Cilt bakımı, kişinin sağlıklı bir cilde erişebilmesi ve cildin pürüzsüz bir görünüme kavuşabilmesi için oldukça gerekli bir uygulamadır. Gerekli olan cilt bakımını uygularken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmediği taktirde sağlıklı ve güzel görünümlü olması dolayısıyla uyguladığınız cildiniz çok daha fazla hasarla karşılaşabilir ve cilt yüzeyinde alerjik reaksiyonların oluşumu başlayabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için kişinin öncelikle kendi cilt yapısını çok iyi bilmeli ve bu bilgiler doğrultusunda cilt bakımına geçişini yapması gerekmektedir. Bugün, genel olarak tüm insanların cilt bakımında yaptığı yanlışlıkları ele alacağız. İşte ciltte yapılan 5 bakım hatası…

Bu uygulamalardan kesinlikle kaçının!

Vücudumuzda en çok bakıma ihtiyacı olan bölgelerin başında cildimiz gelmektedir. Yapı olarak en büyük genişliğe sahip olan cildimize bölgelere göre bakım yapmak oldukça önemlidir. Yüze, ele, kola, bacaklara ayrı olmak üzere her bölgenin ihtiyacına göre gereken bakımı yapmak sağlıklı olmak için önemli etmenler arasında yer almaktadır. Bazı durumlarda cildin güzel görünmesi ve sağlıklı olması için yapılan uygulamalar hatalardan ibaret oluyor, yazımızın bu bölümünde cilt bakımında yapılan en büyük 5 hatayı ele aldı!

1- Cilt tipine uygun ürün seçimi yapamamak

Cildi kirlerinden arındırmak, cilt bakımının belki de en önemli uygulamalarından bir tanesi. Cildi kirinden arındırırken tüm gözeneklerin iyice açıldığından emin olunması, cilt temizliğinin olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Cilt temizleme, bakımın en büyük ayağı olurken cilt temizleme esnasında kullanılan ürün de bir hayli önemlidir. Çoğu insanın yaptığı en büyük yanlışların başında, alelade bir sabunla cildini yıkarak cildin temizlendiğinin sanılmasıdır. Cilt bakımında yapılan en büyük hataların başında, cilt tipi gözetmeksizin herhangi bir sabunla yüzün arındırılmaya çalışması gelmektedir. Bu uygulamanın yerine, cilt tipine uygun bir cilt temizleme maskesi ya da serumu kullanmak cilt temizleme basamağı açısından çok daha doğru bir uygulama olacaktır.

2-Güneş ışığından cildinizi koruyun

Bilhassa yaz aylarında, denize ya da dışarıya çıkarken kullanılmayan güneş kremi kişinin cilt sağlığının bozulmasına neden olurken cilt yüzeyinde lekelenmeler oluşmaktadır. Yaz ayında güneşin altında bronzlaşmaya çalışırken kullanılan güneş yakıcı solüsyonlar yerine, güneş UV ışınlarından koruyacak güneş kremlerinin kullanılması çok daha doğru olacaktır. Güneş ışınlarından kişinin kendini korumaması cilt yüzeyinde leke probleminin oluşmasına neden olurken aynı zamanda kişinin cildinin erken yaşlanmasına sebep olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Pahalı kremlere gerek yok! Gençleştirmede en pahalılarından bile etkili (Kaynak: soru.com.tr)

3-Cilt yüzeyinde bulunan sivilceleri sıkmak

Cilt bakımında yapılan en büyük hataların başında, cilt yüzeyinde beliren sivilcelerin sıkılması gelmektedir. Bu işlem sivilcenin diğer bölgelere de dağılmasına neden olurken, sivilcenin çok daha fazla çıkmasını tetiklemektedir. Sivilcelerin sıkılmasıyla açığa çıkan bir diğer durum ise, cildin enfeksiyon kapmasıdır. Sivilcelerin sıkılması, cildin enfeksiyon kapmasına neden olurken kalıcı yara ve izlerin oluşmasını sağlamaktadır.

4- Cildi yoracak peeling uygulamalarında bulunmak

Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi, cilde yapılan uygulamaların aşırıya kaçılması da cildin dengesinin bozulmasına neden olmaktadır. Cildi ölü derilerden arındırmak amacıyla ve tüm gözeneklerin açılması için uygulanan peeling uygulamasının aşırı kaçılması, cilt yüzeyinde hasarın oluşmasına neden olmaktadır. Cilde nazik bir uygulama metoduyla yeteri kadar bakım yapmak önemlidir.

5-Dengeli ve düzenli dinlenmemek

Uykusuzluk ve stres faktörleri dolayısıyla cilt yüzeyinde yorgunluk oluşmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için arınma günleri yapmak ve cildin yorgunluğunun önüne geçmek için stres ve kötü düşünceleri bir kenara bırakmak önemlidir. Tüm bu uygulamalar kişinin sağlığı için önemli faktörler arasında yer alırken, cildi yoracak uygulamalardan kaçınmak gerekir. Dengeli ve düzenli bir uyku zihnin, cildin ve bedenin dinlenmesi için oldukça önemli bir faktördür.