İnsan sağlığı açısından son derece faydalı gıdalarından bir tanesi olan yumurta içeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda içeriğinde bulunan proteinler sayesinde kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı oluyor. Bilhassa sağlıklı yaşayan insanların sıklıkla tükettiği gıdaların başında gelen yumurtanın kabuklarının son derece faydalı olduğu ortaya çıktı. Yumurta kabuklarının envai çeşit kullanım alanı bulunurken, bu yöntemleri dolayısıyla yumurta kabuklarını kesinlikle çöpe atmayın. İşte yumurta kabuklarının birbirinden farklı faydaları…

Yumurta kabuğunun kullanım alanları nelerdir?

Sağlık açısından son derece faydalı olan yumurtanın düzenli olarak tüketilmesi kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesi açısından son derece önemlidir. İçeriğinde bulunan proteinler sayesinde, vücudun ihtiyacı olan protein seviyesinin yükselmesine yardımcı olan yumurta tok tutucu özelliği sayesinde kişinin kısa süre içerisinde kilo vermesine yardımcı olmaktadır. Tok tutucu özelliği sayesinde kalori açığı yaratarak kısa süre içerisinde kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yumurtanın faydalı özelliklerinin yanı sıra aynı zaman kabuklarında da büyük ölçüde faydalar bulunmaktadır. İşte yumurtanın kabuklarının birbirinden farklı kullanım alanları;

  • Yumurta kabuğunun en aktif olarak kullanılan yöntemlerinden bir tanesi şüphesiz maske yapımıdır. İçeriğinde bulunan bileşenler sayesinde kişinin cilt sağlığına büyük ölçüde fayda sağlayan yumurta kabuğundan maskeyi yapmayı deneyebilirsiniz. Yumurta kabuğundan maske yapmak için ilk olarak yumurta kabuklarını temizleyin akabinde yumurta kabuklarını rondodan geçirin. Rondo içerisinden geçirdiğiniz yumurta kabuklarını yumurta beyazı, zeytinyağı ve bal ile birlikte güzelce karıştırın. Tüm malzemeler homojen bir karışım içerisinde olduktan sonra temiz olan cildinize güzelce sürün. Maskeyi cildinize sürdükten sonra cildinizde yaklaşık olarak 10 dakika kadar kalmasını sağlayın. 10 dakikalık bekleme süresinin ardından ılık su yardımıyla cildinizden yumurta maskesini temizleyin. Cildin sağlıklı ve genç bir görünüm içerisinde olmasına yardımcı olacak yumurta maskesini düzenli olarak kullanmanız son derece önemlidir.

  • Kalsiyum açısından son derece faydalı olan yumurta kabukları, kemiklerin sağlıklı bir boyutta olmasına yardımcı olmaktadır. Kemiklerin sağlıklı ve güçlü bir şekilde olmasını sağlamak için yumurta kabuklarını temizleyip ve fırından geçirme işleminin ardından sonra toz haline getirin. Toz haline gelen yumurta kabuklarından peyde pey yemeklerinizin içerisine ilave ederek tüketebilir ve kemiklerinizin güçlenmesini sağlayabilirsiniz.
  • Bardakların ve çaydanlıkta oluşan kahve, çay lekeleri pek çok insanın en muzdarip olduğu konulardan bir tanesidir. İnatçı olan bu iki inatçı lekeyi kısa yoldan çıkarmak için uygulanması gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden bir tanesi de şüphesiz yumurta kabuklarıdır. Lekenin bulunduğu bardak ya da çaydanlığın içerisine yumurta kabuklarını ilave edin. Yumurta kabuklarını ilave ettikten sonra içerisine sıcak suyu ekleyin ve belli bir miktar bekleyin. Bekleme sürecinin ardından suyu güzelce süzün ve yumurta kabuklarıyla lekenin olduğu bölgeleri ovalamaya başlayın. Ovalama işlemini tamamladıktan sonra tüm lekelerin kısa süre içerisinde çıktığını göreceksiniz.
  • Bahçelerinizde bulunan çiçekleri haşerelerden korumak ve çiçeklerinizin çok daha sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlamak amacıyla  yumurta kabuklarını değerlendirebilirsiniz. Yumurta kabuğunun içerisinde bulunan bileşenler, bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyümesine ve bitkilerin canlanmasına yardımcı olmaktadır.
İLGİLİ MAKALE  Her gün içtiğiniz 1 bardak yeşil çay bakın nelere iyi geliyor? Yeşil çayın faydaları

  • Şişelerinizin içerisini temizlemek için de en etkili yöntemlerden bir tanesi şüphesiz yumurta kabuklarıdır. Şişenin içerisine yumurta kabuklarını atın ve üzerine belli bir miktar su ilavesinde bulunun. Su ilavesinden sonra şişeyi çalkalamaya başlayın. Çalkalama esnasında şişenin dibinde bulunana tüm kirlerin ve lekelerin kısa süre içerisinde çıktığını gözlemleyeceksiniz.

Yukarıda yer alan tüm faydaları göz önünde bulundurulduğunda insan sağlığına fazlasıyla faydası bulunan yumurtanın kabuklarını atmamalı ve değerlendirmelisiniz. Ancak yumurta kabuklarını hazırlama noktasında dikkat etmeniz gereken belli başlı yöntemler bulunmaktadır. Yumurta kabuklarının etrafında bulunan zararlı bakterileri yok etmek için, yumurta kabuklarını birkaç aşamadan geçirmek son derece önemlidir. Yumurta kabuğunu kullanmadan evvel ilk olarak sirkeli su ile kaynatın. Sirkeli suyla kaynattıktan sonra yumurtaları uygun bir tepsi içerisine alın ve yumurta kabuklarını fırınlayın. Fırınlama işleminin ardından kullanacağınız yönteme göre dilerseniz rondodan geçirebilirsiniz, dilerseniz de bütün şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntemlere dikkat etmeniz durumunda yumurta kabuğunun içerisinde yer alan tüm faydalardan sağlıklı bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Video: Yumurta Kabuğu Unu Nasıl Yapılır, Yumurta Kabuğu Unu Faydaları Nelerdir