Akıllı telefon teknolojisi oldukça gelişmiş durumda. Telefon kameraları, DSLR kameraları aratmayacak seviyeye geldi. Bununla beraber oyun oynamak isteyenler için de yüksek işlemci gücü sağlayan ve oyunları akıcı oynayabilmenizi sağlayan akıllı telefonalar, piyasada satışta. Ancak pil konusunda hala zayıf olan telefonların pil ömrünü nasıl uzatabileceğimizi bu yazımızda anlattık.

Telefonların pil ömrü nasıl uzatılır?

Akıllı telefonların pilleri ne kadar yüksek mAh olsa da akşamı çıkartmakta zorluk çekiyoruz. Bunun en büyük sebebi, akıllı telefonların ekranları. Ekran, telefonalarımızda en yüksek enerjiye ihtiyaç duyan donanımdır. Bununla beraber konum servisleri için GPS, internet  bağlantısı için WI-FI gibi servisler de pillerin düşmanıdır. Bu servislerin açık olması, telefonunuzu kullanmadığınız anlarda bile şarjının boşalmasına sebebiyet verir. Fakat telefonunuzun pil ömrünü uzatacak birkaç yöntem vardır.

Duvar kağıdınızı siyah ağırlıklı kullanın

Ekranın çalışma şekli, renkleri göstermek için bir pikseli yakması. Ancak ekran, siyah renkler için herhangi bir pikseli yakmaya gerek duymaz. Bu yüzden siyah ağırlıklı bir duvar kağıdı kullanırsanız, pil ömrünüzden fazlaca tasarruf etmiş olacaksınız. Bununla beraber otomatik parlaklığı kapatmanızı öneririz. Çünkü otomatik parlaklık özelliği açık olduğunda, telefonunuzun ışık sensörü sürekli aktif bir şekilde çalışmaya başlıyor. Bu durum da pil ömrünüzü bir hayli kısaltıyor. Otomatik parlaklığı kapatın ve duruma göre ekran palıklığını kendiniz ayarlayın.

Pil sağlığına dikkat edin

Her ne kadar tasarruf yaparsanız yapın, pil sağlığınız kötüyse telefonunuzun şarjı, dayanmayacaktır. Çünkü eskimiş veya bozulmaya yakın pillerin ömrü oldukça kısadır. Pil sağlığını etkileyen faktörler şöyledir:

  • Eskimiş pil
  • Çok fazla şarj döngüsü yapmış olan pil. Telefon pilleri, yaklaşık 500 şarj döngüsü sonra değiştirilmelidir. Bir şarj döngüsü %1’den %100’e şarj etmenizdir. Bu şekilde yaklaşık 500 şarj döngüsü yapmanız durumunda, pilinizi artık değiştirmeniz gerekmektedir. Piller her şarj döngüsünde birazcık daha eskir.
  • Orijinal olmayan, yanlış voltaj ayarlı şarj aleti kullanmanız, pilinizin çabucak eskimesine neden olacaktır. Bu durumu yaşamamak için orijinal bir şarj aleti kullanmanız gerekmektedir.

Apple cihazlarda pil sağlığını görebileceğiniz bir yazılım vardır. Ayarlar kısmından pil ayarlarına girdiğinizde, karşınıza pil sağlığı sekmesi çıkacak. Buradan pilinizin kalan ömrüne bakabilir, eğer piliniz eskimişse buradan görebilirsiniz. Diğer cihazlar için ise bazı uygulamalar var. Bu uygulamalar telefonun fiziksel tuşlarına kaç kez bastığınızı ve telefonunuzun kaç şarj döngüsü geçirmiş olduğunu yazmakta. Bu sayede pilinizin ne durumda olduğunu tahmin etmenize yardım ediyor.

İLGİLİ MAKALE  Telefonunuzun ekran değişimlerinde garanti olur mu? Hangi cam koruyucular kullanılmalı?

Telefonunuzun pillerini gerekirse %40 gibi bir seviyede şarja takmanız gerekir. Bu sayede şarj döngüsünü uzatmış olacaksınız. Ayrıca pillerin %1 seviyelerine düşmesi, pilin ömrünü azaltmaktadır. Bataryanızı düzenli olarak değiştirmeniz, telefonunuzla geçirebileceğiniz vaktin artmasını sağlayacaktır.

Telefonunuzu şarj ederken kullanmayın

Telefonunuzu şarj ederken kullanmanız büyük bir hata olacaktır. Çünkü telefonunuz zaten şarj olurken oldukça ısınmaktadır. Ayrıca siz şarjdayken telefonu kullandığınız, telefonunuz daha çok ısınacaktır. Telefonların çok fazla ısınması veya çok soğuk ortamlarda bulunması, pil sağlığınızı düşürecektir. Bu sebeple telefonunuzun pilinin ısısına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için ise telefonunuzu şarjdayken kullanmamanız yeterli olacaktır.

Hızlı şarj otomatlarından kaçının

Genellikle AVM’lerde bulunan hızlı şarj otomatları, cihazını hızlı bir şekilde şarj eder. Ancak bu şarj otomatları, telefonunuza gitmesi gerekenden daha fazla voltaj ilettiği için pillerinizin ömürlerini oldukça kısaltacaktır. Şarj aletleri, telefonunuzun pillerine göre tasarlanmıştır. Şarj aletlerinin verdiği güç, telefonunuzun piline herhangi bir zarar vermez. ANcak hızlı şarj otomatları sadece pillere değil, telefonunuzun anakartına da zarar vermektedir. Çünkü telefonunuza giren yüksek akım, cihazınızdaki her donanıma ulaşmaktadır. Bu donanımlar, daha az voltaj için tasarlanmıştır. Yüksek voltaj alımı, bu donanımların hasar almasına neden olacaktır.

X