Kilo vermek isteyen insanlar tarafından sıklıkla duyduğumuz konular arasında yer alan ‘makarnayı, ekmeği kestim’ cümlesi büyük bir yanılgıdan başka hiçbir şey değildir. Bu cümle kişinin kendini kandırmasına neden olurken aynı zamanda sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olmaktadır. Kilo verme süreci ya da kişinin kısa süre içerisinde kilo almasını tek nedeni, kişinin vücudunu tanımamasından kaynaklanmaktadır. Kişi vücudunu ve metabolizmasını tanımadığı için kısa süre içerisinde sindirim sistemi problemleri yaşayacak ve kilo alması kaçınılmaz olacak. Kilo aldığını gördükten sonra da yanlış doğru birçok uygulamayı denemeye çalışacak. Tüm bu kargaşalardan ziyade kişi ilk olarak kendi vücudunu tanıyarak işleme başladığında ve tüm besinleri yiyebilme özgürlüğünde olsa tüm süreç çok daha sağlıklı işleyecektir. Peki bu farkı kişi kendinde nasıl yaratmalı ve kilo verme sürecinde karbonhidrat tüketmek ne kadar doğru? İşte konuya dair tüm detaylar…

Kilo verdiren karbonhidrat olması mümkün mü?

Kilo verme sürecinde olan insanların tamamının yaptığı en büyük yanlışların başında tüm karbonhidrat içeren besinleri hayatından çıkarmak oluyor. Vücudun sağlıklı bir şekilde çalışması için karbonhidrata da ihtiyacı bulunmaktadır. Karbonhidratı doğru ve yeterli bir şekilde vücuda alınması, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecine girmek için ilk olarak kişi kendi metabolizmasını tanımalı ve tükettiği besinleri metabolizmasının yakma seviyesine göre seçmelidir. Örneğin; sürekli olarak sebze tüketmek ve vücuda ihtiyacı olan karbonhidrat ya da doğal yağı vermemek metabolizmanın kısa süre içerisinde yavaşlamasına neden olurken sindirim sistemi üzerinde problemlerin yaşanmasına neden olmaktadır. Aynı zamanda tükettiğimiz bazı karbonhidratlar sağlıklı bir şekilde kilo vermemize de yardımcı olmaktadır. Karbonhidratlar vücut içerisinde doğal enerji kaynağı olmaktadır. Vücudun enerjisini kazanmak amacıyla, temiz içerikli karbonhidratların tüketilmesi vücutta kilo problemi olmadan vücudun enerji seviyesinin yükselmesini sağlamaktadır. Vücudun sağlıklı bir forma kavuşması ve sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışması için bu karbonhidratları kesinlikle tüketin;

Tam tahıl içeren ekmek

Kilo vermek isteyenlerin en büyük yanlışlarından bir tanesi olan, kilo verme sürecinde ekmeğin tüketilmemesi tamamıyla kulaktan dolma bir yanılgıdır. Vücut sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için vücudun ekmeğe de ihtiyacı bulunmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken unsur ekmek yememek değil, tüketilen ekmeğin cinsidir. Ekmek tüketirken dikkat edilmesi gereken unsurların başında tam tahıllı ekmek çeşitlerinin tüketilmesi gelmelidir. İçeriği tamamıyla doğal un grubundan yer alan ekmeklerin tüketilmesi kişinin sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda kişiyi uzun süre tok tutmaya da yardımcı olmaktadır.

İLGİLİ MAKALE  Sirke gerçekten yağ yakar mı? (Kaynak: soru.com.tr)

Makarna

Karbonhidrat, protein ve yağ dengesini vücut içerisinde kurduğunuz andan itibaren tüm besinleri tüketebileceğinizin farkına varabileceksiniz. Karbonhidrat grubunda yer alan makarna, pek çok insan tarafından kilo verme sürecinde tüketilmemesi gereken besinler arasında nitelendirilse de esasında bu durum oldukça yanlıştır. Sebze yemeğinin yanında kişinin protein ve karbonhidrata da ihtiyacı olduğu için sebze yemeğinin yanında 1 avucu geçmeyecek kadar tam buğday makarnası tüketmek kişinin kilo almasından ziyade kilo vermesine katkı sağlayacaktır. Makarna sindirim sisteminin çalışmasını tetikleyeceği için metabolizma çalışmaya başlayacak ve oluşturduğunuz kalori açığı sayesinde kısa süre içerisinde kilo vermiş olacaksınız.

Patates

İçerisinde bolca nişasta barındırdığı gerekçesiyle kilo vermek isteyenler tarafından katiyen tüketilmeyen patates aynı zamanda vücut metabolizmasının çalışmasına yardımcı olan vitaminleri içerisinde barındırmaktadır. Fırında ya da haşlama stilinde pişirdiğiniz patates içerisinde tüm vitaminlerini barındırmaya devam ettiği için sağlıklı bir şekilde kilo verme sürecinize devam etmenize yardımcı olacaktır.