2009 yılında Brian Akton ile Jan Kofum tarafından kurulan sosyal mesajlaşma platformu whatsapp, hizmet vermeye başladığı günden bu yana milyonlara ulaşmayı başarmış bir uygulamadır. Geniş kullanıcı ağına sahip olan whatsapp ülkemizde Ocak 2010 yılından itibaren android, ios ve windows işletim sistemine sahip tüm akıllı cihazlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinde Akton ve Kofum tarafından kurulduğu günden bu yana whatsapp çevrimiçi kapatma sürekli güncellenen bir dinamik yapı içerisinde olmuştur. Whatsapp sosyal mesajlaşma uygulaması, kullanıcılar açısından büyük avantajlar sunuyor. Whatsapp uygulamasının kullanıcılara ücretsiz olarak sunulması, bu uygulamanın popülerliğinde en büyük etken olarak görülmektedir.

WhatsApp Uygulama İndir

WhatsApp uygulamasının akıllı cihazda kullanılması için öncelikli olarak akıllı cihazın uygulama mağazasına giriş yaparak uygulamanın cihaza indirilmesi gerekmektedir. Sahip olunan cihazın işletim sistemi android veya ios ise uygulamayı indirmek mümkün olacaktır. Windows işletim sistemine sahip olan akıllı cep telefonlarında ise uygulamanın hizmet politikası gereği kullanıma imkan verilmediğinin bilimesi gerek.

Whatsapp indirme

Android ve ios işletim sistemli akıllı cep telefonlarına, cihazın whatsapp çevrimiçi kapatma kullanıma açılması için telefon numarası ile kayıt oluşturma gereklidir. Whatsapp uygulamasına üyelik ve kayıt ücretsiz olduğundan, uygulamayı kullanmak isteyenler gönül rahatlığı ile indirip kayıt olabilir. Uygulamaya kayıt çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Sadece telefon numarasını uygulama üzerinden doğrulamak kullanım için yeterlidir.

İzleyin: Whatsapp Yazıyor ve Çevrimiçi Özelliğini Kapatma ve Son Görülme Sabitleme

WhatsApp Profil Ayarlama

WhatsApp uygulamasını indiren ve kullanmak isteyenlerin uygulamayla ilgili merak ettikleri arasında whatsapp profil ayarlaması gelmektedir. Her sosyal medya platform ve uygulamasında olduğu gibi whatsapp çevrimiçi kapatma kullanıcılarının bir profil oluşturmasını istemektedir. Whatsapp uygulaması profil oluşturma konusunda kullanıcıları herhangi bir koşula tabi tutmamaktadır.

Kullanıcı, profilini dilediği şekilde ayarlayabilmektedir. Whatsapp profil ayarını yapmak isteyen kullanıcılar uygulama ana ekranı sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayıp profilim menüsüne giriş yapması gerekir. Profil menüsüne giriş yapıldıktan sonra istenilen şekilde profil oluşturulup kaydedilir. Böylelikle numaranızın kayıtlı olduğu diğer whatsapp kullanıcıları sizin oluşturduğunuz profili kolaylıkla görebilecektir.

WhatsApp Durum Ayarları

WhatsApp sosyal mesajlaşma uygulamasının, mesajlaşma dışında en çok kullanılan özelliklerinden biri de durum özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Whatsapp uygulamasının bu özelliği, kullanıcıların uygulama üzerinde anlık olarak durumlarını paylaşmasına yaramaktadır. Kullanıcılar durum bilgisine birçok şey paylaşabilmektedir.

İLGİLİ MAKALE  Uzun süredir beklediğiniz özellik sonunda WhatsApp'a gelecek

Uygulamanın durum özelliğinde kullanıcılar en çok;

 • Fotoğraf
 • Yazı
 • Konum
 • Video
 • Müzik gibi öğeleri paylaşmaktadır.

Whatsapp uygulaması kullanıcılara durum öğelerini kimle paylaşıp kimle paylaşmayacağı seçeneği de sunmaktadır. Böylelikle whatsapp çevrimiçi kapatma öğelerinin sadece görülmesi istenilen kişilerle paylaşılması mümkün olmaktadır. Durum bilgisinin paylaşılacağı kişi bilgileri için durum ayarları kısmından seçim yapılabilir. Paylaşımları göndermek istemediğiniz kişiyi durum listesinden çıkarmak, durum bilgisini bu kişiler için kapatacaktı

WhatsApp Çevrimiçi ve Çevrimdışı

Sosyal medya platformlarında aşina olunan çevrimiçi ve çevrimdışı kavramları, whatsapp uygulamasın da kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Genel olarak çevrimiçi, kullanıcın uygulamaya bir internet bağlantısı ile bağlı olması ve o an için uygulamayı aktif kullanması anlamı taşımaktadır. Çevrimdışı da bu durumun tam tersidir. Yani kullanıcı aktif bir internet bağlantısı kullanmıyor ve uygulamada aktif değildir.

Whatsapp, anlık mesajlaşma imkanı whatsapp çevrimiçi kapatma her kullanıcı karşıdaki kişinin çevrimiçi olup olmadığını doğal olarak merak etmektedir. Whatsapp uygulamasında kişi bir internet ağına bağlı ve uygulamayı kullanıyorsa kişinin mesaj profili altında çevrimiçi ibaresi görülecektir. Kişi eğer o an için uygulamada değilse bu bilgi görülmeyecektir. Whatsapp uygulaması sürekli güncellenen yapısı itibariyle kullanıcı uygulamadayken bile çevrimiçi çevrimdışı olmasına imkan tanımaktadır.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma Nasıl Yapılır?

