Doğanın nimetlerini saymakla bitiremeyiz. İnsanlar tarih boyunca doğadan olabildiğince istifade etmeyi öğrenmiş ve ona kıymet vermişlerdir. Özellikle bazı bölgelerde, coğrafyalarda ve kültürlerde doğaya çok büyük anlam yüklenmiştir. İçerisindeki bitkiler, ağaçlar ve otlara kısaca her şeyine birer anlam yüklemişlerdir. Bazı bitkiler, ağaçlar ve meyveler kutsal kabul edilmiş ve bunu nesilden nesile aktarmışlar. Bunlardan biriside kuşburnudur. Özellikle ülkemiz sınırları içerisinde yer alan Bayburt ilimizde yöre halkı tarafından bin derde deva olarak görülmektedir. Özellikle kışın çok büyük faydalar sağlamakta ve insanlara şifa veren bir depo işlevi görmektedir.

Kuşburnu hemen hemen dünyanın her bölgesinde yetişen bir bitkidir. Özellikle Batı Asya, Avrupa ve Kuzeybatı Afrika gibi yerlerde çok fazla yetişmektedir. Ülkemizde de başta Gümüşhane olmak üzere pek çok yerde yetişmektedir. Kuşburnu genellikle dağlarda yetişen bir bitkidir. En büyük faydası ise kış aylarında vücudu koruması ve birçok hastalıkla mücadele etmesidir. Birçok hastalığa iyi gelmesi hasebiyle çok büyük ilgi gören kuşburnu, öksürük ve gribal enfeksiyonlar başta olmak üzere pek çok hastalığa iyi gelmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalarla da kuşburnun birden fazla faydası tespit edilmiştir.

Kuşburnu

Kuşburnu

Kuşburnunun iyileştirici ve hastalıklara şifa olduğu yüzyıllardır bilinmektedir. Kuşburnu, özellikle alternatif tıpta çok fazla kullanılan bitkilerden birisidir. Kalbe, damarlara, mideye ve pek çok organa iyi gelen kuşburnu vücudu adeta bir koruma kalkanı ile korumaktadır. Üstelik pek çok alanda kullanılan bir üründür. Yemeklerde, tatlılarda ve içeceklerde de kuşburnundan istifade edilmektedir. Kuşburnu kış aylarında çayın yerini alabilecek kadar çok fazla tüketilmektedir. Üstelik içerisinde barındırdığı faydaları sayesinde de insan sağlığını korumakta ve vücudu sürekli dinç tutmaktadır. Ticari değeri olduğu için binlerce insanın gelir kapısı durumundadır.

Kuşburnu pek çok yörede isim değiştirse de en bilineni yabani güldür. Zaten kuşburnu gülgiller familyasına mensup bir bitkidir. Genellikle Eylül ve Ekim aylarında toplanmakta ve işlem görmektedir. Taze ve kuru olarakta kullanılabilmektedir. Reçeli, çayı ve pekmezi de yapılmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından çok zengin bir bitki olan kuşburnunun bilimsel olarak ispat edilmiş bir sürü faydası bulunmaktadır. Bu faydaları sayesinde vazgeçilmez bir konumda yer almaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Zeka ve hafıza geliştiren besinler. 'Zihin açan' yiyecekler

Kuşburnunun faydaları nelerdir?

 • Vücudu dinç ve diri tutar.
 • Kalp-damar dostudur.
 • Bağışıklık sistemini korumaktadır.
 • Grip, nezle ve enfeksiyonlara iyi gelmektedir.
 • Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
 • Öksürüklere ve boğaz ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Yüksek oranda C vitamini içermektedir.
 • Doğal bir antioksidan işlevi görmektedir.
 • Bağırsak ve mide ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Kan şekerini düzene sokmaktadır.
 • Çeşitli ağrılara ve iltihaplara iyi gelmektedir.
 • Cildi güzelleştirmektedir.
 • Zengin mineral ve vitamin deposudur.
 • Sindirimi kolaylaştırır.

Kuşburnun faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Özellikle C vitamini açısından portakalı adeta geçmektedir. Bir çay kaşığı kuşburnu 1 adet portakaldan yaklaşık olarak 2 kat daha fazla C vitamini içerdiği yapılan araştırmalarla tespit edilmiştir. Sadece C vitamini değil, bunun yanında bir sürü vitamin ve mineral içermektedir. Özellikle kış aylarında en çok ihtiyaç duyulan ve vücuda alınması gereken mineral ve vitaminleri kuşburnu çok rahatlıkla karşılamaktadır.  Öksürüklere, ağrılara, iltihap ve soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlara karşı vücudu çok iyi korumaktadır. Midede ve bağırsaklara oluşan ağrıları dindirmede de kuşburnu çok büyük rol üstlenmektedir. Yemeklerde, tatlılarda ve ya içeceklerde çok rahatlıkla tüketilebilmektedir. Aşırıya gidilmemeli ve dengeli tüketilmesi son derece önemlidir. Bunun aksi durumlarda çeşitli yan etkiler görülebilmektedir.