Tebrikler! Artık üç haftalık hamilesiniz. Artık tam olarak gebe kaldınız ve hamileliğinizin ilk ayındasınız. Ancak bu haberi bir hamilelik testiyle onaylamanız birkaç hafta sürecektir. Bu hafta içinizde beliren küçük hücre pıhtısı hızla büyüyor. Bu arada, artan hormon seviyeleri, hamileliğin en erken belirtilerinden biri olan yüksek koku alma duyusunu tetikleyebilir.

Üç haftalık hamileyseniz, hamileliğinizin bitimine sadece sekiz ay kaldı! Hala sorularınız mı var? İşte hamilelikte haftaların, ayların ve trimesterlerin nasıl ilerlediği hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Üç haftalık bebek boyutu?

Bu hafta yumurtladın ve beklediğin an sonunda geldi: Hamile kaldın! Yani yakında fetüsün hücresinden zıplayarak erkek ya da kız bebek olana dek mucizevi dönüşümüne başladı.

İçindeki o mucizevi küçük hücre kız mı erkek mi olacak? Dördüncü haftadan itibaren bu konuyla ilgili ipuçları bekleyebilirsin. Şimdilik, dışarıda hiçbir şey olmuyor gibi görünecek ancak sadece önümüzdeki birkaç hafta boyunca. Zamanlamanız doğruysa ve yumurtlama sırasında seks yaptıysanız, yumurtanız şanslı bir sperm tarafından döllendi ve vücudunuz önümüzdeki dokuz ay boyunca uterusu barındırmak için hazırlanıyor.

Hamilelik ve koku alma duyusu

Kokular aniden sana her zamankinden daha mı güçlü geliyor? Hamile olduğunun bir işareti olabilir! Yüksek koku alma duyusu, etrafınızda havada dolaşan her küçük kokuyu (iyi, kötü ve çirkin) büyüten östrojen ve HCG gibi hormonların neden olduğu hamileliğin çok gerçek bir yan etkisidir.

İster mahalle restoranınızın pişirdiği yemek olsun, ister sokak köşesindeki çöpler, ister eşinizin kolonyası veya parfümü olsun, burnunuz her zamankinden daha keskin bir şekilde alıyor olabilirsiniz.

Bu dönem artık belirtilerin daha da kuvvetlenmesi beklenir. Sabah bulantılarını daha da arttırabilir. Bu durumda, mümkün olduğunca mutfaktan ve ağır yemeklerden uzak durun, ve pencereleri açın. Bol su, temiz hava iyi gelecektir.

Ayrıca kıyafetleri daha sık yıkamayı ve kokusuz banyo malzemelerine geçmeyi deneyebilirsiniz.

Mısır gevreğine biraz çilek atıp yiyebilirsiniz. Demir bakımından zengin , C vitamini dolu yiyecekler tercih etmek vücudunuzun demir emilimini arttırır. C vitaminini kivi, mango, çilek, kavun, dolmalık biber, domates ve kuşkonmaz gibi meyve ve sebzeler yiyebilirsiniz. Demir soya ürünleri, sığır eti, kümes hayvanları ve kuru meyveler de olabilir.

İLGİLİ MAKALE  1. Hafta gebelik - hamileliğin ilk haftası

Bu dönemde saç boyamayı ertelemeniz gerekir. Ve hormonal değişikliklerin saçınızın farklı tepki vermesine neden olabileceğini unutmayın. Dışarıda yemek yerken sağlıklı tercihler yapın.  Dışarıda yemek yerken veya paket yemek sipariş ederken sağlıklı seçenekler bulmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Ağır, baharatlı, kızartma ve fastfood yemeklerden uzak durun.

Kalsiyum, sizin ve gelişmekte olan bebeğinizin güçlü, sağlıklı kemikler oluşturmanıza ve sürdürmenize yardımcı olur – ayrıca kalp, sinir ve kas sağlığı için gereklidir. Hamilelikte yeterince kalsiyum tüketmezseniz, bebeğiniz kemiklerinizden alacaktır!

Bol su için, sağlıklı beslenin ve sakinleşin. Uzun bir dönem sizi bekliyor.