Bu yıl içerisinde Samsung Galaxy model telefon kullanıcıları telefonlarını güncellerken beklemedikleri bir sürpriz ile karşılaştı. Telefonu bir süre dinlendirdikten sonra ellerine alan Galaxy model telefon kullanıcıları, kendileri indirmedikleri halde bir uygulamanın telefonlarına yüklenmiş olduğunu gördüler. İlk fikirler ise doğal olarak bunun üçüncü taraf bir uygulama olduğu, virüs kaynaklı olarak izinsiz şekilde kendiliğinden telefona yüklendiği gibi yönlerdeydi. Ancak aslında bu uygulama kötü amaçlı değil, aksine sizler için tasarlanmış bir iyilik.

Deco Pic nedir?

Samsung telefon kullanıcıları bir anda ortaya çıkan bu uygulama ile şaşkınlığa uğradı, hatta kimileri tedirgin oldu. Çünkü kendiliğinden ortaya çıkan bu uygulamayı kimse indirmemişti. Ancak bu korku ve tedirginlik haline sebep olacak aslında bir şey yok. Çünkü Deco Pic ismi verilen bu uygulama yalnızca sistem tarafından telefonunuza kaydedilen bir kısayol. Yani zaten bu uygulama eklentisin kullanıyordunuz ancak bu şekilde açık bir uygulama olarak değil.

Deco Pic uygulaması Samsung’un Galaxy model telefonlarında yer alan kamera uygulaması eklentilerinden biri. Bilinmemesinin tek nedeni ise şu ana kadar bu eklentinin kamera uygulaması içerisinde yerleşik olarak çalışması idi. Ancak yeni yapılan güncelleme ile kısayol halinde telefon ana ekranına yüklenen ve diğer uygulamlar gibi kısayolu oluşan Deco Pic için daha önce ulaşılabilirlik daha zordu. Fakat kameranız içeriisnde buluanna AR Zone kısmından yine Deco Pic eklentisine ulaşabiliyordunuz. Birden fazla menü içerisinde saklanmış gibi görünen Deco Pic ise artık kısayol halinde telefonunuzun ana ekranında yer alacak.

Deco Pic ne işe yarıyor?

Deco Pic temelde çok akrmaşık işlevlere sahip olamayan bir uygulama eklentisi. Son yıllarda çıkarılan tüm telefon modellerinde yer alan Arttırılmış Gerçeklik modu için kullanılan bu uygulama eklentisi telefonunuzun kamerasını arttırılmış gerçekliğe uygun şekilde kullanmanızı sağlıyor. Daha öncesinde kamera içerisinde yer alan diğer özelliklerden biri olan AR Zone kısmında kullanılan bir özellik olsa da, artık kısayol olarak bulunacak ve kamerayı açmanıza dahi gerek kalmadan kameranızı AR modunda kullanmanıza izin  verecek. Bu güncellemenin gelmesindeki amaç ise tek tuş ile AR moduna geçişi sağlayarak kullanıcıların daha fazla uğraşmasının önüne geçmek.

İLGİLİ MAKALE  A101'de teknolojik ürünlere kaçırılmayacak fırsat! Samsung Galaxy Z Flip 3 5G 13.799 TL, Samsung Galaxy S22 13.499 TL

Arttırılmış Gerçeklik modu nedir?

En temel kullanımı ile AR modunda nesneleri gerçek hayatta görünür kılmak mümkün diyebiliriz. Bakacağınız bir duvar boyasını ya da mobilyayı kameranızda AR modunu kullanarak odanıza yansıtabiliyor ve bu sayede yakışıp yakışmayacağını öğrenmiş olarak kendinizi gereksiz bir uğraş sürecinden kurtarmış oluyorsunuz.

Daha karmaşık bir kullanım şekli ile ise, Arttırılmış Gerçeklik modu kullanarak cansız nesneleri animasyon öğeleri gibi bile kullanabiliyorsunuz. Aslında kamerayı doğrulttuğunuz alanda bulunmayan cisimleri orada gibi gösteren AR modu, aynı zamanda can sıkıntınızı giderebiliyor, 3 boyutlu nesneler için tasarımlarınızın tamamlanmış halini görmenize yarıyor, hatta alıveriş yaparken size kolaylık sağlıyor. Ancak bunun için tabii ki nesnenin AR modunda kullanılabiliyor olması gerek. O andan sonra yapmanız gereken ise nesneyi AR modunda taramak ve uygun bir zemine yerleştirebilmek adına bulunduğunuz alanı kamera ile gezmek. Birçok işlem ve acabaların sonuca ermesini sağlamak için AR modu kullanarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.

AR Zone modu hangi sistemlerde bulunuyor?

AR Zone modu hem Androıid hem de IOS uyumlu tüm sistemlerde kullanabileceğiniz bir özellik. Son yıllarda üretilmiş telefonların ve tabletlerin içerisinde bulunan bu özelliği kameranıza erişerek kullanabiliyorsunuz. En ileri seviye kullanım imkanı için ise Samsung Galaxy ve Apple iPhone telefonlar sayılıyor.