Emniyet Genel Müdürlüğü, 3 bin adet bekçi alımı yapacak. Bekçilik yapmak isteyen vatandaşlar ise bekçiliğe nasıl başvurulduğunu öğrenmek istiyor. 2022 bekçi alım şartlarının en olduğunu merak eden vatandaşlar, aynı zamanda bekçilerin 2022 yılında ne kadar maaş aldıklarını da araştırıyor. Bu yazımızda sizlere bekçilik ile ilgili merak ettiğini tüm bilgileri aktaracağız.

Bekçi

Bekçi

2022 bekçi alım şartları nelerdir?

Bekçi alım şartlarını tamamlayabilmek için gerekli beden şartları bulunmaktadır. Bu beden şartlarının bulunmasının nedeni ise bekçilerin herhangi bir durumda karşı tarafa karşı bir beden üstünlüğü kurabilmesi. Bunlar ile beraber alışkanlıklar, yükümlülük gibi bazı şartlar da bulunmaktadır. Eğer siz de aşağıda vereceğimiz şartlara uyumluluk gösteriyorsanız, 2022 bekçi alımlarına başvurabilirsiniz. 2022 yılı için bekçi alım şartları şu şekildedir:

 • En az 167 cm boyunda olmak
 • Beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak
 • 31 yaşından gün almamış olmak
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • En az lise veya dengi okul mezunu olmak
 • Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak
 • Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

Eğer siz de yukarıdaki şartları sağlayabiliyorsanız, 2022 yılı için bekçi alımına başvurabilirsiniz. 

Bekçi alımı ne zaman yapılacak

Emniyet Genel Müdürlüğü, bekçi alımı için bir ilan yayınladı. Bu ilanda “Emniyet Genel Müdürlüğünün taşra teşkilatına 3 bin çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu ihdası yapıldı.” ifadeleri yer almaktaydı. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü, henüz başvuru için net bir tarih açıklamadı. Bu yüzden bütün gözler Emniyet Genel Müdürlüğüne ve Polis Akademisine çevrilmiş vaziyette.

Bekçi

Bekçi

Bekçi maaşları ne kadar?

Ülkemizdeki yaşanan enflasyon oranları ve asgari ücret ile geçinememe durumu nedeni ile bazı vatandaşlar, gece çalışacak olsalar bile daha yüksek ücretler ile bekçilik yapmaktadır. Ayrıca herhangi bir eğitim diploması istemediği için Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bekçilik yapmak, çoğu Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ilgisini çekmektedir.

İLGİLİ MAKALE  PAEM 1000 komiser yardımcısı alımı yapacak. Komiser yardımcısı olabilmek için gerekli şartlar nelerdir?

Bekçiliğe başvurabilmek için herhangi bir üniversite diploması almanıza gerek yok. Ancak maaş konusunda eğitim durumunuz göz önünde bulundurulmaktadır. Eğitim durumunuz ne kadar iyi ise alacağınız maaş da o kadar yüksek olacaktır.

2022 yılı için verilecek olan bekçilik maaşları henüz açıklanmadı. Ancak geçen yılın bekçilik maaşları şu şekildedir:

 • İlkokul mezunu bekçi: 5.008,221 Türk lirası
 • Lise mezunu bekçi: 5.186,079 Türk lirası
 • Üniversite mezunu bekçi: 5.421,4155 Türk lirası