Çok geniş müzik arşivine sahip olan Spotify aynı zamanda podcast yayınları ile beraber tercih edilen bir platformdur. Dans ederken, duştayken, kahvaltı hazırlarken dinleyebileceğiniz her ortama uygun listeleriyle her kullanıcıya hitap etmeyi başarmaktadır. Müzik dinlerken sınırsız internet paketiniz varsa telaş yapmaya gerek yok istediğiniz kadar dinleyebilirsiniz. Sınırlı bir kotaya sahipseniz Spotify ne kadar internet harcar konusunu öğrenmekte fayda var denilebilir.

Spotify İnternet ve Veri Kullanımı

Spotify’ın çalışabilmesi için Wi-Fi ya da mobil veri bağlantısı olmazsa olmazdır. Wi-Fi bağlantısı mobil veriye göre daha kullanışlıdır. Eğer Wi-Fi bağlantınız yoksa mobil veri kullanabilirsiniz. Veri tasarrufu özelliği ile Spotify daha az görüntü gösterir ve ses kalitesini düşürerek uygulamanın veri kullanımının azaltılmasını sağlar.

Ana sayfa seçeneğine girip, ayarlar seçeneğine dokunduğunuz zaman veri tasarrufunu açabilirsiniz. Veri tasarrufu altında yer alan yalnızca ses içeren podcast’lar seçeneğini seçebilirsiniz. Böylelikle podcast indirdiğinizde videoları indirmemiş olursunuz. Mobil veri kullanımını azaltmak için birtakım yöntemler vardır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir:

  • Premium hesabınız varsa çevrimdışı müzik dinlemek için istediğiniz müzikleri indirebilirsiniz. Uygulamanın Wi-Fi’ye bağlı iken içerik indirdiğine dikkat etmelisiniz.
  • Müzik kalitesini kontrol edebilirsiniz. Yüksek kaliteli müzikler daha fazla veri kullanmanıza sebep olabilir.
  • Otomatik çalmayı kapatabilirsiniz. Böylelikle dinlediğiniz müzikten sonra çalmayı durdurur.
  • Yurtdışına çıktığınız zaman uygulamayı Wi-Fi’yle kullanmalısınız. Ulaşım maliyetlerini merak ediyorsanız mobil veri planını kontrol edebilirsiniz.
  • Cihazınızın veri tasarrufu özelliği olabilir. Bunun için cihazınızın destek web sitesine göz atabilirsiniz.

Bu yöntemleri uyguladığınız zaman mobil veri kullanımını ciddi anlamda azaltırsınız.

Spotify ne kadar internet yer?

Spotify ne kadar internet yer?

Spotify Müzik Kalitesine Göre İnternet Harcar Mı?

Spotify dinlediğiniz müzik kalitesine göre internet harcar. Spotify platformundan seçebileceğiniz farklı müzik kaliteleri vardır. Müzik kaliteleri üç kategori şeklindedir. Bunlar normal, high ve extreme şeklindedir. Aşağıda kategorilere göre internet harcamaları verilmiştir:

  • Normal ayara sahip üç dakikalık şarkı 2 mb harcar,
  • High ayarına sahip üç dakikalık şarkı 3,5 mb harcar,
  • Extreme ayardaki üç dakikalık şarkı ise 7,5 mb internet harcamasına sebep olur.

Veri kullanımını azaltmanız mümkündür.

İLGİLİ MAKALE  iPhone'da internet ayarları nasıl yapılır?

Spotify’da Daha İyi Ses Kalitesi Nasıl Elde Edilir?

Spotify, aylık abonelik sistemine dayanarak hizmet verir. Ayrıca dünya üzerinde en çok tercih edilen müzik uygulamaları arasında da yer almaktadır. Müzikleri hızlı ve kesintisiz bir şekilde sunar. Kullanıcıların daha önce tercih ettikleri müzikleri baz alarak, zevkleri doğrultusunda çalma listesi önerir.

Spotify, mobil platformunda dinlediğiniz müzikleri normal kalitede sunar. Bununla beraber internet paketinizin Spotify’ın indireceği müzik dosyaları tarafından tüketilmesinin önüne geçer. Spotify müzikleri en yüksek kalitede indirdirebilir, bunun için birkaç basit adım vardır. Bunun için ilk baş kütüphanenizin sağ üstünde bulunan ayarlar kısmına girmelisiniz. Ayarlar kısmından müzik kalitesine seçmelisiniz.

Müzik dinleme

Müzik dinleme

Müzik kalitesini en yüksek seçeneğini aktif hale getirmeniz gerekir. Aynı sekme kısmında indirilen şarkıların kalitesini belirleyen en yüksek seçeneğinin aktif edilmesi ile beraber cihazın hafızası ciddi bir şekilde doldurulmamalıdır. Bilgisayarınızda Spotify üzerinden dinleyeceğiniz müziğin kalitesini arttırmanız için birçok seçenek bulunur.

Bilgisayar üzerinden Spotify açtıktan hemen sonra sağ üstte yer alan kullanıcı adınızın yanındaki aşağı ok’a tıklamalısınız. Tıkladıktan sonra ayarlara bir kere daha tıklamanız gerekir. Açılacak seçenekler arasında müzik kalitesini seçip, ses seviyesi ile ilgili seçeneği yüksek sesli olarak seçmelisiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra dinlediğiniz müziklerin ses kalitesinde farklılıklar olacaktır. Mobil platformunda kaliteli bir kulaklık ile müzik dinliyorsanız, ses kalitesini en yüksek ayarlamalısınız. Müzik deneyiminiz için yararlı olacaktır.

Seyredin: Hangisine para yatırmalıyız? Spotify vs Apple Music vs YouTube Music

Spotify Neden Kullanılmalıdır?

Uygulama üzerinden oluşturabileceğiniz çalma listeleri ile farklı müzik türlerini kategorize edebilirsiniz. Spotify üzerinde aradığınız şarkılar olabilir. Sabit diskiniz de sevdiğiniz şarkıları kaynak ekle sekmesini kullanarak Spotify’a ekleyebilirsiniz. Arkadaş ekleme özelliğiyle Spotify kullanan insanları, ağınıza ekleyebilirsiniz. Böylelikle dinlediğiniz müzikler ve çalma listeleriniz başkaları tarafından da görülebilecektir.