Instagram’da reklam vermek, hem oldukça etkili, hem de iyi optimizasyon yaptığınızda faydalıdır. Özellikle satış yapıyorsanız, ya da bir siteniz var ve trafiğe ihtiyacınız varsa hedef kitlenizi belirleyerek reklam verebilirsiniz. Günümüzde en etkili ve popüler pazarlama kanalları sosyal medya olarak bilinmektedir. Hayatımızın önemli bir parçası haline gelmesi sebebiyle sosyal medya üzerinden markaların pazarlama kanalı olarak kullanması oldukça etkili bir tanıtım yöntemidir. Instagram reklamları markaların hedef kitlelerine daha kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlamakta ve satış konusunda iyi bir deneyim yaşatmaktadır.

Instagram 2018 yılından bu yana yaklaşık olarak 2 milyondan fazla marka ile takipçi arttırmak, ürünlerini sergilemek ve hedef kitlelerine ulaşmak amacıyla reklam özelliğini kullanmaktadır.

Yeni Kampanya Oluştur

Instagramda Business Manager kullanarak kampanyanızı oluşturabilirsiniz. Burada ilk aşamada Marka Bilinirliği ya da Erişim seçebilirsiniz. Bu sayede daha çok kişiye erişebilirsiniz. 

Instagram Reklam Verme Kaç TL?

İşletmeler Instagram üzerinden reklam verebilmek için belirli koşulları sağlamak zorundadır. Bu koşulların sağlanması ile birlikte reklam fiyatları konusunda bilgi edinmek istemektedir. Instagram işletmeler için günümüzdeki birçok reklam kanalına nazaran uygun fiyatlar sunmakta ve hedef kitleye daha kolay erişim sağlanmaktadır.

Instagram tarafından verilen reklamların fiyatları sektörlere ve hedef kitleye göre değişiklik göstermesine rağmen genellikle tıklama başına 20 kuruş ile 5 TL arasında değişebilmektedir. İyi optimizasyon yaparsanız, reklam görseliniz veya metniniz güzel olursa performansı arttırabilirsiniz.

Kampanya Bütçe Optimizasyonu

Burada tamamen günlük ya da toplam bütçenizi belirleyebilirisiniz. Bütçenizin teklif stratejisi ise ya en yüksek şu fiyat diyebilir, ya da en düşük ücret ne ise ondan reklamınızı çıkabilirsiniz.

En Etkili Instagram Reklamı Nasıl Verilir?

Instagram üzerinden etkili ve yüksek geri dönüşe sahip reklamlar verebilmek için bazı ipuçlarını göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bu ipuçları ise kısaca şöyle sıralanabilir;

 • ​​​​​​Hedef kitlesi ile alakalı olacak şekilde reklamlar hazırlamak
 • Seçim testi kullanılarak reklamların görsellerinin tercih etmek
 • Net ve etkili bir görüntü hazırlamak
 • Etkili bir markalama işlemi yapmak
 • Reklamları video şeklinde hazırlamak

Instagram’da daha fazla geri dönüş alabilmek için bu ipuçlarına dikkat etmek büyük oranda satış ve tıklanma sayısını artıracaktır.

Hedef Kitle

Hedef kitlenizi kampanya ve reklamınızı oluştururken belirleyebilirsiniz. Yaş, cinsiyet gibi genel hedefleme yapabilirsiniz. Ya da hedef kitlenize uyan anahtar kelimeleri seçebilir. Uymayanları kaldırabilirsiniz. Cinsiyet ve ülke gibi hedefleme de yapacağınız ürünün niteliğine göre oldukça önemli olabilir.

Instagram Reklam Nasıl Verilir?

Işletmeler markalarını daha çok hedef kitleye ulaştırmak adına Instagram üzerinden reklam vermeyi hedeflemektedir. Bunun için teknik bilgileri bilmeleri gereken işletmeler için kullanılacak reklam verme adımları şöyle sıralanabilir;

 • Business Manager hesabı üzerinden oturum açmak
 • Instagram sayfası ile business manager hesabını entegre etmek
 • ​​​​​​Reklam oluşturmak amacıyla reklam hesabına giriş yapmak
 • Reklam verilecek hedef kitlenin seçimi
 • Kampanya bütçesinin seçimi
 • Hedef kitlesi oluşturmak
 • Reklam türü seçimi
 • Reklamın onay alması için gönderilmesi
İLGİLİ MAKALE  Instagram gönderiye müzik nasıl eklenir?

Bu sıralama genel tabiriyle reklam verecek olan markaların kullanmaları gereken adımlardır. Bunun için bazı entegrasyon ve kurulum işlemleri gerekmektedir.

Business Manager Nedir?

Bir işletmenin Instagram üzerinden reklam verebilmesi için business manager aracını kullanması gerekmektedir. Business Manager Instagram hesabını ve diğer reklam hesaplarının tek bir çatı altında toplanmasını böylelikle kolay bir şekilde kontrol edilebilmesini aynı zamanda yönetilebilmesini sağlayan ücretsiz olarak hizmete sunulan bir Facebook aracı olarak bilinmektedir.

Business manager sayesinde işletmeler hesaplarına erişebilecek olan tüm kişileri seçebilmekte bunun yanı sıra ödeme yöntemleri konusunda ürün katalogları ile ilgili tüm kontrolleri yapabilmektedir. Bu kapsamda Instagram üzerinden reklam vermek isteyen işletmelerin bir busıness Manager hesabına sahip olmaları daha kolay bir kontrolü sağlayacaktır.

İzleyin: Instagram Reklam Verme / Sponsorlu Reklam – (Sosyal Medya Gelişme)

Instagram Reklamları Etkili Mi?

Instagram günümüzde oldukça popüler bir sosyal medya ağı olarak bilinmektedir. Bu nedenle işletmelerin reklam modeli için tercih edebilecekleri en etkili mecradır. Instagram hesaplarını gün içerisinde birçok kullanıcıların sürekli olarak etkileşim halinde olması ve dünya üzerindeki neredeyse her insanın bu mecrada bir hesabı bulunması sebebiyle reklam verebilmek açısından oldukça özel bir platform olarak işletmelerin karşısına çıkmaktadır. Bu nedenle Instagram reklamları oldukça etkili olmakta ve hedef kitlesine ulaşmak açısında kısa ve uygun fiyat bir yol olarak bilinmektedir. Ama bunun için biraz üzerinde çalışmanız, birden çok reklam çıkıp A/B testleri yaparak, en iyi sonuca ulaşmanız gerekebilir.