Bilgisayar teknolojilerinin gelişmeye başladığı günden bu yana farklı işlevleriyle dikkat çeken yazılımlar bulunuyor. Bilgisayardaki farklı program ve uygulamaların çalışması için gerekli olan birbirinden farklı yazılımların çeşitli özellikleri vardır. Windows işletim sistemini kullanıcıları için öne çıkan yazılımlardan biri de Java ismi verilen programdır.

Bilgisayardaki çeşitli uygulamaların sorunsuz bir şekilde çalışması için oldukça önemli olan Java’nın her bilgisayara yüklenmesi gerekir. Hem bireysel hem de kurumsal kullanıcılar için oldukça önemli olan Java yazılımına ücretsiz bir şekilde ulaşmak kolaydır.

Oldukça basit ve hızlı bir şekilde indirilip yüklenebilen Java uygulamasıyla ilgili çeşitli ayrıntılar vardır. Yazılımın web sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde indirme işlemi yaptıktan sonra yüklemeyi tamamlayarak Java kullanımına başlamak mümkündür.

Java Nedir?

Bilgisayar kullanıcıları cihazlarına farklı program ve uygulamaları yükledikten sonra kurulum ve çalıştırma sırasında çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. En sık karşılaşılan sorunlardan biri de Java yazılımının ilgili cihazlarda bulunmamasıdır. Java yükleme işleminden önce yazılımın ne işe yaradığını ve hangi işlevlerle kullanıldığının öğrenilmesi faydalı olacaktır. Bilgisayarlarda kullanılan farklı programlama dilleri vardır. İşte bu programlama dillerinden biri de Java olarak öne çıkıyor. Java üzerinden farklı programların oluşturulması ve geliştirilmesi yapılabilir. 1995 yılından beri kullanılan Java ile birlikte programlama işlemleri yapılabilir.

Java Özellikleri Nelerdir?

Sun Micro Systems firmasının 1995 senesinde oluşturduğu ve o günden bu yana vazgeçilmez yazılımlar arasında yer alan Java, birbirinden farklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Günümüzde bilgisayarlarda kullanılabilecek onlarca farklı uygulamanın programlaması Java isimli yazılım üzerinden yapılıyor. Oldukça kullanışlı ve gelişmiş bir sistem olan Java ile birlikte çevrimiçi uygulamaların çalıştırılması sağlanıyor.

Java yazılımının bazı özellikleri şu şekildedir;

  • Kaynak kodu herkesin kullanımına açıktır.
  • Hem nesne yönelimli hem de çok fonksiyonlu olarak kullanılabilir.
  • Seviyesi ve verimli yükseltir.
  • Adımlar halinde işlenen bir yazılım olduğu gibi bağımsızdır.

Görüldüğü üzere yazılımın öne çıkmasını sağlayan çeşitli hususlar vardır. Bilgisayarlarda bağımsız olarak çalışan Java ile birlikte birçok işlem güvenli bir şekilde yapılabilir.

Java Nereden İndirilir?

Bilgisayarların vazgeçilmezlerinden biri olan Java yazılımını yüklemek için ilk olarak indirme işleminin yapılması gerekiyor. Herkesin kullanımına açık bir yazılım olan Java’yı yüklemek oldukça basittir. Yazılımın resmi internet sitesinden indirme işlemi yapılabileceği gibi farklı kaynaklardan da indirme yapılabilir. Bu noktada kurulum dosyalarının güvenli ve sorunsuz olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Windows işletim sisteminin yanı sıra Linux ve Mac OS işletim sistemlerinde de çalışabilen Java, internet sitesi üzerinden ücretsiz bir şekilde indirilebilir.

İndirme işlemini yapmak için ücretsiz Java indirme bağlantısına ulaşmak yeterlidir. Son sürüm Java yazılımının indirilmesiyle birlikte yükleme işlemine başlamak mümkündür.

Java Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Her türlü program ve yazılımda olduğu gibi Java yazılımında da bazı sistem gereksinimlerine dikkat edilmesi gerekir. Açık kaynak kodlu bir yazılım olsa da uygulamanın çalışması için çeşitli sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyuluyor.

Java sistem gereksinimleri şu şekildedir;

  • Windows Vista, ,7 8 ve 10 işletim sistemleri,
  • En az 128 MB RAM
  • 150 MB Depolama Alanı,
  • Pentium 2 266 mhz ve yukarısı işlemci,

Yazılımı belirtilen gereksinimleri karşılayan cihazlarda sorunsuz bir şekilde çalıştırmak mümkündür.

Java Nasıl Yüklenir?

İnternet sitesi üzerinden Java yazılımını indiren kişilerin ilk olarak yükleme işlemi yapması gerekiyor. Yükleme işlemi de indirme işlemi gibi oldukça basittir. Cihaza indirilen Java.exe isimli dosya çalıştırılmalıdır. Ardından sunulan sözleşmenin onaylanması ve “install” butonuna basılması yeterli olacaktır. Bu işlemin ardından yazılım hızlı bir şekilde yüklenecektir.

Java Nerelerde Kullanılır?

Kullanım alanı oldukça geniş olan Java, hem bilgisayar hem de mobil cihazlarda tercih edilebiliyor. Bilgisayarların yanı sıra mobil cihazlarda da kullanılan yazılımların programlama sürecinde Java programlama dili kullanılır. Bunun yanı sıra web uygulamaları, finansal hizmetler ve oyunlarda da Java yazılımı sık sık kullanılıyor.

Java’nın Avantajları Nelerdir?

Yazılım ve programlama dilleri arasında en gelişmişlerden biri olan Java önemli avantajları ile dikkat çekiyor. Kapsamlı özelliklerinin yanı sıra güvenli bir alt yapıya sahip olması yazılımın akla ilk gelen avantajları arasında yer alıyor. Her türlü elektronik cihaz için gelişmiş ve kapsamlı bir uygulama oluşturmak için ücretsiz olarak sunulan Java yazılımı tercih edilebiliyor.