Günlük hayatta her gün giydiğimiz ve belki de en çok para verdiğimiz beyaz çoraplar iki kere giyildikten sonra kirlerinden arınamamaya ve kötü bir görünüm içerisinde kalmaktadır. Beyaz çoraplarınızın ilk günkü beyazlığında olmasını sağlamak amacıyla beyaz çoraplarınızı temizlemek uygulamanız gereken belli başlı durumlar bulunmaktadır. Beyaz çoraplarınızı ilk günkü temizliğinde olmasını sağlamak için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz…

Beyaz çoraplarınız yeni gibi kalsın

Beyaz çoraplar bir süre giyildikten sonra lekelere maruz kalmaları dolayısıyla yüzeylerinde çıkmayacak görünümler oluşmaktadır. Beyaz çoraplarınızın ilk günkü aldığınız formda kalmasını sağlamak için temizlik noktasında uygulamanız gereken birkaç tüyo bulunmaktadır. Bu tüyoların düzenli olarak kullanılması beyaz çorapların tertemiz ve bembeyaz bir görünüm içerisinde kalmasına yardımcı olmaktadır. Beyaz çoraplarınızın her zaman yeni görünümde olmasını sağlamak için şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

1-Çamaşır sodası

Beyaz çoraplarınızın derinlemesine beyaz bir görünüm içerisinde olmasını sağlamak için uygun bileşenler kullanarak çamaşırlarınızı yıkamanız gerekmektedir. Uygun bileşenlerin çamaşır yıkamada kullanılmaması, çamaşırlarınızın istediğiniz sonuçlarda olmamasına ve tekrar tekrar yıkama isteği içerisinde olmanıza neden olacaktır. Beyaz çoraplarınızda işlem uygulanması gereken durumların başında gelmektedir. Beyaz çoraplarınızı yıkamadan evvel çamaşır sodası uygulamasında bulunmanız, çoraplarınızın çok daha güzel bir görünümde olmasına yardımcı olmaktadır. Çamaşır sodasıyla beyazlayan çamaşırlarınızı temizlemek için lavabonuzu ılık suyla doldurun. Ilık su yardımıyla doldurduktan sonra bir miktar çamaşır sodası serpin. Çoraplarınızı bu suyun içerisine bırakın ve 1 -2 saat kadar bu suyun içerisinde kalmasını sağlayın. Bekleme sürecinden sonra çoraplarınızı çamaşır makinesinin içerisine atın ve güzelce yıkanmalarını sağlayın. Bu süreci eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdikten sonra beyaz çoraplarınızın ilk günkü beyazlığında olduğunu göreceksiniz.

2-Kaynar su çoraplarınızı beyazlatıyor

Beyaz çorapların bembeyaz bir görünümde olmasını sağlayacak bir diğer yöntem ise kaynar su kullanmaktır. Kullanmadığınız bir tencerenin içerisine bir miktar su ilave edin. Suyun ardından içerisine yarım bardak limon suyu ve bir miktar kadar bulaşık deterjanı ilavesinde bulunun. Tüm bileşenleri ilave ettikten sonra güzelce suyun kaynamasını sağlayın. Su kaynadıktan sonra içerisine çoraplarınızı koyun ve çorapların sıcak suyun içerisinde kaynamasını sağlayın. İyice kaynadıktan sonra suyu dökün ve çoraplarınızın fazla suyunu aldıktan sonra çamaşır makinesinin içerisine atarak tekrar yıkanmalarını sağlayın.

İLGİLİ MAKALE  Çamaşırlarınızın bembeyaz olmasını istemez misiniz? İşte o sırlar (Kaynak: soru.com.tr)

3- Beyaz sirke ile çoraplarınızı beyazlatın

Çorapların beyaz bir formda olmalarını sağlayacak yöntemlerden bir tanesi de şüphesiz beyaz sirkedir. Beyaz sirke temizlik noktasında mucizevi faydalarıyla karşımıza çıkan bir durum olurken, beyaz çoraplarınızı temizlemek için beyaz sirke kullanımını şu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Büyük bir kap içerisine kaynamış suyu ilave edin. Kaynar suyu ilave ettikten sonra içerisine bir bardak kadar beyaz sirke ilavesinde bulunalım. Beyaz sirkeyi ilave ettikten sonra çoraplarınızı bu kabın içerisine atın. Çoraplarınız bir gece boyunca bu kabın içerisinde kalsın. Çoraplarınızı bir gece bu suyun içerisinde beklettikten sonra sabah çoraplarınızı çıkarın ve çamaşır makinesi içerisinde güzelce yıkayın. Yıkama işlemini tamamladıktan sonra çoraplarınızın derinlemesine temizlendiğini ve bembeyaz bir görünüm içerisinde olduğunu göreceksiniz.

4-Bulaşık makinesi deterjanı çorapları beyazlatıyor

Çorapların beyazlamasını sağlamak amacıyla kullanılan en kolay yöntemlerden bir tanesi şüphesiz bulaşık makinesi tabletidir. Bulaşık makinesi deterjanının içerisinde yer alan bileşenler çorabın direkt olarak beyazlamasına yardımcı olurken aynı zamanda çorabınızın ilk günkü beyazlığında olmasına yardımcı olmaktadır. Lavabo içerisine ya da uygun bir kovanın içerisine ılık suyu doldurun. Ilık su ilavesinden sonra içerisine bulaşık deterjanını ilave edin ve beyaz çoraplarını bu kovanın içerisine koyun. Bir miktar kadar çoraplarınızı bu suyun içerisinde beklettikten sonra çıkarın ve çamaşır makinesinde güzelce temizleyin.

Video: Sararmış Çamaşırınız Kalmasın! | Beyazlarınız Daha Beyaz Olsun! | Süper Karışım Yaptım