Apple ürünleri kullanıcılar tarafından oldukça sevilen ve kullanım ömrü uzun olan ürünlerdir. Fakat her elektronik alette olduğu gibi zamanla eskir ve yavaşlar. Apple bilgisayarlara maalesef donanımsal yükseltme yapılamıyor. Apple bilgisayarlarımız yavaşladığında yapılabilecek işlemleri sizlere bu makalemizde anlattık.

İzleyin: Apple bilgisayarlar neden yavaşlar? Neden butik servislere gitmeliyiz?

Apple bilgisayarlar neden yavaşlar?

Apple markası, ürünlerinde donanım yükseltmeye izin vermiyor. Ramler, işlemciler, ekran kartları anakartın üzerine gömülü şekilde üretiliyor. Apple diğer markaların aksine her yıl düzenli olarak yazılım yükseltmesi yapıyor. Bu yükseltmelerin sonucunda, bilgisayarımız her yıl biraz daha eskidikçe, bu yazılımlara ayak uyduramıyor ve bilgisayarımız yavaşlıyor. Tabi ki tek sebep bu değil bilgisayarın diğer yavaşlama sebepleri şunlar olabilir.

  • Bilgisayara virüs girmiş olabilir
  • Donanımsal problem olabilir
  • Arka planda çok fazla uygulama çalışıyor olabilir
  • Depolama alanı dolu olabilir

Apple bilgisayarlar neden yavaşlar

“Apple markası, her yıl yeni sistem güncellemeleri getiriyor. Her yeni yazılımla yeni özellikler geliyor. Bu yeni özelliklerin çalışabilmesi için bilgisayarınızın donanımının güçlü olması gerekiyor. Apple bilgisayarlar ortalama 7 yıl yazılım alır ve 7 yıldan sonra güncel yazılım almaz. Fakat siz bilgisayarınızı birkaç yıl daha yazılım güncellemesi yapmadan kullanabilirsiniz. örnek vereyim 4 gb ram kullanıyorsanız bilgisayarınızı kesinlikle güncellememelisiniz. Yeni gelen güncellemeleri eski bilgisayarınıza uygulamazsanız bilgisayarınızın performansı biraz daha artacaktır. Tabi makinenizin donanımı güçlü ise bu güncellemerin hepsini yapabilirsiniz bir problem olmayacaktır.” -Oğuz Kaan Dürümlü

 

MacBook ve iMac hızlandırmak için:

  • Cihazınızda mutlaka en az %10 depolama alanı boşluğu bırakın
  • Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatın
  • Eski kullanmadığınız dosyaları temizleyin
  • Grafik ayarlarını düşürün
  • iCloud sekronizasyonu yapın

MacBook hızlandırma

Neden butik teknik servislerine gitmeliyiz?

Butik servislerin, diğer servislerden en büyük farkı cadde üzerinde dükkanları olmaması. Genelde ofis ortamında çalışırlar ve telefonun ileri seviye tamirini yaparlar. Butik bir servis bulabilmek için Google haritaları kullanabilirsiniz. Butik servisler diğer servislere göre çok daha az maliyetli oluyorlar. Aslında cadde üzerinde gördüğünüz dükkanların hemen hepsi telefonlarınızı tamir etmek için butik servislere götürüyorlar.

“Biz ileri seviye onarımlar yapıyoruz. Son kullanıcılara ve bayilere hizmet veriyoruz. Bizim fiyatlarımız cadde üzerinde gideceğiniz bir teknik servisten çok daha aşağıdadır. Biz son kullanıcılaramıza şöyle bir hizmet veriyoruz, bize ulaştığınızda cihazınızı adresinizden teslim alıp, adresinize teslim ediyoruz. Bu hizmet için ekstra bir ücret almıyoruz. Cihazınızın işlemi hızlıca yapılabilecek bir işlem ise ofisimizde sizin yanınızda tamirini yapabiliyoruz.”  -Oğuz Kaan Dürümlü