evlilik ve ikili ilişkiler konusunda yaptığı açıklamalar ile sağlıklı ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olan Uzman Psikiyatr Mehmet Sungur, yaptığı değerli açıklamalar ile insanların özel hayatlarında nasıl daha iyi bir ilişki insanı olacağına ve de yanlış yaptığı durumları nasıl anlayacağına dikkat çekiyor. Hayatınıza alacağınız bireyleri seçerken dikkat edilmesi gerekenler üzerine konuşan Mehmet Sungur, bu kez yaptığı açıklamalar ile asla evlenmemesi gereken insan tipini ve bu kişilerin özelliklerini açıkladı.

Asla evlenmemesi gereken insan

Bazı insanlar için evlilik yürümez ve sonuç boşanma olur. Herkesin herkesle mutlu olmak gibi bir koşulu olmadığından bazen boşanmalar gerçekleşiyor. Uzman Psikiyatr Mehmet Sungur se bu boşanmaların insanların yanlış seçimleri ile gerçekleştiğini dile getiriyor. Evliliği bir iş ortaklığına benzeten Mehmet Sungur, özellikle mantık evliliklerinde risk faktörünü es geçmenin saçma olacağına dikkat çekiyor. Daha çok erkeklerin meyilli olduğunu vurguladığı bazı davranışları sergileyen kişilerin ise evlenmeye müsait psikolojik yapıda olmadıklarını anlatıyor. Mehmet Sungur’a göre asla evlenmemesi gereken insan tipinde var olan özellikler ise şu şekilde:

Hep ben diyen kişiler

Her şeyi bildiğini iddia eden kişilerin evlenmemesi gerektiğini söyleyen Mehmet Sungur, her şey bildiğini iddia den kişiye bir şey öğretilemeyeceği gibi mantıklı ya da makul br yapıları olmadığından orta noktanın da bulunmayacağına dikkat çekti. Mehmet Sungur’a göre hep ben diyen ve her şeyi ben bilirim tavırları ile yaşayan kişilerin evlilik hayatları her zaman mutsuz sonuçlanır.

Depresif karakterler

Daha çok kadınlarda var olduğunu söylediğini depresyona girme eğilimi özelliğini taşıyan kişilerin de evlilik için uygun kişiler olmadığına dikkat çeken Mehmet Sungur, bu kişilerin hayatlarında da aynı depresifliği ve negatif enerjiyi sergilediklerine dikkat çekti. Depresif kişiler genel olarak olaylar mutlu olma eğilimi gösterse bile sahip oldukları karakter yapısı nedeni ve depresyon eğilimi ile mutsuzluğun gelmesine sebep oluyorlar. Depresif bir kişi herhangi bir şekilde tatmin edilemeyeceği gibi, siz ne kadar pozitif kalmaya alışsanız ve ortak nokta bulmak isteseniz de olayları kendi buğulu camlarından görürler.

Özensiz yaşayanlar

Mehmet Sungur’a göre başarısız evliliklerde yer alan bir başka insan tiplemesi de özensiz yaşayan ve intihara meyilli olan kişiler. Bu özelliğin ise daha çok erkeklerde bulunduğuna dikkat çeken Mehmet Sungur, intihar olarak tabir ettiği düşüncenin ise sadece gerçekten intihar değil, özensiz  araba kullanma, aşırı zararlı beslenme alışkanlıkları ve tütün, alkol kullanımında aşırıya kaça gibi durumları kapsadığını dile getirdi. Bu gibi insanların başarılı ve mutlu bir evlilik yapmasının da pek mümkün olmadığını aktaran Mehmet Sungur’a göre boşanmalarda büyük bir sebep olarak da bu durum sayılıyor. İnsanlar kendi hayatlarına özen göstermedikleri zaman diğer insanların hayatına da özen göstermez.

İLGİLİ MAKALE  Mutlu evliliğin bitmesine neden olan bu hatalı davranışları yapmayın!

Anlaşmaya varmak istemeyenler

İkili ilişkilerde evliliği düşünmemesi gereken bir kısım da anlaşmaya varmak yerine sadece bir şeyleri kanıtlamak isteyen insanlar. bu insanlar bir şeyleri düzeltmek için uğraşsanız dahi, denesek de olmayacak yapısı ile yapıcı yerine yıkıcı bir politika izliyor. Bu yıkıcı politika da evliliklerin bitmesinde bir neden olarak görülüyor. Evliliklerde tarafların birbirlerini anlaması ve barış içerisinde ortak noktaya varabilmesi oldukça önemlidir. Ancak sizi dinlemek ve bir şeyleri denemek yerine u fikirleri çürütmek isteyen kişiler yalnızca ve yalnızca yıkımın büyümesine neden olurlar.

VİDEO: Asla Evlenmemesi Gereken İnsan Tipi | Mehmet Sungur ile Terapi