WhatsApp’ta yedekleriniz artık çok daha güvenli. Uçtan uça şifreleme özelliği ile yedeklediğiniz mesajlarınız koruma altında. Ayrıca bu görüşmelerinizi şifrelediğinizde bu mesajları WhatsApp bile göremiyor, yani o kadar güvenli olduğu iddia ediliyor.

WhatsApp, telefonların mesajlaşma uygulamasını geride bırakan bir uygulama olarak karşımıza çıktı. Yazılı, sesli ve görüntülü iletişim yapabilme özelliğine sahip olması nedeniyle dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olmayı başardı. Son zamanlarda güvenlik anlamında bazı çalkantılarla gündeme gelmişti. Kişilerin verilerinin paylaşıldığı ve bu verilerin Facebook’ta kullanılacağı söylentileri WhatsApp’ı hayli bir sıkıntıya sokmuştu. Bu sıkıntılı zamanları atlattığı görülen uygulamanın kullanıcılarına her gün yeni bir özellik sunduğunu görüyoruz. WhatsApp’ın son olarak uygulamasına ekleyeceğini söylediği özellik birçok kişinin ilgisini çekmeye başladı.

Yedek Mesajları Şifreleme Özelliği

WhatsApp, kullanıcılarının önemli mesajlarını yedeklediklerini görüntüledi. Bu nedenle harekete geçen uygulama geliştiricileri yedeklenen mesajları şifreleme özelliğini hayata geçiriyor. Bu özellik sayesinde mesajlarınızı uçtan uca şifreleyebileceksiniz. Böylelikle yedeklenen mesajlarınıza sizin haricinizde kimse ulaşamayacak. Yedek mesajlarınızı kendi belirlediğiniz bir şifreyle ya da 64 haneli bir güvenlik kilidiyle koruma altına alabileceksiniz.

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelenmiş Yedek

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelenmiş Yedek

WhatsApp’ın Yeni Özelliği

Herhangi bir kişinin dışarıdan, kullanıcıların WhatsApp mesajlarına erişmesi mümkün değildir. Çünkü dışarıdan erişim için bir güvenlik şifresi girmeleri gerekmektedir. Ancak Google Drive ve iCloud’da yedeklenen mesajlar için aynı şeyi söylemek pek mümkün değil. Bu sebeple WhatsApp herhangi bir güvenlik şifresi bulunmayan yedek mesajlar için harekete geçti. İnsanların yedek mesajlarını da şifrelemesi üzerine yapılan çalışmalar başarıyla sonuçlandı. Bu çalışmalar sonucunda WhatsApp’a eklenen yedek mesajları şifreleme özelliği sayesinde kullanıcılar, yedekledikleri mesajları şifreleyebilecekler. Bu sayede kullanıcıların haricinde kimse erişim sağlayamayacak.

WhatsApp Yedek Mesajları Şifreleme Özelliği Geldi Mi?

Günden güne gelişme kaydeden WhatsApp uygulaması getirdiği bu son özellikle beraber kullanıcılarını mutlu edecek gibi görünüyor. Şifreleme özelliği ile beraber insanlar yedek mesajlarını güvende tutabilecekler. Bu durumda insanlar WhatsApp’a bu özelliğin gelip gelmediğini ve gelmediyse ne zaman geleceğini sormaya başladılar. Edinilen bilgilere göre WhatsApp bu özelliği uygulamanın son sürümünde yavaş yavaş kullanıcılarına sunacak. İnsanların bu özelliği kullanabilmesi için uygulamanın son sürümünü indirmeleri gerekmektedir.

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelenmiş Yedek

WhatsApp Uçtan Uca Şifrelenmiş Yedek

Whatsapp Mesajları Yedekleme Özelliğini Kullanabilmek

Whatsapp’ın son olarak kullanıcılarına sunduğu yedek mesajları şifreleme özelliği son sürümlerle beraber kullanılmaya başlandı. Fakat bu özellik WhatsApp’a varsayılan olarak eklenmeyecek. Yedek mesajları şifreleme özelliğini kullanabilmek için Whatsapp içerisinden bazı adımları gerçekleştirmeniz gerekiyor. Öncelikle cihazının işletim sistemine göre Play Store veya App Store üzerinden WhatsApp’ı en son sürüme güncelleyin. O adımlar ise şunlardır:

  • WhatsApp’a giriş yapın ve ayarlar bölümünü açın.
  • Daha sonra bu ekranda bulunan sohbetler menüsüne tıklayın.
  • Burada bulunan sohbet yedeği alanından uçtan uca şifrelenmiş yedekleme alanına geçiş yapın.
  • Geçiş yaptığınız alanda karşınıza çıkan uyarı mesajını devam sekmesine basarak geçin.
  • Daha sonra şifrenizi oluşturmanız için bir bölüm açılacak. Burada şifre veya 64 haneli güvenlik seçeneklerinden birini tercih etmelisiniz.
  • Şifrenizi oluşturduktan sonra “Bitti” düğmesine basın. İnternet hızınızla orantılı olarak yedekleme işleminiz birkaç dakika sürecektir.
İLGİLİ MAKALE  Facebook, Instagram ve WhatsApp'a yeni özellik geliyor!

Bu özelliği aktif ettikten sonra yedeklediğiniz mesajlarınız Android cihazlarda Google Drive’da, IOS cihazlarında ise iCloud’da saklanacak.

WhatsApp’tan Uyarı

WhatsApp’ın getirdiği bu özellik ile beraber kullanıcılarına dikkat etmelerini istediği bir konu var. O da yedek şifreleme için oluşturdukları parolayı unutmamaları. Her geri yedekleme de bu şifre kullanıcılardan tekrar istenecek. Eğer kişi şifresini unutursa mesajları geri gelmeyecektir. Bu nedenle WhatsApp, kullanıcılarından mutlaka kolaylıkla hatırlayabilecekleri bir şifre koymalarını istiyor. Konulan şifreleri bir yere mutlaka not almanız tavsiye edilir.

WhatsApp Bile Okuyamayacak

WhatsApp’a eklenen bu uçtan uca şifreleme özelliği ile ilgili bir takım açıklamalar geliyor. Mark Zuckenberg’in yaptığı açıklamalara göre yedeklenen mesajlarınızı WhatsApp bile okuyamayacak. Sadece kullanıcın kendisi erişim sağlayacak. Bu açıklamayı yapma nedeni büyük ihtimalle geçmiş aylarda WhatsApp’ın kullanıcılarından verilerinin paylaşımı için istenen izindi. Bu izin her ne kadar kişilerle değil Facebook’la olan paylaşımı kastetse de büyük tepki toplamıştı. Bu nedenle yapılan bu açıklama kullanıcıların kendilerini güvende hissetmeleri açısından yapılmış olabilir.