Bacak inceltme problemi, fazla kilosu olan ya da olmayan fark etmeksizin herkesin hayatının bir bölümünde araştırdığı ve merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bacak inceltme bölgesel zayıflamanın belki de en meşakkatli ve sabır gerektiren bölgelerinden bir tanesidir. Bacak inceltilirken uygulanması gereken belli başlı hareketler bulunmaktadır. Kalın bacak problemi genetik faktörler dolayısıyla olduğu düşünülse de spor ve egzersiz uygulanmaya başlandığında büyük değişimlerin olacağını bilmekte fayda vardır. İşte bacağı inceltmenin o mucizevi yolları!

Bacağın incelmesi için neler yapılmalı?

 • Bacağın incelmesi için elbette yapılması gereken durumların başında spor gelmektedir. Bacak hareketleri uygulamak bacağın incelmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olacak birinci etmendir. Bacak antrenmanına başlamadan evvel, diğer egzersizlerde olduğu gibi mutlaka ısınma yapılması gerekmektedir. Isınma işlemini gerçekleştirdikten sonra yapılan bacak egzersizleri kişinin, sorun yaşamasının önüne geçerken hızlı bir şekilde etki etmesi için de önemlidir. Aynı zamanda bacak incelmesi için düzenli olarak yapılan yürüyüşler de bir hayli etkilidir.
 • Yapılacak egzersiz öncesinde şekersiz bir filtre kahvenin tüketilmesi kişinin metabolizmasının çok daha hızlı çalışmasına yardımcı olurken, yağ yakma durumunun hızlanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Dengeli ve düzenli beslenme bu sürecin en önemli basamaklarından bir tanesidir. Dengeli ve düzenli beslenilmeden yapılan sporun herhangi bir hükmü bulunmazken, glisemik indeksi düşük yiyecekler yemek ve besin kontrolünü yapmak çok daha etkili sonuçlar verecektir.

 • Egzersizi gerçekleştirirken en önemli donelerden bir tanesi gerekli ekipmanlara sahip olmaktan geçmektedir. Gerekli ekipmanlarının olmasının yanı sıra kişinin hangi bölgeye hangi hareketin iyi geleceğini doğru saptaması gerekir. Bilinçli spor yapmak bu noktada çok önemlidir. Hedefler doğrultusunda ilerlemek kısa sürede etkili sonuçları gözler önüne serecektir.
 • Bacaklar oluşan selülit ile bacağın kalın olma durumu tamamıyla birbirinden ayrı durumlardır. İnce bacaklarda da selülit problemi bulunabilir. Selülit oluşumunun sebebi, selülitin oluştuğu bölgede yeteri kadar kan basıncının olmamasından kaynaklanmaktadır. Selülit bölgelerinin çalışmasını sağlayacak hareketlerin yapılması, bölgelerin sağlıklı olmasına yardımcı olmaktadır.
 • Bacak, vücut içerisinde en kısa sürede yağlanma durumuyla karşı karşıya kalan bölgedir. Dolayısıyla bacak bölgesinde bulunan yağları diğer bölgelere nazaran çok daha kolay bir şekilde yakabilirsiniz. Bu durum için doğru ve istikrarlı bir antrenmandan geçmeniz gerektiğini kesinlikle unutmayın.
 • Boy ve kilo hesaplanarak vücudun ihtiyacı olan su miktarının belirlenmesi ve gün içerisinde bu ihtiyacın karşılanması oldukça önemlidir. Su tüketiminin yapılmaması yağların vücutta atılmasının önüne geçerek kişinin sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
 • Bacak kaslarında, uzun zaman sonra çalışması yorucu bir ağrının oluşmasına neden olurken bu ağrıyı hafifletmek için antrenman sonrasında içilen maden suyu kişinin kaslarının rahatlamasına iyi gelecektir.
İLGİLİ MAKALE  1000 kalori yakmak için ne kadar yürümeli? (Kaynak: soru.com.tr)

 • Bacak inceltme yöntemlerinin arasında bilinen en etkili yöntemlerden bir tanesi de masajdır. Antrenman sonrasında ya da öncesinde düzenli olarak bacaklara masaj yaptırmak, kan basıncın çok daha etkili çalışmasına yardımcı olurken bacakların incelmesini sağlamaktadır.
 • Bacak inceltme antrenmanlarında pek çok hareket yer almaktadır. Bunların başında; koşu, yürüyüş, pilates, kikck boks gelirken kişinin tamamıyla isteği ve hedefi doğrultusunda ilerlemek çok daha doğru ve sağlıklı sonuçlar verecektir.
 • Bacak inceltme noktasında kişi düzenli yürüyüş ve dengeli düzenli beslenme ritüelini hayatına endeksleyebileceği gibi yoğun cardio antrenmanlarıyla da kıs asüre içerisinde hayalindeki görüntüye ulaşması mümkündür.
 • Bacak inceltme noktasında dikkat edilmesi gereken en önemli unsurların başında istikrarlı olunması gerekmektedir. İstikrarlı bir şekilde günlük egzersizlerin yapılması kişini kısa süre içerisinde hayalinde bacaklara ve forma kavuşmasına yardımcı olacaktır.
 • Kas ağırlıklı çalışılabileceği gibi, beslenme düzeninize yağ yakıcı doğal içerikler de koyabilirsiniz. Bu içeceklerde vücudunuzda bulunan yağların dışarı atılması adına oldukça önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenmeyi sporla teşvik etmeyi ihmal etmemeniz gerekir.