Instagram çok uzun zamandır dünyanın en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasında yer alıyor. Instagram uygulaması etkili kullanıldığında bireysel ve kurumsal olarak fayda sağlamaktadır. Bazı durumlarda bizi rahatsız eden ve kapanmasını istediğimiz hesaplar olacaktır. Bu hesapları şikayet ederek Instagram tarafından kapatılması sağlanabilir. Bunun için ihtiyacınız olan şey Instagram hesap kapatma formlarıdır.

Instagram Hesap Kapatma Formları Nedir?

Instagram hesap kapatma formlarına bazı durumlarda ihtiyaç duyabiliriz. Bu formlar Instagram kurallarını herhangi bir durumda ihlal eden hesaplar için kullanılabilir. Şikayet edilen hesap Instagram topluluk kurallarını ihlal ettiyse bu formlar sayesinde kolaylıkla kapatılabilir. Instagram forumları inceleyerek hesabın topluluk kuralı ihlalini tespit eder. Hesap kapatma formları help.instagram.com adresinde olacağı gibi bazen dış kaynaklarda bulunabilir.

Instagram mesajları şikayet etme

Instagram mesajları şikayet etme

Instagram Hesap Kapatma Formları Neden Kullanılır?

Instagram kurallarını ihlal eden bir hesap gördüğünüzde spam olarak şikayet edebilirsiniz. Fakat sizin gönderdiğiniz bu şikayet fazla dikkate alınmayacaktır. Bu nedenle daha fazla dikkate alınacak olan kapsamlı hesap kapatma formları gerekir. Instagram hesap kapatma formları aşağıdaki durumlarda kullanılır.

  • Zorbalık ve taciz
  • Taklit hesaplar
  • Şüpheli davranışlar
  • Tehdit ve küfür
  • Şiddet içerikleri
  • Sahibi vefat eden hesaplar

Instagram hesap kapatma formları görüldüğü üzere topluluk kurallarını ihlal eden durumlarda kullanılıyor. Fakat bir istisna bulunuyor. Sahibi vefat eden Instagram hesapları bir form sayesinde kapatılabilir. Bu hesapların Instagram’a bildirilmesi gerekir. Bazı kişiler bu hesapları kapatmak yerine Instagram’a bildirerek “Anıt Hesap” olmasını sağlıyor.

Telif hakkı şikayet formu:

https://help.instagram.com/contact/552695131608132 

Topluluk kuralları şikayet formu:

https://help.instagram.com/contact/383679321740945

Instagram Hesap Kapatma Formları Nasıl Kullanılır?

Instagram formlarına genellikle mobil cihazlar üzerinden ulaşılmaz. Bu işlemleri bilgisayar ile daha hızlı ve etkili bir şekilde yapabilirsiniz. Instagram hesap kapatma formlarına ulaşmak için ilk olarak help.instagram.com adresine gitmelisiniz. Burada “Hesabı Nasıl Şikayet Ederim?” kısmına tıklayın. Ardından karşınıza birçok seçenek çıkacak. Bir hesabı, gönderiyi veya reelsi şikayet edebilirsiniz. Bu formlarda sorunuzu ve kural ihlalini detaylandırabilir ve bazen fotoğraflı kanıtlar ekleyebilirsiniz. Instagram bu formlarla yapılan şikayetleri daha çok dikkate almaktadır.

Instagram Hesap Kapatma Formları Sonuçlanır Mı?

Instagram hesap kapatma formunu gönderdiğinizde hemen sonuçlanması beklenemez. Instagram’a çok fazla form gönderildiği için size sıra gelmesi için biraz beklemeniz gerekecek. Pandemi sebebiyle bu sürenin biraz daha uzadığını söyleyebiliriz. Instagram formlara geç geri dönülmesi konusunda böyle bir açıklamada bulunmuştu. Hesap kapatma formlarınıza yaklaşık 2 hafta içerisinde dönüş yapılacağını söyleyebiliriz.

Instagram hikayeyi şikayet etme

Instagram hikayeyi şikayet etme

Instagram E-posta Yoluyla Cevap

Instagram sizinle E-posta aracılığıyla iletişime geçecektir. Formu gönderdiğinizde sizden bazı kişisel bilgiler veya fotoğraflı kanıtlar istenebilir. Bu bilgileri E-posta yoluyla istenen şekilde göndermeniz önemlidir. Instagram kapatma formları sadece tek bir seferde işe yaramazlar. Bu süre içerisinde incelemeler devam eder. Kanır yetersizse Instagram sizde yeni kanıtlar veya belgeler isteyebilir.

İLGİLİ MAKALE  Instagram'a gelen yeni özellik yorum gizleme nasıl yapılır?

Instagram Hesap Kapatma Formları İşe Yarıyor Mu?

Instagram formları sayesinde her gün binlerce zararlı hesap kapatılmaktadır. Eğer gerçekten ispat edebiliyorsanız formların işe yarayacağını söyleyebiliriz. Instagram hesap kapatma formunu doldururken dikkatli olmalısınız. Her bilgiyi eksiksiz girdiğinizden ve sorununuzu etkili bir şekilde anlattığınızdan emin olun. Instagram yöneticileri her zaman detaylandırılan ve kanıt sunulan formları dikkate almaktadır. Instagram’ı bu duruma ikna ettiğinizde bahsi geçen hesabın kapanması an meselesi olacaktır.