E-ticaret siteleri her geçen gün popülerliğini arttırmaktadır. Yaptığınız işleri internet sektörüne taşımak, herhangi bir aracı olmadan kendi siteniz üzerinden satış yapmak istediğiniz takdirde bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekecek. E-ticaret siteleri için günümüzde en çok kullanılan sistemlerden birisi wordpress siteleridir.

WordPress temelli bir e-ticaret sitesi kurmak birkaç aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamaları tamamladıktan sonra sitenizi kullanabilirsiniz. WordPress temelli bir siteye sahip olmak için öncellikle bir alan adına ve sunucuya ihtiyacınız var. Bu ihtiyaçları karşılayarak sonraki aşama olan site tasarımına geçebilirsiniz. Tasarımı da bitirdikten sonra wordpress temalı bir e-ticaret sitesine sahip olursunuz.

​​​​​WordPress E-Ticaret Sitesi İçin Alan Adı Nasıl Alınır?

Bir internet sitesi için en önemli konulardan birisi alan adıdır. Bir alan adı almak istediğiniz takdirde alan adı sağlayıcı firmaları kullanmak gerekir. Firmalar belirleyeceğiniz alan adlarını sizin için ayırır ve size kullanım hakkını verir. Alan adları 1 senelik, 2 senelik veya daha uzun süreli (10 yıla kadar) olarak alınabilir. Bu süre bittiğinde alan adınızı yenilemeniz gerekecektir. Alan adınızı alırken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz.

Alan adı alırken dikkat edebileceğiniz noktalar:

  • E-ticaret sitenizin ismi sitenin içeriğini yansıtır nitelikte olmalıdır.
  • Sitenizin ismi çok uzun olmamalıdır
  • Alacağınız alan adı akılda kalıcı olmalıdır

Bu kısımlara dikkat ederek alan adınızı alabilirsiniz. Almak istediğiniz alan adı daha önce alınmışsa bu durumda farklı bir alan adı almanız gerekir. Bu yüzden eğer kafanızda bir alan adı fikri oluştuysa başkası almadan sizin almanız faydalı olacaktır.

Alan adı alımı

Alan adı alımı

​​​​​​WordPress Sitesi İçin Sunucu veya Hosting Paketi Nasıl Alınır?

​​​​​Wordpress siteleri için ihtiyaç duyacağınız bir diğer şey ise sunucudur. İsim hakkına sahip olduktan sonra bir sunucu alarak bilgilerin orada barınmasını sağlarsınız. Alacağınız sunucunun özelliklerinin çok düşük olmaması gerekir. Sitenizi ziyaret edecek kişiler için hız önemlidir. Ayrıca başlangıçta sunucu yerine hosting(barındırma) da tercih edebilirsiniz.

Bu yüzden sunucunuzun özelliklerini buna göre değerlendirmelisiniz. Sunucuları ve domaini sağlayan firmalar vardır. Bu firmalardan ikisini bir arada alabilirsiniz. Sunucunuzun kapasitesi de önemli bir detaydır. Beklentinize göre ortalama bir kapasite belirleyebilirsiniz. Siteyi aynı anda ziyaret edebilecek kişi sayısını tahmin ederek onun biraz daha üst imkanını sağlayan sunucuyu tercih edebilirsiniz. Bu sayede beklediğinizden fazla trafik geldiği takdirde sorun yaşamazsınız.

Wordpress Hosting Paketleri

WordPress Hosting Paketleri

WordPress Kurulumu

Domain (alan adı) ve sunucu aldığınız internet adresinize kolayca wordpress kurabilirsiniz. Hizmet sağlayıcı firmanız üzerinden gireceğiniz panelinizde wordpress seçeneğini görebilirsiniz. WordPress seçeneğini işaretleyerek kısa sürede sitenizin kurulumu gerçekleştirebilirsiniz. WordPress kurulumu gerçekleştikten sonra siteniz sade bir görüntüye sahip olacaktır. Bu aşamadan sonra sitenizi e-ticaret sitesi haline getirmeye başlayacaksınız. Bunun için de çeşitli tasarımları kullanabilirsiniz. Bu tasarımlar ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılır.

Wordpress yönetim paneli

WordPress yönetim paneli

WordPress E-Ticaret Sitesi Tasarımı Nasıl Yapılır?

WordPress tasarım olarak çok fazla seçenek sunmaktadır. Sitenizi açtıktan sonra admin panelini kullanarak temanızı oluşturabilirsiniz. Admin panelinizden temaları seçtiğiniz takdirde yüklü olan temalarınız kontrol edebilir ve yeni temalar ekleyebilirsiniz. WordPress tarafından size sunulan ücretsiz bütün temalara bu kısımdan ulaşabilirsiniz.

E-ticaret için kullanabileceğiniz bazı temalar e-store, store front ve shopısle temalarıdır. WordPress üzerinden kullanabileceğiniz birçok e-ticaret teması vardır. Bu temalardan birisini seçip kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulum bittikten sonra tema size e-ticaret sitesi için uygun eklentileri sağlar ve bu eklentiler sayesinde sitenizi oluşturursunuz.

