Bezelye gibi bozulabilen sebzeleri ve organik olanlarını yaz mevsiminde almaktayız. Fakat kış günlerinde de taze bezelye yemek isteyebiliriz. Taze ve organik bezelyeleri kış günlerinde bulmak oldukça zor olabiliyor. Bu yüzden de yazın aldığımız bezelyeleri saklarken dikkat etmemiz gerekenler vardır. Bu yazımızda sizlere bezelyelerinizi nasıl taze bir şekilde kalmasını ve nasıl saklanması gerektiğini anlattık.

Bezelye nasıl saklanmalı?

Bezelyeleri saklamak için öncelikle bezelyeyi soymamız gerekir. Soyduktan sonra ayıkladığımız bezelyeleri ise bir buzdolabı poşeti veya kilitli poşet içerisine, ayıkladığımız bezelyeleri yerleştirmemiz gerekiyor. Kilitli poşet kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü kilitli poşet, buzdolabı poşetine göre çok daha dayanıklı ve sağlamdır. Ancak kilitli poşeti kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan ilki, kilitli poşetin ağzının tamamiyle kapalı olması ve hava geçirmemesi. Kilitli poşetleri sağlam bir şekilde kapatmalısınız. Yoksa kilitli poşete koydunuz bezelye hava alır ve yavaş yavaş bozulmaya başlar. Daha sonra ise bezelyelerinizi derin dondurucu veya buzdolabınızın buzluğunda saklayabilirsiniz.

Bezelyeleri şoklamak

Bezelyeleri saklamanın bir diğer yolu ise bezelyeleri şoklamaktır. Bezelyeler şoklanınca çok daha uzun süreler saklanır ve tazeliğini bir o kadar da korur. Bezelyeleri şoklamak da oldukça basit bir işlemdir. Bezelyeleri şoklamak için ilk önce bir tencere içerisini tamamen su ile doldurun. Daha sonra ise tenceredeki suyu iyice kaynatın. Tenceredeki suyunuz kaynarken, yan tarafta soğuk ve içerisinde buz olan bir kapta bir su daha hazırlayın. Soğuk su sayesinde bezelyelerinizi şoklamış olacaksınız. Tenceredeki su kaynadıktan sonra ise bezelyenizi tencere içerisine atın. Yalnızca 2 dakika kadar kaynayan suda bezelyelerinizi bekletin ve ardından buzlu soğuk su içerisine alın. Bu sayede bezelyelerinizi şoklamış olacaksınız. Ancak soğuk su içerisinde de sadece 2 dakika tutmanız gerekiyor.

Bezelyelerinizi sudan çıkarın ve kuruması için temiz ve kuru bir bezin üstüne yayın. Bezelyelerinizden bir tanesinin bile ıslak kalmaması gerekmekte. Daha sonra kuruyan bezelyelerinizi saklama poşeti içerisine alın ve buzluk ya da derin dondurucuya yerleştirin. Bu sayede bezelyelerinizi en az 1 yıl kadar taze bir şekilde saklayabilirsiniz. Bezelyeleriniz ıslak kalırsa, hızlı bir şekilde bozulmaya ve bezelye tanelerinin birbirine yapışmasına neden olur. Bu yüzden şokladığınız bezelyelerin ıslak kalmadığından emin olmanız gerekmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Akşama misafiriniz için tavuk etli bezelye nasıl yapılır? Gelenler tarifi almadan gitmeyecek

Bezelye nasıl ayıklanır?

Bezelyeleri ayıklamak uzun sürebilir. Ancak bezelyeleri ayıklamak oldukça kolay bir iştir. Hatta bezelye ayıklarken bir yandan video veya televizyon izleyebilir, zamanın hızlı geçmesini sağlayabilirsiniz. Bezelyeleri ayıklamak için öncelikle, aldığınız kabuklu ve taze olan bezelyeleri güzelce yıkayın. Daha sonra ise bezelyelerinizi bir kap içerisine koyun ve kenarda 2 adet daha kap bulundurun. Ayırdığınız bu kaplardan birine bezelye tanelerini, diğerine ise bezelyenin artan kabuklarını koyacağız.

Parmağınızla bezelye kabuğunun alt kısmına hafif bir baskı uygulayın. Daha sonra bezelyenin kabuğu açılacaktır. Bezelye kabuğu çıktıktan sonra ise bezelye tanelerini, ayırdığınız kabın içerisine koyun. Elinizde kalan bezelye kabuklarını da diğer kaba atın. Bu sayede bütün bezelyelerinizi çok daha temiz ve düzgün bir biçimde ayıklayabileceksiniz.