Bugüne kadar yazdığı kitaplar ile ikili ilişkiler konusunda pek çok farklı fikri ortaya çıkaran Uzman Psikiyatr Mehmet Sungur tarafından açıklanan ikili ilişki problemleri ya da aşka dair yorumlar oldukça rağbet görmeye devam ediyor. Kimileri için adeta bir şiir gibi cümleler kurduğu söylenen Mehmet Sungur, bu kez yaptığı açıklamalar ile ise aşık olduğunu anlamanın yollarına değindi. Pek çok kişinin merak ettiği ve hemen hemen hepimiz için bir gizem olan aşkı ele alan Mehmet sungur, birine nasıl aşık olduğumuzu anlattı.

Aşık olduğunuzu nasıl anlarsınız?

Aşkı bir görme kusuru olarak tanımlayan Mehmet Sungur, bakış açısının değişmesinin ve bir kişiyi hayatının merkezine alma durumunu aşk olarak nitelendiriyor. Bir kişide var olmasa bile özellikleri ve sevilecek yönleri bir kişiye atfetmenin bir aşk göstergesi olduğunu söyleyen Mehmet Sungur, aşık olan insanın hem önceliklerinin hem de ideallerinin değiştiğine dikkat çekti. Uzman Psikiyatr aşık olduğunu anlamak isteyenler için aşık olduğunu anlamanın 3 yolunu açıkladı. İşte Mehmet Sungur2un bakış açısından aşık olduğunu anlamanın 3 yolu:

Sevdiğim kıza nasıl açılırım?

Sevdiğim kıza nasıl açılırım?

Olumluya odaklanmak

Aşık olan insanın önceliklerinin bir kişiye yoğunlaşmasının ve insanın o kişiyi kafasında başka bir yere koymasının aşk göstergesi olduğumu anlatan Mehmet Sungur, olumluya odaklanma durumunun yalnızca ve yalnızca aşık olunduğu zaman ortaya çıktığını dile getirdi. Mehmet Sungur’un bakış açısına göre, aşık olduğumuz aman bir kişiyi idealize ettiğimiz zaman elimizde olanı değil görmek istediğimizi görüyoruz.

Kusurları görmemek

Aşık olan insanlar için Mehmet Sungur tarafından açıklanan bir başka ortak özellik, görme kusuru oluşması. Kişi aşık olduğu zaman karşısındaki kişide belirli özellik ve nitelikler olmasa da, kişiler aşık oldukları kişide bu kişilerin bu gibi özellik ve niteliklere sahip olduğunu düşünüyor. Aşık olan insan aşık olduğu kişiyi kafasında bir noktada tutuyor ve aşk bitmeden bu perde kalkmıyor. Kısacası aşkın insanların gerçekleri görmesini önlediğini ve görmek istediğimiz gördüğümüzü yineleyen Mehmet Sungur, aynı zamanda aşkın görme kusurunu evliliğin düzelttiğini öne sürüyor. Mehmet sungur2a göre insanlar aşık oldukları sürece görmek istediklerini ve evlendikleri zaman ise ellerinde olanı görüyorlar.

İLGİLİ MAKALE  2024 yılında aşkı bulacak burçlar. Astrologlar açıkladı (Kaynak: soru.com.tr)

Vakit ve enerjiyi yönlendirmek

Aşık olan kişilerin bir başka ortak özelliği ise aşık oldukları kişiyi hayatlarında koydukları noktanın tam merkeze yer alması Mehmet Sungur’a göre aşık olmanın bir başka belirtisi aşık olunan kişiye aileden, arkadaşlardan ve hatta kendinden çok değer vererek tüm vaktini ve enerjini ona harcama isteğinin olunması. İçten içe ortaya çıkan ve bir kişiye olabileceğinden daha fazla vakit ayrıma isteği temelde aşkın bir belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. İnsan aşık olduğu zaman hem görme kusuru hayatını farklı bir yöne iyiyor hem de aşk sizi nereye yönlendirirse oraya gidiyorsunuz.

İnsanların aşk anlayışı

Aşk konusunda yaptığı yorumlar ile herkesin söylediklerinden farklı bir yönde yorumlar belirtmeye devam eden Mehmet Sungur, insanların aşık olmaktan çok aşık olma duygusunu sevdiğini dile getiriyor. Aşkın yalnızca beyin ya da yalnızca kalp ile gelişmediğini, aşık olunduğu zaman bunun insanı açtığı için bu duygunun insanı ele geçirip daha güzel bir hale getirdiğini düşünüyor. Aşkı insanların çoğu zaman ihtiyaç olarak gördüğünü dile getiren Mehmet Sungur, gerçek sevginin rağmen sevgisi olduğunu dile getirdi. Mehmet Sungur’a göre insanlar üç farklı sevgiye sahiptir. ”Seni seviyorum çünkü..” yani çünkü sevgisi. ”Seni seviyorum eğer…” yani eğer sevgisi. Bu sevgilerin çok daha üzerinde bir sevgi olan rağmen sevgisini ise Mehmet Sungur, ”Rağmen sevgisinde kişi kim ve ne olduğuna göre değil, kim ve ne olduğuna rağmen sevilir.” şeklinde yorumluyor.

VİDEO: Aşık Olduğumuzu Anlamanın 3 Yolu | Mehmet Sungur ile Terapi