan ve geçmişten bugüne kadar süregelen durumların başında şüphesiz kıskançlık gelmektedir. Çevremizde bulunan herkeste var olan kıskançlık durumunun ayrı tutan bir de içten içe kıskançlık bulunuyor. Bu sinsi kıskançlık durumu bazı durumlarda oldukça tehlikeli durumların ya da sağlıksız olayların yaşanmasına neden oluyor. Örneğin bir kişi sizi gizlice kıskandığı zamanlarda genellikle dostunuzmuş gibi görünüyor ve sağlıksız bir bağın üzerine belki de bir oluşum var oluyor. İlerleyen süreçlerde elbette bu durum ortaya çıkıyor fakat bu noktada üzülen yine siz oluyorsunuz. Bu senaryoyu yaşamamak ve tüm bağlarınızın kuvvetli olmasını sağlamak amacıyla içten içe kıskanan insanlara karşı mesafeli durmakta büyük fayda bulunuyor.

Gizli kıskançlığı gösteren o işaretler!

  • Herkesin belli ölçüde bir takım tarzları bulunmaktadır. Giyim tarzı, kültürel tarz, yaşam tarzı, müzik tarzın, okuduğun kitaplar, saçının şekli, gittiğin kuaför gibi pek çok farklılıklarla dolu tarzlar bulunmaktadır. Eğer etrafında seni gizlice kıskanan biri varsa ve bu kişi dost görünümündeyse senin sahip olduğun tarzını kıyasıya eleştirebilir. Seni zevksiz bulabilir, seçimlerini çok yanlış bulabilir, paran var ama giyinmeyi bilmiyorsun gibi söylemlerin içerisinde bulunabilir Arkadaşlarını, aileni, gittiğin yere kadar pek çok alanda seni eleştirilerine maruz bırakabilir.  Ancak aradan belli bir süre geçtikten sonra bir de bakmışsın ki seni eleştirdiği ne varsa tamamıyla hepsini kendi uygulamaya başlayabilir. Bu noktada sen şaşkınlıkla karşındaki kişiye bakakalsan da o uygulamalarına devam ediyor.
  • Esasında kıskanç görünümde olmasında herhangi bir problem olmasa da dostane görünmesinde büyük ölçüde sorun bulunmaktadır. Buradaki sıkıntılardan bir tanesi de şüphesiz şudur. Çevrende bulunan insanlar sana dostane tavsiyelerde, önerilerde bulunabilir ya da sıkıntın olduğu durumlarda sana bir takım düşünce açıcı konuşmaların içerisinde bulunabilir. Eğer birisi seni kıskanıyorsa verdiği önerilerle iyi niyetliymiş gibi görünebilir ama verdiği önerilerle seni sabote etmeye çalışabilir. Örneğin sen ilişkinle alakalı ufacık bir problem yaşadın o anda be o kişi sana direkt olarak ayrılmanı ve o ilişkinin o şekilde yürümeyeceğine dair söylemlerin içerisinde bulunabilir. Halbuki belki de senin düzenli bir ilişkin olduğu için bunu kıskanıyor ve çekemediği için bu tarz söylemlerin içerisinde bulunuyor olabilir.

  • İçten içe kıskançlığı olan insanların bir takım hazımsızlığı olabiliyor. Senin başarın, senin güzelliğin, yakışıklılığın ya da hiç tahmin etmediğin bir şey bile olabilir. Bu durumda senin beğenilen özelliklerinle dalga geçme girişimi içerisinde olabilir ve sen bazen bozulursun. Hatta yakıştıramadığın durumların içerisinde bile olabilirsin. Sana neden böyle söylemlerin içerisinde olduğunu sorgulamaya başlarsın fakat bir sabredersin iki sabredersin üçüncüde bozulursun ve bozulduğunu ifade ettiğinde de direkt olarak kıvırmaya başlar. Şaka yaptım, alınganlık yapıyorsun gibi geri adım atmaya başlar. Bu durum itibarıyla seni küçümseyici şeyler söylüyorsa muhtemelen içten içe bir kıskançlığın oluşumunu söylemek doğru olacaktır.
  • Herkesin sende imrenerek baktığı başarılarına karşı seni tebrik etmek yerine, “ne var ki onda herkes bunu başarıyor” şeklinde söylemlerde bulunur. Ancak kendisi yaptığı herhangi bir şeyi söylerken inanılmaz bir abartı içerisinde bulunmaya ve kendi övmeye meyillidir. Bu tarz davranışların içerisinde olan kişilerde büyük ölçüde kıskançlık bulunmaktadır.
  • En sıklıkla karşılaşılan kıskançlıklardan bir tanesi de, sen hayatına dair inanılmaz başarılı bir şeyler başardın örneğin araba aldın ya da yeni bir işe başladın. Dost olarak gördüğün kişi ağzını açıp tek bir kelam etmiyor. Sanki senin başarın hiç yaşanmamış ve sen hiç böyle bir sevinci yaşamamışsın gibi durumu görmezden geliyor.

Video: İnsanların Seni Gizlice Kıskandığını Gösteren 8 Davranış