Youtube altyazı indirmek için Youtube Studio’da oturum açılıp, erişilen sayfa üzerinden “Alt yazılar” menüsüne giriş yapılır. Hemen ardından düzenleme yapılmak istenilen video seçilip, ekrana gelen “Dil Ekle”” seçeneğine tıklanır. Bu aşamada sayfada farklı dillerdeki altyazı tipleri sıralanır ve indirilmek istenilen altyazı tipinin karşısındaki “Ekle” butonuna tıklanır. Tüm bu aşamalar sonunda altyazı başarı ile indirilir. Youtube altyazı indirme işlemi sırasında video için tanımlanmış olan farklı dil seçeneklerine göre düzenlenmiş altyazılardan istenilen indirilebilir.

Youtube Altyazı Nedir?

Youtube altyazı, bütün videolara farklı altyazılar ekleyebilmeye imkan sağlayan programdır. Altyazılar sayesinde tüm videolar herkes tarafından anlaşılabilir hale gelir. Youtube altyazı sayesinde videolara altyazılar ses ilerleyişine göre eklenir. Bu kapsamda altyazı ilerleyişi karmaşık yapıya sahip olmaz ve videoya ideal şekilde uygulanır.

Youtube altyazı konuşma metni

Youtube altyazı konuşma metni

Youtube Altyazı Açma Nasıl Yapılır?

Youtube’da altyazı açmak amacıyla ilk adımda altyazılı görüntülemek istenilen videoya erişilir. Video açıldığında “CC” simgesi rahatlıklar görüntülenir. Ardından , video üzerinde çıkan “CC” simgesine tıklanır. Pratik şekilde gerçekleştirilen online adımlar sonunda video altyazılı olarak görüntülenir. Simgeye tıklanması ardından ekranda farklı dil seçenekleri üzerinden düzenlenmiş altyazı tipleri görüntülenir. Bunlar arasından her hangi biri video için seçilebilir. Ek olarak, değişiklik gerekmesi halinde “CC” simgesine tekrar tıklanarak altyazı kapatılır.

Youtube Altyazılar

Youtube Altyazılar

Youtube Altyazı Stil ve Boyutu Nasıl Ayarlanır?

Youtube’da yer alan altyazının stili ve boyutu kısa süre içinde değiştirilebilir. Eğer değiştirme işlemi yapılmış ve beğenilmemişse “sıfırla” komutuna tıklanarak değişiklikler geri alınır.

Youtube altyazı stil ve boyunu ayarlamak için yapılacaklar:

  • Youtube videosuna girilir.
  • Video’dan “Ayarlar” simgesine tıklanır.
  • Hemen ardından “Altyazılar” menüsü görüntülenir.
  • Altyazılar menüsüne tıklanıp, boyut, görünüm, şeffaflık, stil ve karakter ayarlama başlıkları görüntülenir.

Bu kriterlerden hangileri değiştirilmek isteniyorsa ilgili kritere tıklanıp, yeni ayarlamalar yapılır.

İzleyin: Youtube Altyazı İndirme Nasıl Yapılır?

Youtube Video’sunun Altyazılı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Web tarayıcısı üzerinden www.youtube.com adresine erişilir ve sayfanın üstünde yer alan arama çubuğundan tercih edilen video aratılır. Video’ya erişim ardından video oynatılır. Oynatma ile videonun sağ alt kısmında görüntülenen kutucuk simgesine tıklanır. Eğer video altyazı fonksiyonlu ise altyazılar ekranda görüntülenir.

Youtube Altyazı Google2SRT

Youtube Altyazı Google2SRT

Youtube Altyazı İndirme Yöntemleri Nelerdir?

Youtube altyazı indirme yöntemleri, KeepSubs, Google2SRT, Manuel yöntemleridir.

İLGİLİ MAKALE  Youtube'dan büyük hamle. Artık bu özelliği göremeyeceksiniz!

Bu yöntemlerden nasıl yararlanılacağına dair bilgiler şöyledir:

  • KeepSubs Yöntemi: KeepSubs uygulaması mobil cihaza veya masaüstüne indirilir. Ardından uygulamaya giriş yapılarak Youtube’a uygulama içinden erişilip, altyazı indirilir.
  • Google2SRT: Ücretsiz olarak kullanılabilen Google2SRT programı mobil cihaza veya masaüstüne Google Play Store’dan indirilir. Ardından Youtube videosunun linki uygulama içindeki altyazı indirme alanına yapıştırılır. Ekrana gelen altyazı uygulama işlemine onay verilir.
  • Manuel: Youtube videosu açıkken, bilgisayar klavyesinden “F12” tuşuna basılır. Ekranda seçenekler görüntülenir. Sayfaya yansıyan seçeneklerden “Open Link İn New Tab” başlığına tıklanır. Sıralanan XML kodlaması altyazılar içinden tercih edilene tıklanır. İşlem sonunda altyazı, videoda görülür.

Seyredin: Youtube Videolarından Altyazı İndirme – Kolay Anlatım!