Özellikle kış aylarında boğaz kaşıntısı ile sık sık karşılaşmaktayız. Ancak bazı kişilerin polen veya güneş gibi alerjileri var. Bu yüzden bu tür alerjileri olan kişiler, yaz aylarında da boğaz kaşıntısından muzdarip olabilmekte. Boğaz kaşıntısını engellemek için ilaçlara başvurabiliyoruz. Fakat sürekli olarak ilaç kullanmak, bir yerden sonra böbreklerimizin iflas etmesine neden olabiliyor. Bu yazımızda sizlere, boğaz kaşıntısına iyi gelecek doğal ilaçlardan bahsedeceğiz.

Boğaz kaşıntısı neden olur?

Boğaz kaşıntısının birçok farklı oluşma sebebi olabilir. Yaşanan boğaz enfeksiyonları, çevresel tahriş edici etmenler gibi birçok farklı sebep sayılabilir. Özellikle havası pis ve tozlu olan bir yerde bulunuyorsanız, bu sorundan muzdarip olmanız kaçınılmaz. Bununla beraber aşırı tütün ürünü kullanımı da boğaz kaşıntılarına neden olabilmektedir. Solunum yolları hastalıkları nedeni ile biriken balgam da boğazda gıcıklanma sebeplerinden biridir.

Boğazda hissedilen kaşıntının ilerlemesi, boğaz yollarının tahriş olmasına neden olabilir. Genellikle bu tür durumlarda öksürmeye başlıyoruz. Bu şekilde boğazı sürekli olarak zorlamak, boğazdan kan gelmesine varan sorunların baş göstermesine neden olabiliyor. Bu yüzden de doğal tedavi yöntemlerini denemenizi tavsiye ediyoruz. Gelin hep birlikte boğaz kaşıntılarına iyi gelen tariflerden bahsedelim.

Boğaz kaşıntılarına iyi gelen tarifler

Boğaz kaşıntılarını ortadan kaldırmak için birçok farklı besinden yardım alabilirsiniz. Bu besinlerin ortak özleliği ise boğazı yumuşatabilmesi. Yumuşayan boğaz, zaman içerisinde üstündeki tahrişi atacak ve kaşıntısı geçecektir. Ayrıca tüketeceğiniz bu besin karışımlarının içerisinde yer alan vitamin ve mineraller, boğaz kaşıntısına neden olan enfeksiyon gibi durumların sökülüp atılmasını sağlayacaktır. boğaz kaşıntısına iyi gelecek tarifler şu şekildedir:

Bal ve limon suyu

Bal ve limon suyu, ayrı ayrı oldukça faydalı iki besindir. Ancak bu iki besinin bir arada kullanılması, boğazlardaki gıcığın çok kolay bir şekilde ortadan kalkamasını sağlayacaktır. Bal, boğazın kaşınmasına neden olan enfeksiyonu temizlemektedir. Limon suyu ise C vitamini deposu olduğu için boğazın tekrardan eski haline gelmesini sağlayacaktır. Eğer boğaz kaşıntısı enfeksiyon endeni ile oluşmaktaysa, limon suyu bağışıklık sistemini güçlendirecek ve kişinin tekrardan bu tür sorunlar ile boğuşmasını önleyecek.

İLGİLİ MAKALE  Boğaza kaçırdığınız balık kılçığından anında kurtulun. En etkili yöntem

Bu karışımı her sabah kahvaltıdan önce tüketmenizi öneriyoruz. Bir yemek kaşığı bal içerisine 10 ile 12 damla kadar limon suyu sıkın. Daha sonra direkt olarak bu karışımı tüketin. Ancak balın oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Bal ne kadar akışkan alırsa, boğazlarınızı o kadar iyi bir şekilde besleyecektir.

Kekik çayı

Son günlerin en popüler çay çeşitlerinden biri olan kekik çayı, boğaz kaşıntısı dışında birçok farklı sorunun da ortadan kalkmasında oldukça etkili. Kekik çayı içerisinde yer alan besinlerin hepsinin antioksidan olması, kekik çayını çok güçlü bir ilaç haline getirmekte. Kekik çayı, boğazın yumuşaması ve boğaz kaşıntısına neden olan etmenlerin ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte antioksidan özellikleri, boğaz kaşıntısına neden olan toksin maddelerin vücuttan atılmasını sağlayacaktır.

Kekik çayı hazırlayabilmek için bir demlik içerisine kekik, pul biber ve nane koyun. Daha sonra bu malzemeleri yaklaşık 5 dakika kadar kaynatın. İçiminin daha kolay olmasını istiyorsanız eğer çay bardağınıza bir çay kaşığı kadar bal da ekleyebilirsiniz. Günde 2 fincan kekik çayı içmek, boğaz kaşıntısının ortadan kalkmasına neden olacak. Aynı zamanda bu çayın düzenli olarak tüketimi, vücutta yer alan bütün toksin maddelerin atılmasını sağlar ve ilerleyen dönemlerde de kilo vermenize yardımcı olur.