Wordpress ürünler

WordPress ürünler

WordPress E-Ticaret Sitesinde Olması Gerekenler

WordPress E-ticaret sitenizi kurduktan sonra bazı detaylara dikkat etmelisiniz. Sitenizde hakkınızda kısmı yer almalıdır. Kim olduğunuzu, kullanıcılara neler vadettiğinizi bu alana yazabilirsiniz. Sitenizde iletişim bilgileri güncel olmalıdır, güncel iletişim bilgilerini sitenizin en alt kısmında bulunan yere eklemelisiniz. E-ticaret sitenizin kategori yapılmasına dikkat etmelisiniz.

WordPress sitenizde admin panelinizden kategorileri ayarlayabilirsiniz. Ürünlerin her birisinde kategoriler eksiksiz bir şekilde olmalı ve doğru yapılmalıdır. Bu sayede internet aramalarında ürünleriniz görülür hale gelir. Sitenizde olması gereken özelliklerden birisi de arama kısmıdır.

Arama kısmında ürünleriniz doğrudan aratılarak bulunabilir. Filtreleme özelliğine de dikkat edilmelidir. Doğru bir filtreleme özelliği sitenizi kullanmak isteyen kişilere kolaylık sağlamaktadır. Siteniz için gereken bütün işlemleri kendi başınıza da yapabilirsiniz ancak yapamadığınız noktalarda profesyonel destek almanız faydalı olacaktır. Sitenizdeki eksikler ve hatalar size zarar olarak döneceği için profesyoneller eşliğinde sitenizi oluşturduğunuz zaman sitenizden alacağınız verim artacaktır.

Wordpress WooCommerce ürün düzenleme

WordPress WooCommerce ürün düzenleme

E-ticaret için kullanılan WooCommerce

WordPress sitesinde eğer kredi kartı ve diğer ödeme yöntemleri ile satış yapmak istiyorsanız WooCommerce en çok kullanılan eklentidir. Bu eklentiyi kurarak, WordPress sitenizi tam kapsamlı bir e-ticaret sitesine dönüştürebilirsiniz.

İzleyin: WordPress ile E-Ticaret Sitesi Kurmak – WooCommerce

WordPress E-Ticaret Sitenizi Aramalarda Çıkaracak Detaylar

E-ticaret sitenizi aramalarda kolay bulunur hale getirmek istiyorsanız yapabileceğiniz bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bunlar ürünlerin açıklamalarını detaylıca açıklamak ve kategori açıklamalarını seo uyumlu olarak yapmaktır. SEO uyumlu olarak hazırlanan yazılar internette sitenizin daha kolay bulunmasını sağlamaktadır. Bu satışlarınızı arttırmanıza da olanak sağlar. SEO uyumlu olarak yazı yazmak anahtar kelimeleri kullanarak yazı oluşturmak demektir. Eğer olta satışı yapıyorsanız olta kelimesini yeterli sayıda yazı içinde geçirmeli ve o kategoride satışı yapılan ürünleri paragraflar içerisinde teker teker geçirmelisiniz. Bunlara dikkat ederek wordpress E-Ticaret sitenizi aramalarda öne çıkarabilirsiniz.

Wordpress ödeme eklentisi ekleme

WordPress kredi kartı / ödeme eklentisi ekleme

WordPress e-ticaret sitesi için izlenilecek süreç aşağıdaki gibidir;

  • İnternet Siteniz için bir alan adı almak
  • İnternet sitenize sunucu almak
  • WordPress kurulumunu yapmak
  • Sitenizin tasarımını oluşturarak bir e-ticaret sitesi görünümü vermek
  • Sitenizi SEO uyumlu hale getirilerek arama motorlarında öne çıkarmak
  • Önceki bütün aşamaları tamamladıktan sonra ürünlerinizi satma aşamasına geçmek

Bu aşamaları tamamlayarak e-ticaret sitenizi eksiksiz hale getirebilirsiniz.

Seyredin:  WordPress E-Ticaret Sitesi Nasıl Kurulur? Ücretsiz Temayla Sıfırdan İnternet Sitesi Kuruyoruz!

E-Ticaret Sitesini WordPress Olarak Kurmanın Avantajları

WordPress sitelerini kullanmak kolaydır. Kolay kullanımı yanında birçok ücretsiz tema sunar. Kolayca birçok eklenti sunulabilir ve site istenilen her türlü görünüme getirilebilir. Bu yüzden e-ticaret sitesini WordPress temelli kurmak daha kolay bir yönetim imkanı sunmaktadır. Sitede meydana gelebilecek sorunların da çözümü daha basittir. Bu özellikleriyle WordPress siteleri stabil bir çalışma sunar.

Video: E-Ticaret Sitesi Kurmak | WordPress

Siteyi kurduktan sonra nasıl duyurucağız?

Her şey tamam, siteniz yayında. Ürünleri eklediniz. Satışa hazırsınız. Ama sonrasında bunu duyurmanız gerekiyor. Burada sosyal medyayı, programatik reklamları kullanabilirsiniz. Google Ads kullanarak, ürünlerinize özel arama sonuçlarına reklam verebiliriniz. Instagram ve Facebook’ta ürünlerinizi öne çıkaran postlar paylaşarak, hatta bunlara reklam vererek daha da öne çıkarabilirsiniz. SEO için yine WordPress için Yoastseo benzeri eklentiler kullanarak, arama sonuçlarında yer almanızı hızlandırabilirsiniz.