Avokado Meksika’da ortaya çıktığı biliniyor. Çok yararlı olduğu söyleniyor ve bunun yanı sıra fazla tüketildiğinde zararları da olacağı biliniyor. Son yıllarda avokadonun popülerliği arttığı söyleniyor. Avokado ülkemizde ise Antalya ve Mersin illerinde üretildiği söyleniyor.

Avokado Nedir?

Meksika’da ortaya çıkan ve Güney Amerika’da popüler olan bir yiyecek olduğu biliniyor. Avokado meyve mi yoksa sebze mi olduğuna dair uzman kişiler iki grupta sınıflandırıldığı iddia ediliyor. Bir grup avokado meyvedir dediği söyleniyor diğer grup ise sebze olduğunu söylüyor.

Avokado Nasıl Tüketilir?

Avokado kendi başına tüketilebildiği söyleniyor ama üzerine çeşitli baharatlar dökülerek tüketildiği biliniyor. Avokadoyu uzunlamasına kesilip çekirdeğinin çıkarılıp tüketildiği biliniyor.

Kurutulmuş avokado yaprağı

Kurutulmuş avokado yaprağı

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadoyu birçok insanın tükettiği söyleniyor bunun yanı sıra birçok faydası olduğu biliniyor. Örneğin zayıflamak isteyen insanların sık sık avokado tükettiği söyleniyor. Bunun yanı sıra tansiyonu dengelemekte ve bağırsak sistemine yardımcı olduğu biliniyor. Diğer faydaları ise birçok hastalığa ve kanser tedavilerindeki yan etkilere iyi geldiği söyleniyor. Avokado yaşa bağlı göz fonksiyon bozukluklarına karşı etkili olduğu söyleniyor bunun yanı sıra hamilelikte tüketildiğinde hem anneye hem de bebeğe çok büyük ölçüde yarar sağladığı söyleniyor.

Fazla Avokado Tüketmenin Zararları Nelerdir?

Avokado bünyeden bünyeye farklı etkiler yarattığı söyleniyor ancak doktor tavsiyesinde belirli ölçüde tüketildiğinde zararı olmayacağı söyleniyor. Avokadoyu fazla tüketmek ciltte ve ağız içinde kaşınmalar ya da kızarıklık gibi yan etkiler gösterdiği iddia ediliyor. Kolesterol ya da karaciğer rahatsızlığı olan kişilerin doktorlarına danışarak tüketilmesi gerektiği söyleniyor.

Latekse alerjisi olan kişilerin tüketmemesi öneriliyor. Bir başka konu ise hamilelerin tüketip tüketmeyeceğidir. Bir grup hamilelerin tüketebileceğini fakat diğer grup tüketemeyeceğini öne sürüyor. Ama bilimsel bilgilere göre hamilelerin düzenli bir şekilde avokado tüketmesi gerektiği söyleniyor.

Avokado Neye İyi Gelir?

Avokadonun kalp krizine, felç ve böbrek yetmezliğine büyük ölçüde yarar sağladığı söyleniyor. Bunun yanı sıra kolesterol, kan hastalığı gibi rahatsızlıkları önleyebileceği iddia ediliyor. Yapılan bir araştırmaya göre avokadonun prostat kanseri riskini ve kemoterapinin yan etkilerini azalttığı biliniyor. Başka faydaları ise göz, cilt, saç için çok faydalı bir yiyecek olduğu söyleniyor. İçerisinde bir sürü vitamin olduğu iddia ediliyor bunun yanı sıra içerisinde demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, bakır, çinko, potasyum gibi minerallerin olduğu biliniyor.

İLGİLİ MAKALE  Kahvaltınız için sağlıklı enfes bir tarif. 'Avokadolu salata' tarifi

Avokado Çekirdeğinin Ve Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Avokado çekirdeği ve yaprağının en az kendisi kadar faydalı olduğu söyleniyor. Avokado çekirdeklerinin bağırsak sistemini güçlendirdiği ve bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonlarına karşı çok büyük ölçüde koruduğu biliniyor. Bunun yanı sıra avokado çekirdeğini ısıtıp birkaç malzeme ile karıştırarak cilde sürüldüğünde çok iyi geldiği söyleniyor. Avokado yaprağından ise çay yapıldığı ve bu çayın belirli miktarda tüketildiğinde çok sağlıklı olduğu iddia ediliyor.

İzleyin: Avokado Yaprağının Faydaları / Avokado Yaprağı Nasıl Kurutulur / Avokado Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?