Pilates, omurga rahatsızlıklarını gidermek ve fit bir vücuda sahip olabilmek için yapılan yardımcı egzersiz sistemidir. Kambur (kifoz), skolyoz, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların, doktorlar tarafından yapılan tedavileri sonrasında, bireylerin tekrar aynı rahatsızlıkları yaşamamaları için doktorlar tarafından tavsiye edilir. Ayrıca pilates, vücudumuzu sıkılaştırarak ve karın kaslarımızı geliştirerek fit bir vücuda sahip olmamızı sağlayabilir.

İzleyin: Pilates kilo verdirir mi? Makineli pilatesle normal pilatesin farkları nelerdir?

Pilates kilo verdirir mi?

Pilates, kilo vermek için önerilen bir egzersiz biçimi değildir. Pilates yaparken nabzımız çok az yükselir. Bu yüzden yağ yakımı çok düşük oranlarda gerçekleşir. Fakat pilates yaparken vücudumuzun özellikle karın ve kalça kısımları sıkılaşır ve fit bir görünüm elde ederiz. Tabi ki pilates tek başına fit bir görünüm için yeterli değil. Mutlaka fit bir görünüm için sağlıklı beslenmeliyiz.

“Pilates ile biz vücudu sıkılaştırabiliyoruz. Kas oranımızıda belli bir oranda arttırabiliyoruz. Fakat yağ yakmanız ve kilo vermeniz gerekiyorsa, bunu pilates ile yapmak pek mümkün değil. Çünkü pilates ile nabzımızı çok yükseltemiyoruz. Örneğin; kardiyo, ağırlık kaldırmak gibi egzersizler kadar nabzınız yükselmez ve yağ yakamazsınız. Fakat belden ve basenden çok iyi derece sıkılaşabilirsiniz. Zaten pilatesin çok fazla tercih edilme sebebi, çok fazla efor sarf etmeden sıkılaşabilmek.“-Tarkan Gür

Pilates zayıflatır mı

Reformer(makineli) pilates ile mat pilatesin farkları nelerdir?

Reformer ve mat pilates benzer faydaları sağlar. Reformer pilates makine kullanılarak yapılırken. Mat pilates mat üzerinde makine kullanılmadan yapılır. Mat pilates genel olarak karın, bacak, ve sırt kaslarınızı sıkılaştırır. Mat pilates tamamen vücut ağırlığı ile yapılır.  Reformer pilates ise ihtiyacınız olan kas grubunu çalıştırmak amacı ile tasarlanmıştır. Genel bir kanı olan reformer pilatesin daha zor olduğudur. Fakat uzmanlara göre mat pilates reformer pilatese göre daha zorlayıcıdır.

Pilates kilo verdirir mi

Mat pilates;

  • Tamamen kendi vücut ağırlığınızı kullanırsınız
  • Mat pilates grup halinde yapılabildiği için daha uygundur
  • Bir eğitmene ihtiyaç duymadan evde yapabilirsiniz.
  • Egzersizler bütün vücut kaslarınızı aktif eder
İLGİLİ MAKALE  Uzmanlar açıkladı. Pilates yapmak ne kadar doğru?

Reformer pilates;

  • Omurga rahatsızlıklarını ve duruş bozukluklarını çok daha hızlı tedavi eder
  • Direnç daha fazla olduğu için kas gelişimi daha fazladır
  • Sınırlı hareket alanı olduğu için hareketlerde hata yapma oranınız daha düşüktür
  • Daha az efor sarf edersiniz
  • Dersler bireysel olduğu için mat pilatese göre ücreti fazladır

İki egzersiz sisteminin mucidi aynı. İkisi de faydalı ikisini de tavsiye ediyorum. Kişilerin kendi ihtiyaçlarına göre tercihleri değişebiliyor. Bazı insanlar toplu grup halinde ders yapmayı seviyor. Mat pilatesi tercih ediyor. Bazı insanlar bireysel yapmak istiyor reformer tercih ediyor. Mat pilates daha ekonomiktir. Benim önerim üye hangisini yapmak istiyorsa onu yapmasından yana. Fakat reformer pilates mat pilatese göre daha kolay olabiliyor. Ayrıca reformer pilates yaparken kaslarını daha aktif çalıştırabiliyorlar.-Tarkan Gür

Reformer pilatesle mat pilatesin farkları nelerdir