iPhone internet ayarları, manuel olarak yapılabilir. Genelde otomatik olarak servis sağlayıcıları tarafından yapılan internet ayarlarını bazı durumlarda manuel olarak yapmak gerekebilir. Cihazın internet ayarları yapılmadan Wi-Fi dışında internete erişmek mümkün olmaz. Cihazımızın hücresel verisini kullanarak internete bağlanmak için, internet ayarlarının yapılması şarttır.

İnternet Ayarı Nasıl Yapılır?

Apple işletim sistemine sahip tüm iPhone modellerinde aşağıdaki adımları izleyerek, iPhone internet ayarları yapılabilir.

  • Öncelikle Ayarlar Kısmından Hücresel Veriyi Açın.
  • Hücresel Veri Seçeneğini Aktif Edin.
  • Hücresel Veri Ağına Tıklayın.
  • APN kısmına Kullandığınız Servis Sağlayıcısının İsmini Girin.
  • Cihazınızı Yeniden Başlatın.

Bunlara ek olarak bazı durumlarda kullanılan servis sağlayıcısına bağlı olarak kullanıcı adı ve şifre isteme durumuyla karşılaşılabilir. Bu durumda servis sağlayıcınız ile iletişime geçerek kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenmeniz gerekecektir. Kullanıcı adı ve şifrenizi öğrendikten sonra yukarıdaki adımları izleyebilir ve APN kısmına geldikten sonra kullanıcı adı ve şifrenizi yazarak, iPhone internet ayarları işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

İzleyin: iPhone’da İnternet Ayarları Nasıl Yapılır?

İnternet Ayarları Yapılmazsa Ne Olur?

İnternet ayarları yapılmadığı takdirde Wİ-Fİ dışında internete bağlanmanız mümkün değildir. Hücresel veri kullanılamadığı için servis sağlayıcınızdan aldığınız, internet kullanım haklarından yararlanamazsınız. İnternet ayarlarının yapılmaması kesin olmamakla birlikte telefonunuz da şebeke sorunlarına yol açabilir. Şebeke sorunlarına ek olarak, internet ayarları yapılmamış bir cihazda yazılım güncelleme sorunları ve internet eksenli kullanılan uygulamalara erişim zorluğu yaşanabilir.

İnternet Ayarlarını Manuel Olarak Yapmak Şart mıdır?

Genel olarak iPhone internet ayarları, otomatik olarak yapılır. Otomatik olarak yapılabilmesi için telefonunuzun herhangi bir internet sağlayıcısına Wİ-Fİ ile bağlanmış olması yeterlidir. Fakat bazı durumlarda internet ayarlarının manuel olarak yapılması gerekebilir. Bu durumlar genelde yeni alınan cihazlarda, format sonrası ilk defa açılan cihazlarda, yazılımı güncel olmayan cihazlarda görülür.

Hangi Durumlarda İnternet Ayarları Manuel Olarak Yapılır?

Cihazınızı bağlayacak bir internet sağlayıcısı bulamadığınız durumlarda Wİ-Fİ kullanılamayacağı için, internet ayarları manuel olarak yapılmalıdır. Buna ek olarak ayarları sıfırlanan bir telefonda da Wİ-Fİ sorunları meydana gelebilir. Bu durumda internet ayarları ancak manuel olarak yapılabilir. Genel itibariyle internet ayarları Wİ-Fİ kullanılamadığında, manuel olarak yapılmasını gerekli hale getirir.

Etiketlendi:

, ,