Yerli ve milli insansız hava aracı Bayraktar TB2, üretildiği zamandan bu yana hem kullanıldığı alanlarda hem de teknik ve donanım özellikleri ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Uluslararası bir üne kavuşan Baykar Teknoloji üretimi SİHA Bayraktar TB2, birçok farklı ülke tarafından övgüler almaya devam ediyor. Gelen son açıklama ise, bu büyük başarısı sayesinde Bayraktar TB2’nin dünyanın her yerine yayılacağını gösteriyor.

Bayraktar TB2’ye jest

Baykar Teknoloji tarafından geçtiğimiz günlerde Litvanya’ya teslim edilen Bayraktar TB2, Ukrayna savunması tarafından kullanılmak üzere bağışlanacaktı. Bu kapsamda Litvanya halkı tarafından başlatılan bağış kampanyası ile istenilen rakama ulaşıldı ve Bayraktar TB2 alımı için adımlar atıldı. Baykar teknoloji ise yaptığı bir jest işe Litvanya tarafından toplanan bağış parasının Ukrayna halkına yardım amacı kullanılmasını isteyerek bir adet Bayraktar TB2’yi Litvanya’ya hediye etti. Baykar Teknoloji tarafından yapılan bu jest ise karşılıksız kalmadı. Litvanya Posta Teşkilatı yapılan jeste karşılık vermek amacı ile yeni basılacak olan pullarda Bayraktar TB2 fotoğraflarının kullanılacağını açıkladı. Basılan pullar 2 Euro’dan satışa sunuldu. Dünyanın her yerinde dolaşıma çıkarılan pullar ise açıklamalara göre bu yılın en popüler pulları olarak isim aldı.

Pulların yarısından fazlası satıldı

Litvanya hükümeti tarafından yapılan açıklamalara göre, üretilen pulların yarısından fazlası çoktan satıldı. Tanesi 2 Euro değerinde olan bu pullar, özel seri olarak basıldı ve satışlardan elde edilen paranın yarısı yine Ukrayna halkı için kullanılacak. Bu kapsamda toplamda 45 bin pul basıldı ve basılan pullar isteyen herkesin alabilmesi adına internet üzerinden de satılıyor. Yalnızca Litvanya vatandaşları değil, isteyen herkes bu pulları alabiliyor. Aynı zamanda Litvanya hükümeti tarafından yapılan bir başka açıklamaya göre, bu yıl basılan pullar arsında Bayraktar Tb2 fotoğraflı pullar en popüler olanlar.

Ukrayna’nın sembolü olmuştu

Bayraktar TB2, Ukrayna savunması tarafından kullanılırken gösterdiği üstün başarı ile Ukrayna halkının sembolü haline gelmişti. Ukrayna halkı tarafından bestelere ve şarkılara konu olan Bayraktar TB2, an itibariyle ününü Litvanya topraklarına da taşımış oldu. Ukrayna ve Rusya arasında meydana gelen kriz sonrasında bir sembol niteliği alan Bayraktar TB2, daha öncesinde de Ermenistan ve Azerbaycan ülkeleri arasında yaşanan krizde de Azerbaycan savunması tarafından kullanılmış ve daha birçok ülkenin savunmasına dahil etmesi ile birlikte her kullanımı sonrasında övgülere konu olmuştu. Litvanya hükümeti tarafından basılan pullar da bu8 ünün ve övgünün yeni sembolü haline gelmişti.

İLGİLİ MAKALE  Bayraktar TB2 övgü üstüne övgü alıyor. Bu sefer övgü bakın nereden geldi!

Baykar Teknoloji teşekkür etmişti

Daha önce Litvanya halkı tarafından toplanması için harekete geçilen bağışların 3 gün gibi kısa bir sürede toplanmış olması, tüm dünyada dayanışmanın gücünü göstermiş ve herkesi şaşkına çevirmişti. Baykar Teknoloji de bu kadar kısa sürede bağışların toplanması ve yardımlar için harekete geçilmesi üzerine Litvanya halkına ve Litvanya hükümetine teşekkürlerini iletmişti. Baykar Teknoloji ve Litvanya halkı arasında görülen bu dayanışma da birçok ülkeye örnek olmuştu. Daha sonrasında Polonya, Norveç ve Kanada ülkeleri de bu bağış kampanyalarına dahil olarak kendi ülkelerinde birer bağış kampanyası başlattı.