iPhone’larda var olan ama kimsenin bulamadığı gizli tuş özelliği bulup, TikTok’ta yayınladı. 800 binden fazla takipçisi olan “Ellyawesometech” adlı TikTok kullanıcısı “Gizli tuş burada” diyerek yaptığı paylaşımla 2 milyon izlenmeye ulaştı. Peki iPhone’un gizli tuşu nerede?

TikTok fenomeni Elly Bailey, iPhone’ların az bilinen bir özelliğini TikTok takipçilerine açıkladı. Elly Bailey, bu özelliği bulduktan  sonra hayatının değiştiğini söyledi.

“Back Tap” adı verilen özellik uzun süredir iPhone cep telefonlarında vardı ama kullanım alanı oldukça azdı. Elly Bailey’in “hayatım değişti” paylaşımından sonra iPhone Back Tap özelliğini merak eden kullanıcılar hemen iPhone’larının ayarlarına girdi.

TikTok fenomeninin videosunda gösterdiği şekilde ayarları yapan herkes telefonları için kolay ama kullanışlı bir özelliği öğrenmenin mutluluğunu yaşadıklarını söylediler.

Elly Bailey’in 2 milyon izlenen paylaşımı, TikTok kullanıcılardan 2300 yorum ve 100 bine yakın beğeni aldı. Sosyal medya takipçileri “Bu özellikle bizi tanıştırdığın için minnettarız” yorumunda birleşti.

Telefonda gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra ‘arka tık’ seçeneği ile telefonun kamerasını açmak, ekran görüntüsü almak, sesi açıp kapatmak, ve ekranı kilitlemek gibi bir çok özellik aktif hale gelebiliyor. Sadece iPhone’ların 8 ve üzeri modellerinde bulunan bu özelliği etkinleştirmek için yazılımın iOS 14 ve üzeri olma şartı bulunuyor.

@ellyawesometech

Back Tap is an insane hidden iPhone feature! 🤭😳 #iphonetips #iphonetricks #apple #techtok #tech #ellyawesome

♬ original sound – ellyawesometech

BACK TAP (ARKA TIK) ÖZELLİĞİ NASIL AÇILIR?

Özellik, telefonun arkasındaki Apple logosunun olduğu alana 2 veya 3 kez tıklayarak kullanılıyor. Fakat önce iPhone’unuzda gerekli ayarları yapmanız şart.

Back Tap özelliğini kullanabilmek için;

  • Ayarlara açın,
  • Erişilebilirlik ayarlarını gidin,
  • Dokunma ayarlarına seçin,
  • En alttaki ‘arkaya dokun’ seçeneğinden çift dokunma veya üç kez dokunma özelliklerinden birini tercih edin.
  • Back Tap (Arka Tık) özelliğini hangi uygulama için kullanmak istiyorsanız önünüze gelen seçeneklerden birini tıklayın.

Bu ayarların yapılması ve Back Tap’ın aktif hala getirilmesiyle beraber kullanıcının seçimlerine bağlı olarak ekran kaydı almak, kamerayı açıp fotoğraf çekmek, sesi açıp kısmak, ve ekranı kilit konumuna getirmek gibi işlemler, arkadaki gizli tuşa dokunarak iki veya üç tıkla yapılabilir.