Bilhassa kahvaltıların en çok sevilen ve sıklıkla pişirilen ürünleri arasında yer alan pişi sofraların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Bu özelliği itibarıyla pek çok insan mutfağında pişi hazırlarken dikkat ettiği pek çok durumda bulunmaktadır. Bu durumların başında pişinin yağ çekmemesi gelmektedir. Yağ çekmeden pişen pişiyi hazırlamanın birkaç farklı püf noktası bulunmaktadır. Pişiyi bu şekilde hazırladığınızda vücuda çok fazla yağ girişi yapmanın önüne geçerek, kişiye iç rahatlığı sağlamaktadır. Peki pişi hazırlarken yağ çekmemesi için hangi hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir? İşte tüm detaylar…

Pişi hazırlarken bu hususlara dikkat!

Malzemeler;

  • 1 yumurta
  • 1 çay bardağı su
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı sirke
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
  • 3,5 su bardağı un

Kızartmak için;

  • Sıvı yağ

Yapılışı;

İlk olarak derin bir kabın içerisine yumurta, su, yoğurt, sıvı yağ, sirke, tuzu alalım ve tüm malzemelerin birbirine karışması için bir çırpma teli yardımıyla güzelce çırpalım.

Çırpma işlemini tamamladıktan sonra, kabartma tozu ve unu yavaş yavaş eklemeye başlayalım. Yoğurma işlemini tamamladıktan sonra ele yapışmayan, bir hamur elde edeceğiz. Ele yapışmayan kıvamda olan hamuru tezgahın üzerine alalım, ve hamurumuzu toparlayalım. Toparlama işlemini tamamladıktan sonra hamuru çok ince olmayacak şekilde açalım.

Bir bardak yardımıyla yuvarlaklar açmaya başlayalım. Bu yuvarlakları kenara alırken ardından geride kalan hamurlara aynı işlemi uygulayarak yine yuvarlak formlar vermeye devam edelim. Ardından kızdırdığımız tavada arkalı önlü olacak şekilde pişirelim.

Video: MAYASIZ HAMURDAN Balon Pişi Tarifi 👍 Az malzeme ile kısa sürede hazır

Pişi yaparken yağ çekmemesi için ne yapılmalı?

Pişinizin yağ çekmemesi için, pişi hamurunuzu hazırlarken dikkat etmeniz gereken belli başlı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu hususların başında, pişi hamuruna bir miktar sirke eklemek gelmektedir. Pişi hamurunu hazırlarken, hamura eklediğiniz sirke pişinin yağ çekmesinin önüne geçmektedir. Aynı zamanda hamurunuzu dinlendirerek de pişirmeniz, pişinin yağ çekmesine neden olmaktadır. Pişirme işleminde uygun tava da pişirmenin önemi büyüktür. Kullanacağınız araç gereçlerin ıslak olması da, pişinin çok daha kolay pişmesi ve çıtır olması için önemlidir. Aynı zamanda pişinizin yağ çekmemesi için dikkat etmeniz gereken durumların başında da yağın kızgınlığı gelmektedir. Kızmamış yağın içerisine attığınız pişi, çok fazla yağ çekerek pişmesine neden olurken sağlığınız için faydalı olmayacaktır. Pişi kızartırken kızartma yağınızın yeni olmasına özen göstermelisiniz. Yeni döktüğünüz tencerenin içerisindeki yağın kızmasını bekledikten sonra pişi hamurlarınızı yağ içerisinde pişirin. Pişi yaparken hamurunuzun çok yağ çekmemesi için, pişiyi yapacağınız yağın çok az olmaması gerekir. Az yağ içerisinde pişmeye çalışan pişi, tüm yağı içerisine çekmektedir.