Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler çoğu zaman sağlıklı sağlıksız pek çok uygulamayı denemektedir. Bu denemelerden bazıları olumlu sonuç verirken bazıları ise kişide ciddi sağlık problemlerinin yaşanmasına neden oluyor. Bu durum itibarıyla son dönemlerin en popüler uygulamalarından bir tanesi olan intermittent fasting yani aralıklı oruç diyeti, kişinin kısa süre içerisinde sağlıklı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olan uygulamaların arasında yer almaktadır. Aralıklı oruç uygulamasıyla birlikte bir hafta 2 kilo vermeniz mümkünken işte aralıklı oruca dair tüm detaylar…

Aralıklı oruç nedir?

Aralıklı oruç diyetinin en temel çalışma prensibi kişinin günlük olarak ihtiyacı olan kalori miktarının 8 saat içerisinde alınarak geriye kalan 16 saat boyunca herhangi bir besin almamasından geçmektedir. Tokluk periyodunda kişi vücudunun ihtiyacı olan besinleri tüketirken, açlık periyodunda hiçbir şekilde bir şey tüketmeyerek 16 saat boyunca sadece su içme eğilimindedir. Aralıklı oruç uygulamasını düzenli olarak uygulamanız sonucunda var olan fazla kilolarınızdan oldukça kolay bir şekilde kurtulacağınızı gözlemleyeceksiniz.

Aralıklı orucun saatleri nasıldır?

İntermittent fasting uygulamasının bir kaç çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitler doğrultusunda kişi kendine ve yaşam kalitesine uygun en makul seçimleri yaparak fazla kilolarından oldukça kolay bir şekilde kurtulacaktır. Aralıklı orucun mevcut olan ve uygulanması en kolay saatleri şu şekildedir;

  • 16 / 8 : Bu saat aralığında kişi 8 saat yemek yeme içeresinde olurken, 16 saat boyunca açlık evresinde olacak. 16 saat boyunca hiçbir şekilde vücuduna besin alımında bulunmayacak, sadece şekersiz bitki çayları ya da su tüketiminde bulunabileceği süreç içerisindedir.
  • 5 / 2 : Haftanın 5 günü normal beslenme düzeneğine devam ederken, 2 gün boyunca çok kısıtlı kalori alımlarında bulunmasıyla alakalıdır. 2 günde yaklaşık 500 ile 800 civarında kalori alımında bulunması önerilir. Bu yöntemi uygulayanlara önerilecek en büyük durum 2 günlük kısıtlı kalori yemeğinin üst üste gelmeyecek şekilde ayarlanmasıdır.
  • Ye / Dur / Ye : Haftada bir ya da iki kez 24 saat boyunca açlık durumunda olunmasıdır. Bir gün boyunca akşam yemeğinde diğer akşamın yemeğine kadar hiçbir şey tüketilmemesidir.

Yukarıda her alan uygulama yöntemlerinden bir tanesi seçilerek aralıklı oruç uygulamasına başlayabilirsiniz. Yaşam kalitenizi düşürmeden aralıklı oruç uygulamasında bulunmanız önemlidir. Bu noktada en çok tercih edilen yöntemlerin başında 16 / 8 yöntemi gelmektedir. Çalışan ya da okuyan kişiler yaşam kalitelerinden ödün vermemek amacıyla sosyal oldukları süre zarfında 8 saatlik yemek yeme periyodunu başlatabilir ardından gün sonuna doğru da açlık periyoduna geçebilir. 16 / 8 yönteminin kullanılması aynı zamanda kişinin sosyalleşmesine de herhangi bir sorun yaratacak bir durum değildir.

İLGİLİ MAKALE  Bu detoks tarifi ile haftada 5 kilo verebileceksiniz! (Kaynak: soru.com.tr)

Aralıklı orucun yararları nelerdir?

Aralıklı orucun kişiye sağladığı yararları görebilmek için mümkün olduğunca denenmesi ve kişi kendinde karar vermesi gerekir. Bu noktada her bünyede farklılık gösterebileceği bir durumun mümkün olduğunu düşündüğümüzde kişi kendisine en uygun periyodu seçerken, seçtiği yöntemi uygulaması sonucunda vücudunda olan farklılıkları görebilir. Her bünyede farklılık gösterebileceği mümkün olan aralıklı orucun kanıtlanmış faydalarını da şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İnsülin duyarlılığının artmasına yardımcı olmaktadır.
  • Vücutta olan insülin direncinin azalmasına katkı sağlamaktadır.
  • Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Kötü kolesterol seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olan aralıklı oruç, kişinin iyi kolesterol seviyesinin yükselmesine de yardımcı olmaktadır.

Aralıklı oruç içerisinde olan kişilerin hazır gıda ürünlerinden uzak durması gerekmektedir. 8 saatlik yemek yeme periyodunda kişi sağlıksız ürünleri tüketmemesi gerekir. Vitamin ve mineraller açısından zengin; karbonhidrat, protein, yağ dengesinin düzenli olarak yapıldığı ürünlerin tüketilmesi bir hayli önemlidir. Kişi 8 saatlik tokluk sürecinde kendini özgür hissetmemeli ve sağlıklı beslenmesine özen göstermesi gerekmektedir. Düzenli ve kontrollü uygulanan aralıklı oruç ile kişi kısa sürede kilolarından kurtulabilir.