Telefon kullanımı esnasında yayılan sinyaller, kullanılan elektronik aygıtların sinyalleriyle çakışarak sistem hatalarına neden olabilir. Bu yüzden, sinyal bağlantı gücünün zayıflayabileceği bazı alanlarda telefon kullanımı kesinlikle yasaktır.

Özellikle uçaklarda görülen bu durumun asıl nedeni; uçağın yeryüzünden kilometrelerce uzaklaşmasından kaynaklı olarak sinyal bağlantısının zayıflaması ve telefon kullanımı sonrasında sinyallerin dağılarak daha da bağlantı gücünü zayıflatmasına dayanır.

Doğal olarak da uçak rotasının şaşırılmasına, yanlış yönergelerin alınmasına ve kuleyle irtibat kurulamadığı için çeşitli sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. Hal böyle olduğu için uçakta telefon serbest değildir, yalnızca bazı şartlar yerine getirilirse telefon kullanılabilecektir.

Bu durumda konuyla alakalı olarak; uçakta hangi durumlarda telefonun serbest olduğu, hangi durumlarda yasak olduğu, telefon serbest olmamasına rağmen kullanılırsa yaptırımının neler olacağı bilinmelidir.

Uçakta telefon

Uçakta telefon

Uçakta Telefon Hangi Durumlarda Serbesttir? 

Uçakta telefon kullanılacağı zaman, görevlilerin de talimatlarına uyacak şekilde telefon kullanılabilir.

Bu durumlar özetle şöyle olacaktır:

  • Sinyal bağlantısının kesilmesine ve baz istasyonlarıyla iletişimin kesilmesine dayanan uçuş moduna alınması, telefonun yalnızca sinyal kullanmayan bir aygıt olmasına neden olur. Bu durum uçak kullanımında ve kule irtibatında herhangi bir tahribata neden olmayacağı için, telefonların uçuş modu açıkken kullanılıyor olması serbesttir.
  • Telefonlar için sinyal alanı oluşturan asıl varlıklar, telefonlar içerisine yerleştirilen ve hat olarak tanımlanan aygıtlardır. Ayrıca bir internet bağlantısı söz konusu olmadığı zaman, hat kullanımı da olmayan telefon kullanmak serbesttir.
  • Telefonun tamamen kapalı olarak bulunması durumunda bir sorun olmayacaktır. Kapalı olan telefonlar rahat bir şekilde aksesuar amaçlı olarak kullanılabilir.
  • Bireysel uçaklar içerisine özel olarak yerleştirilen sinyal gücü artırıcı aygıtlar, uçağın en yüksek katmanlarda uçmadığı durumlarda ve kısıtlı olan cihaz sayısı aktif olduğunda kullanılabilir. Bu nedenle, bireysel uçaklar yüksekten uçmayacakları zaman pilotlardan izin alınarak telefon kullanmak serbest olacaktır.
  • Helikopter ve türevi olan hava araçları, sinyal gücüyle alakası fazla olan hava araçları değildir. Bu nedenle sinyal değerlerinde yaşanacak değişimlerden etkilenmezler ve telefon kullanımı serbest olan araçlar arasında yer edinirler.

Bu durumların dışında, sinyal alanı açık olan telefonların kullanılması kesinlikle yasaktır.

Uçakta Telefon Hangi Durumlarda Serbest Değildir?

Uçak içerisinde yer alan insanlar, kendi eylemleri sonucunda ortaya çıkan zararlardan sorumludur. Özellikle toplu olarak gerçekleştirilen uçak seyahatlerinde yer alan yolcular, telefon kullanımı yasak olmasına rağmen kullanım sağlarlarsa diğer insanların yaşamını da tehdit altına aldıkları için sorumlu tutulacaklardır.

İLGİLİ MAKALE  Xiaomi Türkiye garantili ne demek?

Doğal olarak; kısa süreli ve hatta bir saniye olacak süre için, uzun süreli, internet kullanımı amacıyla veya arama yapılması amacıyla telefonların kullanılması serbest değildir. Uçuş durumu kapalı olacak şekilde uçağa binilmesi yasak olduğu gibi, uçuş esnasında da uçuş modu kapatılması da yasaktır.

Uçuş modu

Uçuş modu

Uçakta Telefon Serbest Olmadan Kullanılırsa Ne Olur?

Yasak olmasına rağmen uçakta telefon kullanılması sonucunda, hem telefonu kullanan kişi için hem de uçak içerisindeki yolcular ve pilot için ayrı ayrı durumlar ortaya çıkacaktır. İlk olarak, telefonun serbest olmayan şekillerde kullanılmasını sağlayan yolcuya bazı yaptırımlar uygulanır.

Maddi olarak ortaya çıkarmış olduğu bedelleri ödemesi ve manevi olarak hasara uğrayan insanlara da manevi sorun kadar tazminat ödemesi gerekecektir. Pilot açısından, kullanılan uçak ile kule irtibatının kesilmesi, uçağın farklı yerlere doğru istemsiz olarak yönlendirilmesi, rötar yapılması gibi sorunlar ortaya çıkabilecektir.

Bu nedenle, belirtilen telefon kullanımının yasak olduğu durumlara özel bir şekilde dikkat edilmelidir. Aksi durumda hem insanların hayatının tehlikeye atılması hem de kişinin maddi kayıplar yaşaması gündeme gelecektir.

Uçakta Ne Zaman Telefon Serbest Olur?

Uçak içerisinde telefonun serbest olacağı zaman aralıkları da vardır. Uçak havalanmadan hemen önce kapatılması veya uçuş modu açık duruma getirilmesinin yanı sıra, bazı farklı zaman aralıklarında da telefonun aktif olarak kullanılmasına izin verilecektir.

Uçağın iniş yapacak olduğu piste doğru yönelmesi ve pist ile konumlanmasından hemen sonra, rotanın doğru olarak düzenlenmesi ve iniş pozisyonuna gelinmesi gerekir. Bu aşama tamamlanınca, pilot tarafından verilecek olan anons ile kısa süre sonra iniş yapılacağı ve artık telefonların uçak etkin konumundan çıkarılabilecek olduğu belirtilir.

Uçuş modu kapatılması konusunda anons alındıktan hemen sonra ise telefonların açılmasına ve kullanılmasında herhangi bir zarar olmadığı gibi, yasak olan bir durum da değildir.