Sumak, sumak ağacı olarak da bilinen Rhus bitkisinin meyvelerinden elde dilen bir baharat türüdür. Ekşimsi tadıyla Türk mutfağı için olmazsa olmazlardan biri halinde yerini almış olan sumak özellikle Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasındadır. Sumak ağacınının meyvelerinden elde edilen bu baharat hem yemeklerde ezilmiş toz halinde, tane tane olarak salatalarda ve yine yemeklerde ve ayrıca çay olarak kaynatılma yöntemiyle de tüketilebilir.

Sumak nedir?

Sumak, Rhus bitkisinin meyvelerinden elde edilen koyu kırmızı ya da koyu bordo renklerine sahip tane tane çekirdeği andıran yapıda bir bitkidir. Türk mutfağında çoğunlukla bu bitkinin öğütülmüş toz hali kullanılmakta olup, o kadar yaygın olmamakla birlikte salatalar ve çorbalarda tane tane de kullanılabilir. Ayrıca yine tane ya da toz hali kaynar su içerisinde demleme yöntemi ile çay şeklinde de tüketilebilir. Antep fıstığı ile aynı familyaya mensup olan sumak bitkisinin meyve hali küre şeklindedir. Uygun bir kurutma ve öğütme yöntemi sonrasında tuz ile harmanlanarak sumak ismini verdiğimiz baharata dönüştürülür. Koku azaltıcı etkisi bulunduğu içimn özellikle soğamn salatası içerisinde tercih edilir.

Sumak faydaları

Anti-inflamatuar yani ödem azaltıcı etkisi bulunan sumak salata ve yemeklerin dışında aynı zamanda kürlerde de tercih edilmekte. Sumağın insan vücuduna faydaları ise şu şekilde:

Kalbi destekler ve karaciğeri korur

Kolesterol, günümüzde yapılan araştırmalar sonucunda kalp ve karaciğer rahatsızlıklarının en bilinen nedenidir. Düzenli sumak tüketiminin ise kan kolesterolü seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Bu etkisi sayesinde kolesterole bağlı kalp ve karaciğer hastalıklarını önleyici özelliği vardır.

Antioksidan özelliği taşır ve bağışıklığı güçlendirir

Sumak antioksidan kaynağı bir bitkidir. Bu özelliği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, toksinleri atmada rol oynar ve zehirlenmelerden korur. Aynı amanda kanser hücreleri ile savaşmaya yardımcı olur.

Enfeksiyona bağlı hastalıkları önler

Sumak düzenli tüketimi sonrasında vücutta iltihaplanma, ateş, deri iltihabı, solunum bozukluğu, bronşit gibi pek çok hastalığın önüne geçme konusunda fayda sağlar. Soğuk algınlığı gibi ödeme bağlı hastalıkların da önüne geçtiği görülür.

Cildi korur

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri bulunan sumak cilt sorunlarından kurtulmada da yardımcı bir bitkidir. Aynı zamanda sumak yaraların kapanmasını sağlar.

İLGİLİ MAKALE  Bu gıdalar vücutta kolajen salgılanmasını arttırıyor!

Sumak çayı ve faydaları

Baharat olarak da kullanılan sumağın çay halinde tüketimi ise daha farklı hastalıkların ve rahatsızlıkların da önüne geçme konusunda yardımcı rol oynamasıyla biliniyor.

Sumak çayı hazırlanışı ve kullanımı

1 litre kaynar su içerisine 100 gram sumak eklenerek demlenmesi beklenerek hazırlanır. Sumak çayının düzenli tüketilmesi önemlidir. Genel tüketim miktarı olarak günde 3 çay bardağı tavsiye edilirken miktarı yükseltmemek kaydı ile değiştirmek kişinin tercihine bırakılmaktadır.

Sumak çayı neye iyi gelir, faydaları neler?

İdrar söktürücü etkisi

İdrar üretimini arttıran sumak aynı zamanda idrar ile vücuttan toksit maddelerin atılmasına da yardımcı olur. Mesane iltihabına ve ağrılı idrar şikayetine de iyi gelmektedir.

Detoks etkisi

Ödem attırıcı olarak bilinen sumak çay şeklinde tüketimi ile bölgesel yağlanmaya karşı etkilidir.

Regl ağrılarına etkisi

Kadınların regl döneminde tüketmesi halinde sumak çayı regl ağrılarına iyi gelerek vücudu rahatlatır.

Sumak yoğurt kürü

Çay olarak tüketilebileceği gibi sumak kür halinde de tüketimi ile ödem attırıcı ve bölgesel yağlanmayı önleyici özelliğe sahiptir. Özellikle bacaklarda oluşan ödem ve yağlanma sorununa çözüm olan sumak yoğurt kürünün 15 gün kullanımdan sonra 15 günlük ara vererek kullanılması tavsiye ediliyor.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı sumak
  • 1 kase yoğurt
  • 1 çağ kaşığı limon

Hazırlanışı ve tüketimi

1 kase yoğurt içerisine 1 yemek kaşığı sumak ve 1 çay kaşığı limon ekleyerek tamamı birbirine karışacak şekilde karıştırın. Ardından 1 kaşık bu karışımdan, 1 yudum su olacak şekilde bitene kadar tüketin. Bu kürü gece yatmadan 30 dakika kadar önce tüketmek günden güne bacaklarınızda ve karın bölgenizde incelme sağlayacaktır.