WhatsApp uygulamasında çevrimiçi yani uygulamada aktif durumdayken çevrim dışı görünmek, uygulamanın getirmiş olduğu özellik sayesinde mümkündür. Çevrimiçi iken bunun karşı taraftaki kullanıcıların görmemesini sağlamak için uygulamadaki ayarlar kısmına giriş yapılması gerekir. Ayarlar üzerinden hesap bilgileri kısmı tıklanarak ilgili alt seçeneklere ulaşılmaktadır.

Hesap alt menüsüne ulaşan whatsapp kullanıcısının karşısına:

 • Gizlilik
 • Güvenlik
 • İki adımı doğrulama
 • Numara değiştir
 • Hesap bilgilerini talep et
 • Hesabımı sil seçenekleri çıkacaktır.

Whatsapp çevrimiçi durumunu kapatmak için ilk sırada yer alan gizlilik seçeneği seçilmelidir. Gizlilik menüsü seçildikten sonra da ilk sırada çıkan son görülme kısmında whatsapp çevrimiçi kapatma mümkün olacaktır. Uygulamada son görülme hiç kimse olarak seçilirse telefonunuzda kayıtlı tüm whatsapp kullanıcıları çevrimiçi olsanız bile sizi çevrimdışı olarak görecektir.

Whatsapp Çevrimiçi Kapatma

Whatsapp Çevrimiçi Kapatma

Rehberde Kayıtlı Kişinin WhatsApp Uygulamasında Görünmemesinin Nedeni?

Birçok whatsapp kullanıcısı, telefon rehberinde kayıtlı olmasına rağmen kişilerin whatsapp uygulaması üzerinden görünmediğinden yakınmaktadır. Rehberde kayıtlı olmasına rağmen whatsapp uygulamasında göünmeyen kişilerin whatsapp uygulamasının bir eksikliği olarak algılanmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  WhatsApp yedekleri için şifreleme dönemi başladı

Bu durum whatsapp çevrimiçi kapatma uygulamasından kaynaklanmamaktadır. Telefon rehberinizde kayıtlı olmasına rağmen bazı kişilerin whatsapp uygulaması üzerinden görünmemesinin farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler, kişinin whatsapp uygulamasını kullanmıyor olması, kişinin whatsapp kullanıyor olmasına rağmen sizi uygulama üzerinden engellemiş olmasıdır.

WhatsApp Web

WhatsApp web, uygulamanın yoğun kullanıcı talepleri doğrultusunda geliştirmiş olduğu bir yenilik hizmetidir. Bu yenilik whatsapp uygulamasını akıllı telefonlar dışında tablet ve bilgisayarlar üzerinden kolayca kullanma olanağı sunuyor. Whatsapp web kullanmak isteyen uygulama kullanıcıları bunun için öncelikli olarak bilgisayar ya da tabletlerin arama motoruna whatsapp web yazarak erişim yapması gerekiyor.

Sonrasında akıllı telefondan whatsapp web bağlantısı tıklanarak whatsapp çevrimiçi kapatma tablet veya bilgisayardan çıkan kodun telefondan taratılması gerekir. Kod tarama başarılı olunca artık telefondaki whatsapp uygulaması bilgisayara taşınmış olacaktır. Whatsapp web daha pratik ve ihtiyaca cevap vermesi açısından büyük önem taşımaktadır.

WhatsApp Uygulama Güncelleme

Akıllı cep telefonlarında kullanılan uygulamalar zaman zaman güncelleştirme uyarısı vermektedir. Bu güncelleme uyarısı whatsapp uygulaması için de söz konusu olabilmektedir. Çünkü akıllı cep telefonlarında kullanılan uygulamalar hizmet iyileştirmesi yaparak uygulamanın daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli çalışmasına amacıyla güncelleme ihtiyacı söz konusu olmaktadır. Whatsapp uygulamasından gelen güncellemeler şirket kontrolünde ve hizmet iyileştirmesi amacıyla yapılmaktadır.

Whatsapp uygulama kullanıcıları gelen güncelleme talepleri doğrultusunda uygulamayı güncellemesi yararlarına olacaktır. Uygulama için gelen güncellemede kullanıcı bilgilendirme açısından yapılan değişiklikler, eklenen ve uygulama için alınan güvenlik önlemleri belirtilmektedir. Böylelikle whatsapp kullanıcısı whatsapp çevrimiçi kapatma ne için yaptığını kolaylıkla öğrenmiş olacaktır.

WhatsApp Hesap Silme Nasıl Yapılır?

WhatsApp kullanıcılarının hesaplarını silme ihtiyacı zaman zaman ortaya çıkabilmektedir. Whatsapp, hesabını silmek isteyenlerin hesabını silme nedenlerine bağlı kalmadan talep edildiğinde anlık olarak uygulama hesabını kapatma veya silme imkanı vermektedir. Whatsapp hesabını silmek isteyen kullanıcıların ilk yapması gereken şey uygulama üzerinden ayarlar, ayarlar menüsü üzerinden hesap menüsüne giriş yapılması gerekiyor.

Hesap menüsü üzerinde kullanıcının karşısına çıkan ve en alt kısımda yer alan hesabımı sil seçeneği tıklanmalıdır. Hesabımı sil kısmına giriş yapılınca whatsapp çevrimiçi kapatma sonuçlanacağı uyarıları bulunur. Bu uyarıların altında ise kullanıcıya istiyor ise yeni numaraya hesabını taşıması için yönlendirme uyarısı yer almaktadır. Kullanıcı uygulamayı silme ile ilgili dilediğini seçmekte özgürdür. Hesabın silmeyi başarılı bir şekilde tamamlandığında uygulama telefondan silinmektedir.