Son dönemlerde hayatımızın her alanına girmeyi başaran yöntemlerden bir tanesi de şüphesiz karekoddur. Karekod üzerinden mobil bankacılıktan, sipariş vermeye kadar pek çok farklı alanlarda işlerimi çok daha pratik ve güvenilir bir şekilde halletmemize yardımcı olan karekod oluşturulmasına dair merak edilen tüm detayları haberimizde inceleyeceğiz. Bilhassa son dönemlerde fazlasıyla merak edilen karekod oluşturmanın nasıl yapıldığı arama motorlarında sıklıkla aratılan başlıklar arasında yer alırken, karekod oluşturmaya dair tüm detayları haberimizden ulaşabilirsiniz…

Karekod (QR) ne işe yarar?

Karekod ülke genelinde ilk çıktığı zamanlarda tam manasıyla anlaşılmayan ve üzerine çeşitli tartışma konularının çıkmasına neden olan durumların başında gelmekteydi. Ancak yapılan son araştırma sonuçlarında QR kod kullanan kullanıcıların sayısının bir hayli artması, karekodun ülke genelinde benimsenmeye başlanmasıyla doğru orantılıdır. Günlük hayatta pek çok farklı alanda hayatı çok daha kolay bir şekilde sürdürmeye yardımcı olan karekod kullanım alanlarından bazıları; restoranların menüleri, mobil bankacılık işlemleri, ödeme işlemleri gibi farklı alanlarda meydana gelirken QR kod kullanımı kişinin hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran ve daha güvenilir hale gelmesine neden olan durumların başında gelmektedir.

Karekod (QR) nedir?

QR kod, Quick Response Code Türkçe anlamıyla hızlı tepki kodu 1994 yılında Japon firma tarafından yürürlüğe sokulan uygulamaların başında gelmektedir. Japon firma tarafından patentinin alınmasının ardından QR kodu bir çeşit özel barkod sistemi olarak düşünmeniz çok daha doğal olacaktır. Esasında market barkodlarında sıklıkla gördüğümüz ve uzun yıllar kullanılan barkod sisteminin en gelişmiş hali olan karakod kullanımı kişinin hayatını büyük ölçüde kolaylık altına almaya yardımcı olmaktadır. Günümüzde pek çok farklı telefon markasının kamera aygıtı herhangi bir uygulamaya ihtiyaç duymadan direkt olarak QR kodu okumaya yardımcı oluyor.

Karekod (QR) nasıl oluşturulur?

Kendi karekod uygulamanızı oluşturmak için şu adımları takip edebilirsiniz. İşte QR kod oluşturma noktasında izlemeniz gereken adımlar;

  • https://www.unitag.io/ sitesine girişinizi sağlayın.
  • Products paneli üzerinden QR cod generator sekmesini seçin
  • Seçme işlemini tamamladıktan sonra karşınıza çıkan Your QR Cod kutucuğu içerisinde bağlantınız için bir kod olacak.
  • QR kod tasarımınızı sayfanın altında olan seçenekler sayesinde seçin
  • Akabinde QR koda sağ tıklayarak kopyalama ya da bilgisayarınıza kaydetme seçeneğini gerçekleştirebilirsiniz.
  • Unitag paneli üzerinden ücretsiz bir şekilde QR kodunuzu kolayla oluşturabilir ve dilediğiniz şekilde kendi QR kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Unitag gibi kendi QR kodunuzu oluşturabileceğiniz pek çok farklı QR kod sayfası bulunuyor. Unitag QR kod oluşturma uygulamalarından bir tanesi olurken, dilediğiniz farklı seçeneklerde ki QR kod uygulamalarını seçebilirsiniz. Ancak QR kod oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli adımlardan bir tanesi QR kodun tasarımını basit tutmanızdır. QR kodu basit tutmanız, tüm aygıtlar tarafından QR kodunuzun okunmasını kolaylaştıracak önemli adımlardan bir tanesidir. QR kodunuzu oluşturduktan sonra en verimli şekilde kullanabilmek için QR kodunuzun uygun bir yere konumlandırmanız önemlidir. QR kod uygulamanızı, sahip olduğunuz işe uygun şekilde dilerseniz web sitenize ya da uygun bir konumlandırmanın ardından kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Sizde kendi karekodunuzu oluşturmak istiyor ve yeni sistemlerden bir tanesi olan QR kodu kullanmak istiyorsanız, yukarıda yer alan anlatımları takip ederek kendi öznel QR kodunuzu oluşturabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.