Instagram, dünya üzerinde en çok kullanılan  sosyal medya platformlarından biri. Hatta bazı insanlar, geçimlerini Instagram üzerinden sağlamaktadır. Hal böyle olunca Instagram’ın da kullancı sayısı artmakta. Kullanıcı sayısı her geçen gün artan Instagram için de kullanıcı deneyimini iyileştirebilmek adına birçok yenilikler getirilmeye devam edilmekte. Bu yazımızda sizlere Instagram’a yeni gelen özellik, yorum gizlemenin nasıl yapıldığını anlattık.

Instagram yorum gizleme nasıl yapılır?

Instagram gibi birçok sosyal medya platformlarından saldırgan içeriklere maruz kalabiliyoruz. Instagram’ın üst kuruluşu olan META INC. (Eksi adı ile Facebook) saldırgan yorumlara karşı önlemler almaya çalışıyor. Bu özellik de saldırgan yorumlara ve içeriklere karşı alınmış bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Instagram gönderilerinin altına herkes bir yorumda bulunabiliyor. Ancak bu yorumlardan bazıları, saldırgan bir şekilde yapılabiliyor ve gönderinin asıl amacının dışına çıkmasına neden oluyor. Bazen de sadece gönderi sahibi bu yorumlardan rahatsız olabiliyor. Fakat yeni gelen özellik yorum gizleme ile birlikte, gönderilen altındaki saldırgan yorumlar gizlenebilecek. Bunun için belli adımları yapmanız gerekiyor.

Yorumları kontrol özelliği nasıl çalışacak?

Yorumları kontrol seçeneğinden istenmeyen kelimeleri istenmeyen kişileri engelleyebiliyorsunuz. Ancak bu kişiler engellendiğinin farkına bile varmıyor. Bu kelimeleri içeren yorumlar yapıldığında, sadece yorumu yapan kişi yorumu görüyor ve diğer kullanıcılara yapılan bu yorumlar gözükmüyor. Bu sayede gönderinizin altındaki saldırgan yorumları, diğer Instagram kullanıcılarının görmesini engellemiş oluyorsunuz. Kısaca gelecek olan bu özellik sayesinde neyin hakaret olabileceğini kendiniz belirleyebiliyorsunuz.

Hikayelere yeni özellik geliyor

Instagram, hikayeler kısmına sürekli olarak yeni özellikler getirmeye devam etmekte. Duyurulan bilgilere göre de yeni gelecek olan özellik, hikayeler kısmından kişilerin çevrimiçi olup olmadığını görmek. Bu sayede de Instagram’ı o an aktif olarak kullanan kullanıcıları görebileceksiniz ve iletişim kurarken ne yaptığını bileceksiniz. Çevrimiçi gözükme özelliği ilk kez mesajlar kısmına gelmişti. Şimdi ise Instagram bu özelliği daha kullanışlı bir hale getirmek için bu şekilde bir güncellemenin daha geleceğini duyurdu.

Üç boyutlu avatarlar geliyor

META INC. tarafından yapılan son açıklamalara göre, hikayeler ve mesajlar için üç boyutlu avatarlar gelecek. Bu sayede kendi avatarlarınızı 3 boyutlu bir şekilde modelleyecek ve mesajlaşırken kendinize özgü bir karakter yaratabileceksiniz. Bu özelliğin bir benzeri ise hali hazırda Snapchat’te kullanılmaktadır. Ancak Snapchat’teki avatarlar üç boyutlu değil, iki boyutludur. Ancak Instagram’a gelecek olan yeni bir güncelleme ile birlikte, mesajlar ve hikayeler kısmında gözükecek olan avatarlar üç boyutlu olarak karşımıza çıkacak.

İLGİLİ MAKALE  Instagram programsız toplu mesaj silme

Gönderi sıranızı düzenleyebileceksiniz

Instagram kullanıcıların attığı gönderiler, anasayfanızda kronolojik olarak sıralanmaktadır. Ancak çoğu Instagram kullanıcısı, bu özellikten şikayetçi ve anasayfadaki gönderilen isteğe bağlı düzenlenebilmesini istemektedir. Bağımsız bir geliştirici olan Alessandro Paluzzinin tespit ettiği yeni özeliğe göre kullanıcılar, anasayfadaki paylaşımlarını istedikleri gibi sıralayabilecektir.